CHAMPIONS LEAGUE

Schalke 04 - Steaua: 3-0 / Al cincilea 0-3 în grupele Ligii Campionilor din istoria Stelei

StirileTVR.ro v-a ţinut la curent cu cele mai importante momente ale meciului Schalke 04 - Steaua: 3-0 (Uchida '68, Boateng '78, Draxler '85), din prima etapă a Ligii Campionilor, precum şi cu evoluţia scorului în toate partidele de miercuri seară.

TVR 1, TVR HD şi tvrplus.ro vor transmite toate partidele Stelei de pe Arena Naţională: cu Chelsea, în 1 octombrie, cu FC Basel, în 6 noiembrie, şi cu Schalke 04, în 26 noiembrie.

18 Septembrie 2013, 20:46 (actualizat 19 Septembrie 2013, 00:10) |
Steaua revine în Champions League, după o pauză de 5 ani, cu un meci la Gelsenkirchen

Steaua a suferit a 22-a înfrângere în grupele Ligii Campionilor şi a cincea cu 3-0, la Gelsenkirchen, în faţa lui Schalke, într-un meci în care au marcat Atsuto Uchida ('68), Kevin-Prince Boateng ('78) şi Julian Draxler ('85).

Campioana României a jucat de la egal la egal cu ocupanta locului al patrulea în Bundesliga, în sezonul trecut, până la primirea primului gol, după care a fost o umbră a echipei de până atunci. De remarcat şi faptul că germanii puteau câştiga la o diferenţă şi mai consistentă, dacă mijlocaşul Christian Clemens nu trimitea în bară, în primul minut de prelungire al partidei.

Roş-albaştrii au încheiat jocul în inferioritate numerică, după ce Adi Popa, accidentat, nu a mai putut continua jocul din minutul 86, iar tehnicianul Laurenţiu Reghecampf epuizase toate schimbările din minutul 73.

Au evoluat echipele:

• Schalke 04: 34. Timo Hildebrand - 22. Atsuto Uchida, 4. Benedikt Hoewedes (căpitan), 32. Joel Matip, 15. Dennis Aogo - 12. Marco Hoeger (8. Leon Goretzka, '88), 33. Roman Neustaedter - 17. Jefferson Farfan (11. Christian Clemens, '89), 9. Kevin-Prince Boateng, 10. Julian Draxler - 28. Adam Szalai (23. Christian Fuchs, '82). Antrenor: Jens Keller. Rezerve neutilizate: 1. Ralf Faehrmann - 5. Felipe Santana, 24. Kaan Ayhan, 7. Max Meyer
  • Steaua: 12. Ciprian Tătăruşanu - 17. Daniel Georgievski, 4. Lukasz Szukala, 6. Florin Gardoş, 14. Iasmin Latovlevici - 55. Alexandru Bourceanu (căpitan), 5. Mihai Pintilii - 77. Adrian Popa, 23. Nicolae Stanciu (20. Leandro Tatu, '60; 19. Adrian Cristea, '73), 10. Cristian Tănase - 35. Pantelis Kapetanos (25. Federico Piovaccari, '64). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf. Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă - 8. Lucian Filip, 33. Fernando Varela, 11. Andrei Prepeliţă

În celălalt meci al grupei, FC Basel a reuşit marea supriză a primei etape a grupelor Ligii Campionilor, învingând-o pe Chelsea, pe Stamford Bridge, cu scorul de 2-1 (Oscar '45 / Salah '71, Streller '81).

Steaua a mai pierdut de patru ori cu 3-0 în grupele Ligii Campionilor, până acum: cu Juventus, la Torino, în 1995, cu Borussia Dortmund, în Ghencea, în 1996, cu Olympique Lyon, în Ghencea, în 2006, şi cu Bayern, la Munchen, în 2008.
Roş-albaştrii au doar cinci victorii, în palmares, în această fază a competiţiei:
în 1994 s-au impus la Split, contra lui Haiduk, scor 4-1, în 1995 au câştigat spectaculos în Ghencea contra lui Glasgow Rangers cu 1-0, în 1996 au dispus, tot în Ghencea, de polonezii de la Widzew Łódź, cu 1-0, iar în 2006 au debutat fulminant: 4-1 la Kiev, împotriva lui Dinamo.

