Simona Halep, Irina Begu și Sorana Cârstea s-au calificat în turul 2 la Madrid. Monica Niculescu a fost eliminată de Caroline Wozniacki

7 mai 2017, 20:52

Halep (25 ani, 4 WTA), deținătoarea titlului, a trecut ușor de  sora geamănă a numărului 3 mondial, Karolina Pliskova, aflată pe locul 58 în lume. Kristyna a acuzat oboseala după o săptămână plină la turneul de la Praga, a cărui finală a jucat-o sâmbătă și a pierdut-0 în fața germancei Mona Barthel.

Românca a reușit 3 ași, Pliskova niciunul, a comis 2 duble greșeli, față de 3 ale adversarei, a avut 19 mingi direct câștigătoare (9 Pliskova), Simona a făcut 10 erori neforțate, spre deosebire de 15 ale cehoaicei. Pliskova nu a reușit să facă niciun break, deși a avut patru ocazii.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 32.260 euro și 65 de puncte WTA, urmând să joace în turul secund cu italianca Roberta Vinci, victorioasă cu 6-1, 1-6, 6-1 în fața rusoaicei Daria Kasatkina.

Monica Niculescu, în schimb, a fost eliminată din competiție de numărul 11 mondial, Caroline Wozniacki, după o luptă de 3 ore si 27 de minute, scor 7-5, 6-7, 6-4 în favoarea danezei. Totuși, Monica a realizat două premiere ăn acest meci, reușind pentru prima oară să obțină mai mult de patru puncte într-un set cu Wozniacki, iar apoi a bifat primul set câștigat în fața danezei. Wozniacki are, însă, 8-0 la meciurile cu Niculescu acum.

În primul set, Monica a condus cu 3-1 și 4-2, dar a fost egalată, 4-4, a reușit un nou break pentru 5-4, dar a cedat setul cu 5-7.

În actul al doilea, Wozniacki a avut 2-0, dar Monica a egalat, iar apoi cele două jucătoare au mers cap la cap până la finalul setului, când Niculescu a salvat o minge de meci și a trimis partida în tie break. Aici, Monica a fost mai exactă și s-a impus cu 7-3.

Setul decisiv a fost și el echilibrat, daneza având o pauză medicală la 1-0 și 30-15 pentru Monica. Niculescu a făcut 2-0, dar Wozniacki a egalat. Niculescu a condus apoi cu 3-2 și 4-3, scor la care a avut 30-0 pe serviciul danezei, dar aceasta a recuperat și a câștigat setul cu 6-4 și meciul.

Tot duminică, Sorana Cîrstea  a obținut o victorie dramatică în fața rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, cu 6-1, 3-6, 7-6 (5).

Cîrstea (27 ani, 64 WTA), beneficiara unui wild card, a învins-o pe a 16-a jucătoare a lumii după două ore și 25 de minute de joc.

Românca a dominat clar primul set, pe care și l-a adjudecat cu un sec 6-1, în 30 de minute. Actul secund a marcat o cădere în jocul Soranei, coroborată cu o ridicare a nivelului rusoaicei, care a condus cu 3-0, 4-1 și 5-2, câștigând setul cu 6-3.

Cîrstea a început perfect setul decisiv și a ajuns la 4-0. Românca a avut apoi mai multe mingi de 5-1 și de 5-2, dar le-a ratat, pierzând ghemul șapte pe serviciul său, unul foarte lung. Pavliucenkova (25 ani), care sâmbătă a cucerit titlul la Rabat, a restabilit egalitatea, 4-4, dar Cîrstea a luat din nou avantaj, 5-4 și 6-5, salvând de fiecare dată mingi de break. Cîrstea a ratat o minge de meci la 6-5 pentru ea și partida a ajuns în tiebreak. Sorana a greșit mai puțin, a avut 1-0, 3-1, rusoaica a egalat, 3-3, apoi Cîrstea a condus cu 5-3, a făcut dublă greșeală, dar a avut apoi 6-4, încheind conturile cu 7-5.

Cîrstea și-a asigurat un cec de 32.260 euro și 65 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe tânăra jucătoare americană Catherine Bellis (18 ani, 59 WTA), victorioasă cu 7-5, 5-7, 6-2 în fața australiencei Daria Gavrilova.

Sâmbătă, Irina Begu s-a calificat în turul 2 după o victorie spectaculoasă în fața favoritei cu numărul 12, rusoaica Elena Vesnina. Jucătoarea noastră s-a impus cu un dublu 6-4, după o oră și 33 de minute de joc.

Irina Begu (26 ani, 29 WTA) a câștigat după o oră și 33 de minute în fața Elenei Vesnina (30 ani), numărul 14 mondial. În 2014, în calificări la Cincinnati, Begu a profitat de abandonul rusoaicei la scorul de 6-4, 4-0, la singura confruntare de până acum.

Begu a reușit 4 ași, dar a comis și șase duble greșeli. Irina și-a asigurat un cec de 32.260 euro și 65 de puncte WTA, urmând să joace în turul următor cu învingătoarea dintre italianca Francesca Schiavone și o jucătoare venită din calificări.