Simona Halep a câștigat primul ei meci de simplu din acest an, în fața australiencei Destanee Aiava (6-4, 6-2). Următoarea adversară de la Melbourne Summer Set 1 este Gabriela Ruse

5 ianuarie 2022, 13:38

Simona Halep (30 de ani, acum locul 20 WTA) a învins-o, miercuri, pe australianca Destanee Aiava (21 de ani, locul 316 WTA), cu 6-4, 6-2, după un meci care a durat o oră și 20 de minute.

Este primul meci de simplu din acest an al jucătoarei din România, care participă la Melbourne Summer Set 1, unul dintre turneele care preced competiția de Grand Șlem Australian Open.

Fostul lider mondial a început bine meciul, cu break, dar apoi a pierdut două ghemuri la rând. Aiava a rămas în control şi a condus de trei ori, până la 4-4, când Halep a reuşit un break la zero, încheind apoi setul cu 6-4. Românca a dominat apoi clar actul secund, câştigat cu 6-2.

Simona Halep a învins-o pe Aiava şi la prima lor confruntare, în 2018, în primul tur la Australian Open, cu 7-6 (5), 6-1.

Simona Halep o va întâlni în turul 2 pe românca Gabriela Ruse (locul 87 WTA), meciul se va desfășura joi dimineață, după ora 3.30.

Cele două au jucat împreună marți, la celălalt turneu WTA de la Melbourne, Summer Set 2, într-un meci pe care l-au pierdut în fața echipei Pera Bernarda/ Katerina Siniakova (2-6, 6-7).

Halep şi Ruse au mai fost adversare o singură dată, anul trecut, la Transylvania Open, când Simona s-a impus cu 6-1, 6-2 în primul tur.