• Rezultatele meciurilor din această seară (AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară):

• Grupa E / Chelsea - FC Basel: 1-2 (Oscar '45 / Salah '71, Streller '81)
    • Grupa F / Ol. Marseille - Arsenal: 1-2 (J. Ayew '90+3-penalty / Walcott '65, Ramsey '84) şi Napoli - Borussia Dortmund: 2-1 (Higuain '29, Insigne '67 / Zuniga '87)
    • Grupa G / Atletico Madrid - Zenit Sankt Petersburg: 3-1 (Miranda '40, Arda Turan '64, Baptistao '80 / Hulk '58) şi Austria Viena - FC Porto: 0-1 (Lucho Gonzalez '55)
    • Grupa H / FC Barcelona - Ajax: 4-0 (Messi '22, '55, '75, Pique '69) şi AC Milan - Celtic Glasgow: 2-0 (Zapata '82, Muntari '86)

Programul partidelor în grupa Stelei:

• 1 octombrie: Steaua - Chelsea, FC Basel - Schalke 04
    • 22 octombrie: Steaua - FC Basel, Schalke 04 - Chelsea
    • 6 noiembrie: FC Basel - Steaua, Chelsea - Schalke 04
    • 26 noiembrie: Steaua - Schalke 04, FC Basel - Chelsea
    • 11 decembrie: Chelsea - Steaua, Schalke 04 - FC Basel

PARTIDA A LUAT SFÂRŞIT. Steaua a fost învinsă cu 3-0 de Schalke, la Gelsenkirchen, în ciuda unui meci bun făcut până la primul gol.

Min. 90+1 Clemens a trimis în bară!

AC Milan - Celtic Glasgow: 2-0 (Zapata '82, Muntari '86). Napoli - Borussia Dortmund: 2-1 (Higuain '29, Insigne '67 / Zuniga '87) AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 88 Cornerul de pe flancul stâng, executat de Bourceanu, a fost respins uşor de defensiva gazdelor. Leon Goretzka i-a luat locul lui Marco Hoger, iar Christian Clemens a intrat în locul lui Jefferson Farfan, la Schalke.

Min. 87 Adi Popa a ieşit de pe teren, accidentat, astfel că Steaua, care a epuizat cele trei schimbări, va încheia în nouă jucători de câmp acest meci.

Ol. Marseille - Arsenal: 0-2 (Walcott '65, Ramsey '84) AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 85 Julian Draxler înscrie al treilea gol pentru Schalke, cu un lob de efect de la 7 metri, după o pasă de efect a lui Fuchs. Steaua este condusă cu 3-0 la Gelsenkirchen.

Chelsea - FC Basel: 1-2 (Oscar '45 / Salah '71, Streller '81). AC Milan - Celtic Glasgow: 1-0 (Zapata '82) AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 83 Steaua este o echipă fără vână, timidă, în acest final de meci.

Atletico Madrid - Zenit Sankt Petersburg: 3-1 (Miranda '40, Arda Turan '64, Baptistao '80 / Hulk '58)

Min. 81 Adrian Cristea a primit un cartonaş galben pentru un fault asupra lui Hoger, la 30 de metri de poarta adversă. La gazde, Fuchs a intrat în locul lui Szalai.

FC Barcelona - Ajax: 4-0 (Messi '22, '55, '75, Pique '69) - oaspeţii au ratat un penalty, în minutul 77, prin Sigthorsson.

Min. 78 Schalke - Steaua: 2-0. Kevin-Prince Boateng a înscris primul gol în tricoul germanilor, după o acţiune rapidă, la care au mai contribuit Szalai şi Draxler. Ghanezul a punctat de la 8 metri, lateral stânga.

Chelsea - FC Basel: 1-1 (Oscar '45 / Salah '71), Napoli - Borussia Dortmund: 2-0 (Higuain '29, Insigne '67). FC Barcelona - Ajax: 4-0 (Messi '22, '55, '75, Pique '69) AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 72 Şutul lui Boateng, de la 18 metri, a fost deviat în corner de Szukala. Leandro Tatu a fost schimbat de Adrian Cristea, la 12 minute după ce a intrat pe teren, din cauza unei accidentări. Lovitura de colţ de pe flancul drept al germanilor a rămas fără rezultat.

