Simona Halep a abandonat în optimi la Washington. Jucătoarea nu s-a simțit bine și a chemat medicul de mai multe ori în timpul meciului

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a abandonat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Washington, dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, la scorul de 7-5, 2-0 pentru rusoaica Ana Kalinskaia.

04 August 2022, 07:54 (actualizat 04 August 2022, 13:30) Știrile TVR |

Halep (30 ani, 16 WTA), a treia favorită, a fost nevoită să se retragă din motive medicale după 66 de minute de joc. Fostul lider mondial, care a cerut intervenţia medicului în mai multe rânduri, nu s-a simțit bine în condițiile de căldură și umiditate de la Washington.  De altfel, sportiva a avut probleme cu condițiile de joc și la ultima ei apariție la acest turneu, în 2017, când s-a retras în setul trei cu Ekaterina Makarova, în sferturi.

Simona Halep a început slab meciul şi a fost condusă cu 4-0, dar a reuşit o revenire formidabilă şi a egalat, 5-5. A avut 40-0 pe serviciul său, dar nu a mai câştigat apoi decât un punct până la finalul setului, pierdut cu 5-7. Problemele au continuat şi în debutul actului secund, iar Simona s-a retras după două ghemuri pierdute.

În acest meci românca a făcut 5 duble greşeli şi a avut procentaj la prima minge pusă în teren de doar 46,5%.

(w500) Simona Hal

Acesta a fost primul său meci cu Kalinskaia (23 ani, 71 WTA).

Este a doua oară, după sfertul de finală cu Makarova din 2017, când canicula o determină pe sportiva noastră să abandoneze la Washington, unde terenurile de tenis, construite din ciment, amplifică temperatura la nivelul solului și face să fie resimțită la valori de 42-45 de grade Celsius.

Simona Halep rămâne cu un cec de 4.100 de dolari şi 30 de puncte WTA după victoria din primul tur cu Cristina Bucşa (Spania), 6-3, 7-5.

Și favorita principală a turneului de la Washington, Jessica Pegula, a fost eliminată în optimi, învinsă de Daria Saville în două seturi.

Următorul turneu la care participă jucătoarea noastră este cel de la Toronto, care are loc în perioada 8 -14 august (Simona a câștigat Rogers Cup în 2018, când a avut loc la Montreal).