Simona Halep a fost învinsă de Maria Șarapova la Cincinnati. A ratat șefia ierarhiei WTA Race!

A doua jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a ratat semifinalele turneului de la Cincinnati, după ce a fost învinsă a cincea oară în carieră de rusoaica Maria Șarapova (locul 6 WTA), scor 6-3, 4-6, 4-6, la capătul unui meci de două ore și 33 de minute.

Constănțeanca de 22 de ani va fi premiată cu 190 de puncte și 54.170 de dolari, astfel că a ratat șansa ca de luni, să urce pe primul loc în topul WTA Race, al celor mai multe puncte adunate în acest an.

16 August 2014, 04:50 (actualizat 16 August 2014, 05:04) |
Simona Halep / FOTO: Twitter

În acest meci s-a înregistrat un număr record de break-uri: Simona Halep, care a fost încurajată frenetic de numeroși români, s-a impus de 6 ori consecutiv pe serviciul mult mai experimentatei sale adversare, iar cele 5 astfel de performanțe i-au adus și triumful în primul set. De remarcat totuși și faptul că românca și-a pierdut de trei ori serviciul în primul set, însă jocul său curajos, ofensiv, dublat de o formidabilă apărare în fața puternicelor lovituri ale rusoaicei, care a comis și multe greșeli neforțate, s-au dovedit a fi hotărâtoare.

Setul al doilea i-a revenit Mariei Șarapova, nu fără emoții totuși: la 5-4, rusoaica a avut trei mingi de meci, românca a egalat, însă nu a mai avut forța de a rămâne în cursa pentru câștigarea setului. Halep a condus cu 2-0 la începutul celei de-a doua părți a meciului, grație celui de-al șaselea break la rând din meci, însă, apoi, constănțeanca și-a pierdut de trei ori consecutiv serviciul și nu a mai reușit decât un singur break, astfel că rusoaica a trimis partida în ”decisiv”.

Setul al treilea, care a debutat cu o pauză de aproximativ 6 minute pe care și-a luat-o Simona Halep, a fost cel mai echilibrat: românca a condus din nou cu 2-0, dar rusoaica a egalat situația după un break alb și cu un game pe propriul serviciu. Cele două jucătoare au mers apoi ”cap la cap” până la 4-4, moment în care Șarapova a reușit un break la 15 și a servit cu succes pentru meci, în ciuda unui punct controversat la 15-15, în care Halep s-a considerat nedreptățită de arbitra de scaun, după o lovitură excelentă, în cross, pe tușă, pe care arbitrii de linie au anunțat-o out. Românca a solicitat proba video, dar arbitra a decis repetarea punctului, în ciuda protestelor numărului 2 WTA, care a afirmat că returul Șarapovei s-a oprit în fileu înainte ca arbitrii de linie să strige ”out!”.

De-a lungul meciului, rusoaica a prelungit deseori la maximum pauza dintre servicii, în speranța că a doua jucătoare a lumii își va pierde concentrarea, ori că o va ”scoate din ritm”.

De cealaltă parte, Simona Halep a servit mai slab decât ocupanta locului 6 mondial, dar a încercat s-o scoată cât mai mult în exterior pe adversară cu al doilea serviciu, tactică ce i-a adus puncte importante.

• puncte câștigate în total: 94 - 86

În precedentele patru întâlniri, rusoaica de 27 de ani s-a impus de fiecare dată:

Cea mai bună performanță la Cincinnati a româncei a fost reușită anul trecut, când a atins sferturile de finală, unde a fost învinsă de lidera mondială, Serena Williams. De partea cealaltă, Maria Șarapova a câștigat acest turneu în 2011 și a fost învinsă în finală în 2010.

Constănțeanca de 22 de ani are alte opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, anul trecut, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madrid și la Roland Garros în 2014.