FC Barcelona - Ajax: 3-0 (Messi '22, '55, Pique '69). AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 70 Adam Szalai a şutat mult peste poartă, de la 18 metri, poziţie centrală.

Min. 68 Schalke a deschis scorul prin Atsuto Uchida, care a centrat de pe flancul drept, Szukala a lăsat mingea să treacă, iar Tătăruşanu, surprins de gestul polonezului, a rămas fără reacţie. Japonezul de 25 de ani nu mai marcase niciodată, până acum, în Champions League.

Atletico Madrid - Zenit Sankt Petersburg: 2-1 (Miranda '40, Arda Turan '64 / Hulk '58). Ol. Marseille - Arsenal: 0-1 (Walcott '65) AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 64 Kapetanos i-a lăsat locul lui Piovaccari.

Min. 61 Şutul lui Adi Popa, din unghi, de la 6 metri, a trecut prin faţa porţii. După aproape 10 minute de atacuri neîntrerupte ale germanilor, campioana României a echilibrat din nou jocul.

Min. 60 Prima schimbare a meciului: Tatu i-a luat locul lui Nicolae Stanciu.

Atletico Madrid - Zenit Sankt Petersburg: 1-1 (Miranda '40 / Hulk '58)

Min. 58 Şutul lui Georgievski, de la 25 de metri, lateral dreapta, a trecut mult peste poartă.

FC Barcelona - Ajax: 2-0 (Messi '22, '55) şi Austria Viena - FC Porto: 0-1 (Lucho Gonzalez '55). AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 54 Un nou corner pentru Steaua, din flancul stâng, la o centrare a lui Adi Popa, blocată de Uchida. Două mari ocazii ale Stelei, la o deviere a lui Kapetanos, respinsă de Uchida de pe linia porţii, şi la un şut cu efect al lui Bourceanu, spre vinclu, din 25 de metri, lateral stîânga.

Min. 52 Aogo a trimis puţin pe lângă poartă, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri lateral dreapta.

Min. 51 Germanii au solicitat penalty, la un posibil henţ al lui Szukala, dar arbitri turci cu lăsat jocul să continue. Schalke domină autoritar ostilităţile de câteva minute.

Min. 48 Pintilii se resimte după un duel cu Hoger, care a căzut peste picioarele mijlocaşului român.

Min. 46 Corner obţinut de Tănase, după un duel cu Uchida, pe flancul stâng. Pantelis Kapetanos a trimis peste poartă, din 5 metri, după o minge deviată de Gardoş. Ocazie mare pentru campioana României.

A început repriza a doua. Germanii au repus balonul în joc. Cei doi tehnicieni, debutanţi în grupele Ligii Campionilor, nu au efectuat nicio schimbare.

Rezultatele meciurilor din această seară, după 45 de minute:

• Grupa E / Chelsea - FC Basel: 1-0 (Oscar '45)
    • Grupa F / Ol. Marseille - Arsenal: 1-0 şi Napoli - Borussia Dortmund: 1-0 (Higuain '29)
    • Grupa G / Atletico Madrid - Zenit Sankt Petersburg: 1-0 (Miranda '40) şi Austri Viena - FC Porto: 0-0
    • Grupa H / FC Barcelona - Ajax: 1-0 (Messi '22) şi AC Milan - Celtic Glasgow: 0-0

Statistica meciului Schalke 04 - Steaua, după primele 45 de minute, potrivit UEFA:

• posesia balonului: 55% - 45%
  • Napoli - Borussia Dortmund: 1-0 (Higuain '29) - portarul ospeţilor, Roman Weidenfeller, a fost eliminat în primul minut al prelungirilor primei reprize, după un henţ comis la un lob al lui Higuain. AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

PRIMA REPRIZĂ A LUAT SFÂRŞIT.

