Simona Halep, eliminată în sferturile turneului de la Stuttgart. Rămâne însă lider mondial

27 aprilie 2018, 19:38

Două mingi de break a trebuit să salveze Halep în fața lui Vandeweghe ca să egaleze la 3 în primul set.

Fără ca americanca să-i ofere vreo șansă de break, Halep a pierdut primul set chiar în ultimul ghem în care a făcut două duble greșeli.

Meciul s-a jucat la 0-2 în manșa secundă când Halep a ratat trei mingi de rebreak și, după cinci puncte pierdute consecutiv de la 40-0, i-a permis americancei să se desprindă la 3-0.

Cu procentaj de numai 17 la sută mingi câștigate cu al doilea serviciu, Halep a irosit o minge de break înainte să fie eliminată în sferturile de la Stuttgart după o oră și 14 minute de joc.

Halep pierde cele 85 de puncte obținute prin calificarea în semifinalele ediției din 2017 dar își păstrează locul 1 mondial.