Simona Halep, victorie cu emoții la Praga, în primul meci oficial disputat în ultimele cinci luni. Victorie la dublu pentru Monica Niculescu și Raluca Olaru

Jucătoarea de tenis Simona Halep (28 de ani, 2 WTA), cap de serie numărul 1, s-a impus în primul tur al turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, învingând-o pe  slovena Polona Hercog (29 de ani, locul 45 WTA), scor 6-1, 1-6, 7-6. Meciul a durat două ore și jumătate. Simona o învinsese pe Hercog tot în trei seturi, în meciurile precedente, ambele desfășurate în 2019, la Miami și Eastbourne.

11 August 2020, 17:27 (actualizat 11 August 2020, 22:06) | Daniela Mîndrilă |
Simona Halep
Simona Halep victorie
Simona Halep, Praga
Statistica meciului

Simona Halep a câștigat fără probleme primul set, cu 6-1, în 34 de minute. În prima manșă, adversara sa nu și-a făcut deloc serviciul, singurul game câștigat fiind un break la scorul de 2-0 pentru româncă.

(w500) Simona Hal

Setul doi a început cu două break-uri, după care slovena și-a făcut serviciul pentru prima dată în meci și tot pentru prima dată a preluat conducerea cu 2-1. Simona face apoi un game de serviciu mai slab și Herzog reușește din nou break-ul, apoi își face serviciul și se distanțează la 4-1. Slovena joacă tot mai bine și reușește un alt break, într-un game cu mai multe egalități. Servește apoi pentru set, pe care și-l adjudecă în oglindă, 6-1, trimițând meciul în decisiv.

Românca a început cu dreptul setul trei, și-a câștigat game-ul pe serviciu, întrerupând seria câștigătoare a adversarei. Slovena își face apoi serviciul, deși Simona a avut mai multe mingi de break. Campioana de la Wimbledon și-a făcut apoi serviciul, nu fără dificultate, pentru a prelua conducerea, 2-1. Halep reușește apoi să facă break în decisiv și se distanțează la 3-1.

Pierde însă avantajul și Polona reușește să egaleze la 3. Simona își face apoi serviciul și preia din nou conducerea, 4-3, după care reușește un nou break, 5-3. Halep a servit pentru meci, însă slovena a făcut break și s-a apropiat la 5-4.

Hercog a egalat la 5, ducând meciul în prelungiri. Simona și-a făcut serviciul, iar Slovena a reușit să trimită meciul în tiebreak, după ce românca a ratat nu mai puțin de  șase mingi de meci.

Simona Halep s-a impus în tiebreak la 3, adjudecându-și astfel primul meci disputat după o pauză de 5 luni.

În acest meci, Simona Halep a reușit un as și a comis 8 duble greșeli, față de 1-4 adversara sa, a reușit 29 de lovituri direct câștigătoare, dar a comis și 39 de greșeli neforțate (29/42 Hercog).

(w500) Statistica

Simona Halep va juca în optimi contra cehoaicei Barbora Krejcikova (24 ani, 118 WTA), care a dispus cu 6-4, 6-3, marţi, de o altă jucătoare din România, Patricia Ţig (26 ani, 86 WTA), într-o oră şi 47 de minute.

Halep şi-a asigurat un cec de 3.150 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Ultimul meci jucat de Simona Halep a fost finala câştigată la Dubai pe 22 februarie, 3-6, 6-3, 7-6 (5) cu kazaha Elena Rîbakina.

Monica Niculescu şi Raluca Olaru, favoritele numărul patru la dublu, s-au calificat în sferturile de finală, după 1-6, 6-3, 12-10 cu perechea Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Elixane Lechemia (Franţa).

Niculescu şi Olaru şi-au asigurat un cec de 1.980 dolari şi 60 puncte WTA la dublu, iar în faza următoare vor înfrunta câştigătoarele din meciul Ana Bogdan/Patricia Ţig şi Lidia Morozova (Belarus)/Iana Sizikova (Rusia).