Chelsea - FC Basel: 1-0 (Oscar '45). AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 44 Acţiune periculoasă a lui Boateng pe flancul stâng, dar Szukala s-a aruncat la picioarele ganezului şi a deviat în corner. Şutul lui Szalai a fost deviat în corner. Kevin-Prince Boateng a fost surprins în off-side pe flancul drept, astfel că primul atac periculos al gazdelor în ultimul sfert de oră a luat sfârşit.

Min. 43 Steaua a găsit soluţia pentru a-i bloca pe germani departe de poarta proprie, astfel că Schalke nu mai presează cu aceeaşi forţă ca în prima parte a reprizei.

Atletico Madrid - Zenit Sankt Petersburg: 1-0 (Miranda '40). AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 41 Steaua a echilibrat şi raportul posesiei, în ultimele minute: 55% - 45% în favoarea gazdelor. Hoger l-a faultat pe Stanciu la colţul drept al careului de 16 metri şi a primit şi el un cartonaş galben. Şutul lui Nicolae Stanciu a trecut mult peste poartă.

Min. 40 Galben pentru Adi Popa, după un fault dur asupra lui Hoger.

Min. 38 Bourceanu a trimis direct pe poartă, dar Hildebrand a fost atent şi a reţinut fără probleme.

Min. 37 Matip l-a faultat pe Adi Popa la 25 de metri, lateral dreapta.

Min. 34 Şutul lui Nicolae Stanciu, de la 30 de metri, a fost reţinut fără emoţii de Hildebrand. Atacantul de 20 de ani venit de la Vaslui şi Cristi Tănase încearcă tot mai des să-i depăşească prin dribling pe fundaşii adverşi.

Min. 31 Şutul excelent al lui Tănase, din marginea careului de 16 metri, a fost respins greu în corner de Hildebrand. Atacurile Stelei au fost respinse de germani, care s-au apărat cu întreaga echipă la 14 metri de propriile buturi.

Napoli - Borussia Dortmund: 1-0 (Higuain '29). AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară.

Min. 31 Şutul lui Boateng, de la 7 metri, lateral dreapta, a trecut mult pe lângă poartă.

Min. 29 Alex Bourceanu primeşte primul cartonaş galben al meciului, după un fault la mijlocul terenului asupra lui Kevin-Prince Boateng. Căpitanul Stelei l-a certat pe Szukala, acuzând faptul că polonezul nu a închis spaţiul prin care Boateng încerca să pătrundă spre poarta Stelei.

Min. 27 Bourceanu l-a faultat pe Farfan la 30 de metri de poarta sa, lateral stânga. Pintilii a respins calm execuţia modestă a lui Dennis Aogo.

Min. 23 Fanionul unui arbitru de tuşă s-a rupt, astfel că partida a fost întreruptă, pentru înlocuirea steagului defect.

FC Barcelona - Ajax: 1-0 (Messi '22) - acesta este primul gol al serii. AICI, toate rezumatele partidelor de marţi seară. Lionel Messi a reuşit astfel al 60-lea gol al carierei în Champions League.

Min. 21 Primul atac mai consistent al Stelei, dar nici Adi Popa, de pe flancul drept, nici Cristi Tănase, de pe partea dreaptă, nu au reuşit să-l găsească în faţa porţii pe Kapetanos.

Min. 19 Până acum, Schalke a avut posesia balonului în proporţie de 61% din timpul de joc.

Min. 17 Al doilea corner pentru Schalke, primul de pe flancul drept. Szukala a respins lovitura de colţ, de la colţul careului de 6 metri, dar germanii rămân în atac.

Min. 16 Continuă dominarea teritorială a gazdelor, în faţa unei echipe a Stelei masată în faţa propriului careu de 16 metri.

Min. 14 Boateng l-a depăţit în săritură pe Georgievski, la 3 metri de poarta lui Tătăruşanu, dar portarul naţionalei României a boxat în corner. Matip a şutat pe lângă poartă, de la 14 metri.

Min. 12 Hoeger comite primul fault al meciului, asupra lui Gardoş, la 35 de metri de poarta românilor.

Min. 10 Germanii s-au instalat la 40 de metri de poarta campioanei României, dar românii blochează excelent culoarele spre buturile lui Tătăruşanu.

