Simona Halep a cucerit al nouălea titlu WTA al carierei, la Shenzen

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a câștigat finala turneului de la Shenzen, scor 6-2, 6-2, în fața elvețiencei Timea Bacsinsky (locul 47 WTA), la capătul unei partide dominate autoritar, de doar o oră și 2 minute.

Constănțeanca de 23 de ani, aflată în premieră la această competiție, și-a asigurat 280 de puncte și 111.163 de dolari, odată cu al nouălea trofeu al carierei, pe care l-a primit din mâinile câștigătoarei primelor două ediții, Na Li, retrasă din activitate din septembrie 2014.

10 Ianuarie 2015, 08:16 (actualizat 10 Ianuarie 2015, 21:37) |
Simona Halep, triumfătoare la Shenzen, al nouălea trofeu WTA al carierei / FOTO: shenzhenopentennis.com
Simona Halep, triumfătoare la Shenzen, al nouălea trofeu WTA al carierei
Simona Halep a primit trofeul de la Shenzen din mâinile celei mai mari jucătoare din istoria Chinei, Na Li
Simona Halep a făcut furori la Shenzen
Simona Halep și Timea Bacsinsky, după finala de la Shenzen

"Este un debut fantastic în 2015! A fost o săptămână foarte buna pentru mine. Le mulţumesc românilor care au venit să mă susţină, le mulţumesc spectatorilor şi echipei mele. Sper să repet performanța lui Na Li la Melbourne de anul trecut (n. red. - care a cucerit Australian Open, după o finală cu Dominika Cibulkova) și îi mulțumesc că a venit să mă vadă. Iau fiecare meci în parte și sper sî joc foarte bine la Australian Open", au fost primele declarații ale româncei, după al nouălea succes al carierei în circuitul WTA.

(w460) Simona Hal

Simona Halep mai are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, în 2013, competițiile de la NurnbergS-HertogenboschBudapestaNew HavenMoscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madrid, la Roland Garros și de la Turneul Campioanelor, în 2014.

De partea cealaltă, sportiva al cărui tată s-a născut la Satu Mare are în palmares un trofeu WTA (în 2009, la Luxembourg) și o altă finală jucată (în 2010, la Bad Gastein). De asemenea, jucătoarea născută la Lausanne a mai cucerit 4 titluri la dublu, din 6 finale disputate.

"Simona a fost prea puternică pentru mine, astăzi. Îi mulţumesc fizioterapeutului, fără ajutorul lui nu aş fi fost aici în finală", a spus și elvețianca de 25 de ani după jocul de sâmbătă.

Halep și Bacsinsky se mai duelaseră o singură dată, în semifinale la Torhout (Belgia), în 2010, iar românca s-a impus fără probleme, scor 6-1, 6-3.

În primul tur al turneului de la Shenzen, a treia jucătoare a lumii a trecut de nemțoaica Annika Beck (locul 55 WTA) cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, în turul secund, de rusoaica Natalia Vikhlyanțeva (locul 588 în lume), scor 6-2, 6-2, în sferturi de sârboaica Aleksandra Krunic (locul 84 WTA), scor 6-3, 6-3, iar în semifinale, de chinezoaica Saisai Zheng (poziția 97 în topul mondial), scor 6-2, 6-3.

De partea cealaltă, Timea Bacsinsky a trecut, rând pe rând, de: elvețianca Stephanie Voegele (locul 89 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-4, de italianca Karin Knapp (poziția 53 în lume), scor 7-5, 6-2, în ”sferturi” a beneficiat, după o jumătate de oră, de abanonul rusoaicei Vera Zvonareva (în prezent, pe locul 250 WTA, după ce, în 2011, se afla locul 7), la scorul de 3-2 în primul set,  iar apoi a dispus de numărul 4 în lume, cehoaica Petra Kvitova, cu un dublu 6-4.

La competiția din China au mai participat alte două românce, care au fost învinse încă din prima rundă:

Monica Niculescu (locul 46 WTA și cap de serie numărul 7) a fost eliminată de slovena Polona Hercog, scor 1-6, 5-7, după un meci de o oră și 27 de minute, iar Irina-Camelia Begu (poziția 41 mondială, a șasea favorită) a fost învinsă, scor 7-6(5), 4-6, 1-6, de Katerina Siniakova (Cehia, locul 83 WTA), după un meci care a durat 2 ore și 8 minute.

Cele două sportive au fost eliminate și din competiția de dublu: Monica Niculescu a făcut pereche cu Zarina Diyas (Kazahstan), și au fost învinse de ucrainencele Liudmila Kichenok și Nadiia Kichenok (6-4, 3-6, 5-10), iar Irina Begu și iberica Lara Arruabarrena, desemnate cap de serie numărul 2, au pierdut partida cu Luksika Kumkhum (Taiwan) / Lin Zhu (China), scor 5-7, 1-6.