Simona Halep - în "sferturi" la Indian Wells pentru prima oară în carieră

Cea mai bine clasată jucătoare de tenis a României în topul WTA, Simona Halep (locul 7), a acces marţi în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, după ce a dispus de canadianca Eugenie Bouchard (poziţia 19 mondială) cu scorul de 6-2, 1-6, 6-4, după un meci de o oră şi 39 de minute.

Constănţeanca de 22 de ani şi-a asigurat astfel 215 puncte WTA şi 104.000 de dolari.

11 Martie 2014, 21:49 (actualizat 12 Martie 2014, 08:45) |
Simona Halep

Primele două seturi contra sportivei de 20 de ani, născută la Montréal, pe care nu o mai întâlnise niciodată până acum, au fost identice: primul a fost adjudecat de româncă, graţie a 3 break-uri, faţă de doar unul singur izbutit de adversară, iar al doilea a fost câştigat de canadiancă, tot în urma a 3 break-uri, deşi Simona Halep a câştigase primul game pe serviciul semifinalistei de la Australian Open din acest an. În setul decisiv, constănţeanca şi-a pierdut serviciul la scorul de 3-3, dar apoi a reuşit două break-uri şi, odată cu ultimul, şi partida. De remarcat că, în ultimele 3 game-uri, Simona Halep a câştigat 15 puncte, faţă de doar 7 ale canadiencei.

Românca participă pentru a patra oară la acest turneu, iar cea mai bună evoluție a reușit-o în 2012 când a ajuns până în turul al treilea și a fost eliminată de Maria Șarapova (scor 6-3, 6-4). Până acum, a trecut de japoneza Kurumi Nara (locul 47 WTA) cu scorul de 6-2, 6-2, şi de cehoaica Lucie Safarova (poziția 28 mondială), scor 6-2, 4-6, 6-4.

Alte două românce au fost eliminate în turul al treilea la Indian Wells: Monica Niculescu (locul 63 WTA) a fost învinsă de rusoaica Ekaterina Makarova (poziția 24 WTA), scor 7-5, 6-7(3), 3-6, iar Sorana Cîrstea (poziția 27 WTA) a pierdut meciul cu italianca Camila Giorgi (locul 79 în lume), scor 6-7(3), 3-6.

În acest an, Simona Halep a câștigat un turneu, la Doha, a ajuns în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, la Australian Open, și a egalat cea mai bună clasare a unei românce în topul WTA, locul 7. De asemenea, la mijlocul lunii februarie, sportiva a fost nevoită să urmeze un tratament de recuperare la Bucureşti, după ce a fost nevoită să abandoneze la turneul de la Dubai.