FORMULA 1

Sebastian Vettel, sportivul anului în Europa, într-o anchetă a 26 de agenţii de presă

Cel mai tânăr triplu campion mondial din istoria 'Marelui Circ', germanul de 25 de ani Sebastian Vettel, a fost ales cel mai bun sportiv din Europa în 2012, într-un top întocmit de jurnalişti de la 26 de agenţii de presă de pe "Bătrânul Continent".

Vettel a fost urmat de doi britanici: ciclistul Bradley Wiggins şi atletul Mohamed Farah.

27 Decembrie 2012, 14:00 |
Sebastian Vettel a intrat definitiv în istoria sportului

La două săptămâni după ce Fernando Al0nso a fost considerat de managerii din Formula 1 un pilot mai bun decât Sebastian Vettel, germanul de 25 de ani a fost ales cel mai bun sportiv european al anului, într-un clasament elaborat de 26 agenţii de presă.

De menţionat că Sebastian Vettel a stabilit mai multe recorduri în Formula 1:

• cel mai tânăr campion mondial (23 de ani şi 135 de zile), în 2010
  • cel mai tânăr pilot care a câştigat un Mare Premiu în Formula 1 (21 de ani şi 73 de zile), la Monza, în 2007
  • cel mai tânăr pilot care a plecat din pole-position, la Monza, în 2007
  • cel mai tânăr pilot care stabilit cel mai rapid tur de pistă (19 ani şi 53 de zile), la Istanbul, în 2006
  • cel mai tânăr pilot care a reuşit un Grand Slam (pole-position, victorie, cel mai rapid tur de pistă, lider pe tot parcursul cursei), la Marele Premiu al Indiei, în 2011, la 24 de ani şi 119 zile
  • cele mai multe puncte câştigate într-un sezon: 392, anul trecut
  • cele mai multe pole-position-uri într-un sezon: 15, anul trecut

În clasamentul întocmit de cele 26 agenţii de presă, ciclistul britanic de 32 de ani Bradley Wiggins s-a clasat pe locul al doilea. În acest an, "Wiggo" a cucerit titlul olimpic la JO de la Londra, la contratimp pe şosea, şi a câştigat Turul Franţei pentru prima dată în carieră. De menţionat că Wiggins a câştigat două titluri olimpice în 2008, la urmărire individuală pe distanţa de 4 kilometri şi cu echipa, la proba de urmărire.

Poziţia a treia a ierarhiei i-a revenit atletului britanic de 29 de ani Mohamed Farah, dublu campion olimpic la Londra, pe distanţa de 5.000 şi de 10.000 de metri. De asemenea, sportivul care locuieşte în Statele Unite, la Portland, şi-a mai trecut în palmares, în acest an, şi titlul european pe distanţa de 5.000 de metri.