Min. 9 Adam Szalai a profitat de o degajare greşită a lui Latovlevici, din flancul stâng al Stelei, a driblat scurt, dar şutul său în cross, la colţul lung, a fost reţinut cu siguranţă de Tătăruşanu. Acesta a fost primul şut pe poartă al meciului.

Min. 8 Cele două echipe încearcă să deschidă jocul prin "diagonale" în careul advers, dar fundaşii laterali au fost atenţi, până acum.

Min. 6 Steaua a echilibrat jocul, printr-un pressing similar, fapt ce a determinat echipa germană să fie mai precaută.

Min. 4 Gazdele fac un pressing avansat, astfel că elevii lui Laurenţiu Reghecampf încearcă să iasă din propria jumătate prin acţiuni individuale.

ACTUALIZARE 21:45 PARTIDA A ÎNCEPUT. Lovitura de începere au avut-o campionii României.

ACTUALIZARE 21:40 Cele două echipe au intrat pe teren.

Echipele de start:

• Schalke 04: Hildebrand - Aogo, Matip, Howedes, Uchida - Neustadter, Hoger - Draxler, Boateng, Farfan - Szalai. Antrenor: Jens Keller
    • Steaua: Tătăruşanu - Latovlevici, Gardoş, Szukala, Georgievski - Bourceanu, Pintilii - Tănase, Stanciu, Adi Popa - Kapetanos. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Echipele de start din celălalt meci al grupei, Chelsea - FC Basel (stirileTVR.ro vă va ţine la curent în timp real cu evoluţia scorului din acest joc):

• Chelsea: Cech - A. Cole, David Luiz, Cahill, Ivanovic - Van Ginkel - Lampard, Oscar - Hazard, Eto'o, Willian. Manager: Jose Mourinho
    • FC Basel: Sommer - Safari, Ivanov, Schar, Voser - Stocker, Fabian Frei, Diaz, Salah - Streller, Sio. Antrenor: Murat Yakin

AVANCRONICA PARTIDEI:

Roş-albaştrii au evoluat de şase ori în grupele Ligii Campionilor, între anii 1994-1996 şi 2006-2008, record absolut pentru fotbalul românesc, însă niciodată nu au reuşit mai mult de o victorie stagională: în 1994 s-au impus la Split, contra lui Haiduk, scor 4-1, în 1995 au câştigat spectaculos în Ghencea contra lui Glasgow Rangers cu 1-0, în 1996 au dispus, tot în Ghencea, de polonezii de la Widzew Łódź, cu 1-0, iar în 2006 au debutat fulminant: 4-1 la Kiev, împotriva lui Dinamo.

Steaua mai are în palmares, în grupele Ligii, 11 remize şi 21 de înfrângeri.

În ciuda acestor statistici, tehnicianul Laurenţiu Reghecampf şi-a exprimat intenţiile ofensive înaintea partidei de la Gelsenkirchen:

"Ne bucurăm foarte mult că ne aflăm în faţa unui meci pentru care ne-am pregătit de un an de zile. Va fi un meci dificil pe care ne dorim să-l câştigăm. Cred că în momentul de faţă avem o echipă puternică, care poate câştiga meciul de la Schalke.

Sunt sută la sută sigur că noi putem bate pe Schalke, aşa cum am spus-o şi cu Ajax şi Chelsea. Nu văd niciun fel de problemă. Echipa noastră a crescut extrem de mult, jucătorii noştri sunt la un nivel foarte înalt, deci nu văd niciun fel de problemă să nu câştigăm mâine seară, dar în fotbal se poate întâmpla orice. Vă spun răspicat, noi am venit în Germania să câştigăm.

E foarte important pentru noi să începem bine şi să realizăm obiectivul pe care îl avem, să ne calificăm în primăvara Ligii.

Nu cred că e important să-l scoatem din joc doar pe Kevin Prince Boateng, dar nu vom face ceva anume. Eu cred că Schalke e o echipă puternică, sunt anumiţi jucători importanţi la care trebuie să fim atenţi. În acelaşi timp, noi trebuie să marcăm, nu să-l scoatem din joc pe Boateng. Jucătorii din compartimentul median, ştiu cu siguranţă ceea ce poate Boateng", a spus Reghecampf în conferinţa de presă de dinaintea meciului.

