Simona Halep, Sorana Cîrstea și Irina Begu, victorii în turneul de la Madrid și calificare în optimi

Simona Halep (locul 8 WTA) a învins-o astăzi pe Roberta Vinci (locul 34 WTA) cu 6-3, 2-6, 7-6, într-un meci dramatic, în cadrul turneului de la Madrid. Și Sorana Cîrstea (locul 88 WTA) a învins-o pe speranța tenisului american CC Bellis (18 ani, locul 55 WTA), cu 6-3, 6-2. Irina Begu (locul 36 WTA) a trecut și ea de suedeza Johanna Larsson (locul 57 WTA), cu 4-6, 7-6, 6-3.

09 Mai 2017, 18:38 (actualizat 09 Mai 2017, 19:32) |
Sorana Cîrstea și Simona Halep

Simona Halep a reușit astăzi calificarea în optimile turneului de tenis de la Madrid, după un meci superb, în care cele două jucătoare au alternat la conducerea jocului. În setul decisiv Roberta Vinci a condus cu 5-2, iar Simona a egalat la 5, după care a dus setul în tie-break.

Începutul meciului a fost echilibrat, dar Vinci a reușit break-ul la 2-2, însă imediat Halep a câștigat și ea contra serviciului, iar apoi a dominat setul, câștigând cu 6-3.

După un început echilibrat de set secund (2-2), Simona nu a mai reușit să-și facă jocul, a evoluat tot mai crispat, iar italianca a adunat punct după punct, câștigând setul cu 6-2.

În setul decisiv, după ce fiecare a câștigat câte un ghem, Vinci a părut de neoprit, reușind 11 puncte consecutive, iar scorul a devenit 4-1. Italianca a condus apoi cu 5-2 și era foarte aproape de câștigarea meciului. Halep a reușit o revenire formidabilă, a adunat punct după punct și a restabilit egalitatea, 5-5, apoi s-a ajuns în tie break, unde românca a fost mai atentă, a greșit mai puțin și s-a impus cu 7-2.

Românca și-a asigurat un cec de 68.010 euro și 120 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Samantha Stosur, pe care Halep a învins-o la sfârșitul lunii martie, în optimi la Miami, cu 4-6, 7-5, 6-2.

La rândul ei, Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, după ce a învins-o marți pe tânăra jucătoare americană Catherine Bellis, cu 6-3, 6-2.

Cîrstea (27 ani, 83 WTA), beneficiara unui wild card, s-a impus fără probleme, în doar 61 de minute, în fața unei adversare de 18 ani, care ocupă locul 55 în ierarhia mondială.

Sorana a început în forță, cu 3-0, iar apoi și-a conservat avantajul, câștigând primul set cu 6-3. În actul secund, Cîrstea a început cu break, a avut 2-0, americanca a reușit break și ea (2-1), dar apoi Cîrstea s-a desprins la 4-1 și a încheiat setul cu 6-2.

Cîrstea, care a reușit 7 ași, o va întâlni în optimi pe învingătoarea dintre croata Donna Vekic și japoneza Misaki Doi.

Românca și-a asigurat un cec de 68.010 euro și 120 puncte WTA.

Tot astăzi, perechea româno-americană Monica Niculescu/Christina McHale a fost învinsă în optimile de finală ale probei de dublu cu 6-1, 7-5, de cuplul Sania Mirza (India)/Iaroslava Șvedova (Kazahstan), cap de serie numărul patru.