BASCHET MASCULIN

SCM Craiova - KB Sigal Priștina 85-86 / Oltenii au ratat accesul în play-ul Ligii Balcanice

SCM Craiova a ratat accesul în play-off-ul Ligii Balcanice, după ce a pierdut și ultimul meci, pe teren propriu, scor 86-85 (24-21, 19-22, 19-22, 24-20), în fața kosovarilor de la KB Sigal Priștina, în urma unui coș primit în ultimele 3 secunde.

Meciul a fost difuzat în direct pe TVR 3.

20 Martie 2014, 00:18 (actualizat 22 Martie 2014, 02:17) |
SCM Universitatea Craiova / FOTO: baschetcraiova.ro

SCM Craiova a controlat partida până în ultimul sfert, când oaspeții s-au distanțat la 81-69 cu 4 minute înainte de final. În ciuda unei ultimi reveniri, kosovarii au câștigat meciul printr-o aruncare liberă, cu trei secunde înainte de final.

Marcatorii echipei antrenate de Milan Nisic:

Josip Naletilic (10 puncte, 4 pase decisive), Travis Bureau (15 p, 6 recuperări, 2 pd), LeVar Cortez Seals (7 p, 2 rec, 3 pd), Sten Sokk (6 p, 2 rec, 4 pd), Mirko Kovac (20 p, 4 rec, 3 pd), Bogdan Popescu (12 p, 12 rec), Andrei Căpuşan (7 p, 1 pd), James Tomas Tyler (8 p, 6 rec).

De la oaspeți, s-au remarcat: Dardan Berisha (22 p, 6 rec), Kendrick John Jones (19 p, 5 rec, 3 pd) și Blerim Mazreku (18 p, 9 rec, 2 pd).

Într-un alt meci jucat miercuri seară, KK Kozuv a dispus, pe teren propriu, de KK Kumanovo, scor 104-86 (26-21, 20-20, 30-16, 28-29).