Şi căpitanul Alexandru Bourceanu şi-a exprimat încrederea că Steaua poate obţine un rezultat bun în meciul cu Schalke:

"Cred că suntem bine pregătiţi, aproape de nivelul lor, nu ştiu dacă la nivelul lor. Vom fi agresivi, ne vom dori victoria, vom fi uniţi şi cred că putem obţine un rezultat bun.

Boateng e un adversar extraordinar, dar au fost alţii mai buni împotriva cărora am jucat. Boateng e un jucător de top şi va fi foarte interesant pentru mine şi colegii mei să întâlnim un trio ofensiv printre cele mai bune din Germania. Am jucat împotriva lui Neymar, Van Persie, Van der Vaart, Robben", a spus şi căpitanul Stelei în conferinţa de presă.

De remarcat şi faptul că, din tabăra roş-albaştrilor, doar doi jucători au mai evoluat în grupele Ligii Campionilor până acum: atacantul Pantelis Kapetanos, cu CFR Cluj, în sezonul trecut, şi Ionuţ Neagu, cu Oţelul Galaţi, în urmă cu două sezoane.

De partea cealaltă, tehnicianul Jens Keller l-a lăudat pe omologul său, Laurenţiu Reghecampf, şi a apreciat jocul "agresiv" al campioanei României:

"Dacă vom juca la fel cum am făcut-o în meciurile cu Bayer Leverkusen şi în deplasare cu Mainz (n. red. - primele victorii în acest sezon în Bundesliga pentru "mineri", scor 2-0, respectiv 1-0), românilor le va fi foarte greu să plece cu un rezultat pozitiv.

Steaua s-a schimbat faţă de meciurile cu Schalke din 2011 (n. red. - germanii s-au impus cu 2-1 la Gelsenkirchen şi au remizat la Cluj, scor 0-0). Steaua este o echipă bună, agresivă. Când vezi cum joacă această echipă, câte rezultate bune au reuşit cu Reghecampf antrenor, nu poţi spune decât că antrenorul a făcut o treabă de excepţie. Iar victoriile cu Ajax şi cu Chelsea, din sezonul trecut, ne arată că nicio echipă nu este dinainte învinsă.

Însă noi ne dorim să depăşim faza grupelor, deci trebuie să debutăm cu o victorie în faţa suporterilor noştri. Muncim de multă vreme, din greu, pentru a juca în Liga Campionilor, iar toţi jucătorii au aşteptat cu nerăbdare aceste momente", a declarat şi tehnicianul Jens Keller.

Ambii tehnicieni vor debuta astăzi în Liga Campionilor.

Partida va fi arbitrată de o brigadă turcă, iar "centralul" va fi Cüneyt Çakır,
    cu care Steaua s-a mai întâlnit şi în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, pe Ghencea, în 30 august 2009, la victoria cu Motherwell, scor 3-0. Arbitrul de 37 de ani a mai oficiat şi finala Campionatului Mondial al cluburilor din acest an, Corinthians - Chelsea: 1-0, o semifinală la Euro 2012, Spania - Portugalia: 0-0, 4-2 după penalty-uri, precum şi o semifinală de Liga Campionilor, în 2012, FC Barcelona - Chelsea: 2-2.

Pentru a ajunge în grupele Ligii Campionilor
    , Steaua a trecut, rând pe rând, de Vardar Skopje (3-0 pe Arena Naţională şi 2-1 în Macedonia), de Dinamo Tbilisi (2-0 în Georgia şi 1-1 pe Arena Naţională) şi de Legia Varşovia (1-1 pe Arena Naţională şi 2-2 în Polonia).

De partea cealaltă, Schalke 04, care a încheiat sezonul trecut al Bundesligii pe locul al patrulea, i-a eliminat pe grecii de la PAOK Salonic, antrenaţi de fostul tehnician al "minerilor", Huub Stevens: la Gelsenkirchen s-a consemnat o remiză, scor 1-1 (Farfan '32 / Stoch '73), dar germanii s-au impus în Grecia cu scorul de 3-2 (Szalai '43, '90, Draxler '67 / Athanasiadis '53, Katsouranis '79). La PAOK, mijlocaşul Costin Lazăr a fost integralist în partida tur şi nu a fost reţinut în lot pentru manşa a doua.

În această pauză competiţională, Steaua s-a întărit cu 7 jucători: Federico Piovaccari (Sampdoria), Florin Niţă (Concordia Chiajna), Nicolae Stanciu (FC Vaslui), Adrian Cristea (Petrolul Ploieşti), Pantelis Kapetanos (CFR Cluj), Ionuţ Neagu (FC Oţelul Galaţi) şi Fernando Varela (FC Vaslui), dar i-a pierdut pe Raul Rusescu (FC Sevilla), Vlad Chiricheş (Tottenham Hotspur), Răzvan Stanca (Pandurii Târgu Jiu), Adi Rocha (Gamba Osaka), Valentin Lupu (Săgeata Năvodari, împrumut), Ionuţ Năstăsie (FC Viitorul Constanţa, împrumut).

De partea cealaltă, Schalke 04 s-a întărit tot prin aducerea a 7 jucători: Kevin-Prince Boateng (AC Milan), Leon Goretzka (VfL Bochum), Christian Clemens (FC Köln), Dennis Aogo (Hamburger SV, împrumut), Ádám Szalai (FSV Mainz 05), Felipe Santana (Borussia Dortmund) şi Gerald Asamoah (Greuther Fürth), după ce a renunţat la serviciile a nu mai puţin de 11 fotbalişti: Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt, împrumut), Christoph Moritz (FSV Mainz 05), Teemu Pukki (Celtic Glasgow), Michel Bastos (Al-Ain), Ciprian Marica (rezilierea contractului de comun acord), Vasileios Pliatsikas (rezilierea contractului de comun acord), Raffael (Dinamo Kiev), Christoph Metzelder (TuS Haltern), José Manuel Jurado (Spartak Moscova), Sergio Escudero (Getafe), Philipp Hofmann (FC Ingolstadt 04, împrumut).

Steaua şi Schalke 04 au fost adversare şi în grupele Ligii Europa, în 2011:
    cele două echipe au remizat, scor 0-0, la Cluj, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu (15 septembrie), germanii s-au impus cu 2-1 pe teren propriu (Kyriakos Papadopoulos '25, Raúl González '57 / Raul Rusescu '33). Atunci, elevii lui Huub Stevens aveau să câştige grupa, iar roş-albaştrii au încheiat pe locul secund.

Componenţa echipelor la meciul de la Gelsenkirchen, din 1 decembrie 2011:

• Schalke: Unnerstall, Papadopoulos, Baumjohann (Draxler 65), Höger, Jones, Holtby (Moritz '78), Jurado, Fuchs, Raúl González, Huntelaar (Marica '83), Matip. Antrenor: Huub Stevens
    • Steaua: Tătăruşanu, Iliev, Latovlevici (Prepeliţă '68), Martinović, Geraldo Alves, Brandán, Tănase, Bicfalvi, Bourceanu, Rusescu (Nikolić '69), Mihai Costea (Iulian Roşu '88). Antrenor: Edi Iordănescu

Schalke nu a mai jucat împotriva unei echipe româneşti decât o singură dată, cu Sportul Studenţesc, în turul al doilea al Cupei UEFA: germanii s-au impus cu 1-0 la Bucureşti, în 20 octombrie 1976 (Fischer '59) şi cu 5-0 pe teren propriu (Bongartz '2, '78, Fischer '15, '24), în 3 noiembrie 1976.

De cealaltă parte, Steaua a jucat 16 meciuri oficiale în compania echipelor germane şi nu a obţinut decât o singură victorie, cu 3-1, contra Borussiei Dortmund, în 8 decembrie 1957 (Tătaru '17, Constantin '25, Alecsandrescu '45 / Niepieklo '12). Aceea a fost chiar prima partidă contra formaţiilor nemţeşti, pentru roş-albaştri, care aveau să sufere apoi 9 înfrângeri şi să remizeze de 6 ori.