CAMPIONATUL EUROPEAN DE GIMNASTICA

Şapte medalii pentru România la Moscova: una de aur, 5 de argint şi una de bronz VIDEO

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, duminică, medalia de aur la bârnă şi pe cea de argint la sol, iar Diana Bulimar a obţinut  argintul  în finala la bârnă şi bronzul la sol, la Campionatele Europene individuale de la Moscova. La băieţi, Flavius Koczi a obţinut medalie de argint la sărituri.

21 Aprilie 2013, 13:21 (actualizat 21 Aprilie 2013, 22:56) |
Imnul României la Moscova. Aur si argint pentru gimnastele noastre

Larisa Iordache este campioană europeană la  bârnă şi vicecampioană europeană la sol, Diana Bulimar a obţinut argint la bârnă şi bronzul la sol, iar Flavius Koczi a obţinut argintul la sărituri, duminică, în ultima zi a Campionatelor Europene individuale de gimnastică de la Moscova.

Sapte medalii pentru Romania la Campionatul European de gimnastica de la Moscova
România încheie participarea la Campionatele Europene de la Moscova cu 7 medalii: Larisa Iordache - aur la bârnă, argint la individual-compus, sărituri şi sol; Diana Bulimar - argint la bârnă, bronz la sol; Flavius Koczi - argint la sărituri.

Podium românesc la bârnă: Larisa Iordache - aur, Diana Bulimar - argint

Larisa Iordache, aur la barna
Larisa Iordache este campioană europeană la bârnă, după o execuţie excepţională, cu un exerciţiu fără greşeală şi cu un grad de dificultate foarte ridicat în finala la bârnă, pentru care a obţinut un punctaj de 15266, în timp ce Diana Bulimar a obţinut argintul cu un exerciţiu foarte bun, de dificultate 6, pentru care a obţinut nota 14,833.

Diana Bulimar a avut o executie foarte buna la barna
Diana Bulimar a intrat a treia în finala de la bârnă şi a fost notată cu 14.833, obţinând medalia de argint. Larisa Iordache a fost a şaptea pe lista de start, evoluţia sa foarte bună fiind notată cu 15.266. Medalia de bronz a revenit rusoaicei Anastasia Grishina (14.366).

Pe locurile următoare s-au clasat Carlotta Ferlito (Italia) cu 14,066 şi Jurkowska (Polonia) - 13,866.

Larisa Iordache a câştigat, sâmbătă, şi medalia de argint în finală la sărituri, la Campionatele Europene individuale de la Moscova. Vineri, Larisa a obţinut şi argintul în concursul individual compus, în timp ce Diana Bulimar s-a clasat pe locul 4.

Larisa Iordache - argint şi Diana Bulimar  bronz la sol

Larisa Iordache obtine argintul la sol
Gimnasta Larisa Iordache a cucerit medalia de argint, iar Diana Bulimar pe cea de bronz, în finala la sol, la Campionatele Europene individuale de la Moscova, care s-au încheiat pentru România cu şapte medalii.

Diana Bulimar a intrat a patra în finala de la sol, evoluţia sa fiind notată cu 14.533, cu care a obţinut medalia de bronz.

Larisa Iordache a fost penultima pe lista de start, primind nota 14.733, cu care a cucerit medalia de argint.

Medalia de aur a revenit reprezentantei gazdelor Ksenia Afanaseva (15.166).

Diana Bulimar obtine medalia de bronz la sol
ACTUALIZARE 14.48 Ultima evoluţie din concurs, Carlotta Ferlito din Italia, care obţine 14 216. Argint şi bronz la sol pentru România!

ACTUALIZARE 14.46 Larisa Iordache obţine la sol 14 733

ACTUALIZARE 14.43 Evoluează la sol Larisa Iordache

ACTUALIZARE 14.40 Evoluează la sol românca Roxana Popa Nedelcu, reprezentând însă Spania, care obţine 13 900. Urmează Larisa Iordache

ACTUALITARE 14.35 Diana Bulimar a avut o evoluţie bună la sol, obţinând un puncatj de 14 533. Diana a fost întrecută de rusoaica Kseniia Afanaseva, care aobţinut 15 166.

Flavius Koczi, medalie de argint la sărituri

Flavius Koczi a obtinut medalia de argint la sarituri
Flavius Koczi a obţinut duminică medalia, de argint, la sărituri, pentru delegaţia României la Campionatele europene individuale de gimnastică artistică de la Moscova,  cu o medie de 14,887.

Întrecere a fost câştigată de rusul Denis Abliazin - 15,408, bronzul fiind adjudecat de armeanul Artur Davtian - 14,866.

Cu o afecţiune la coapsă, Koczi a ales să rişte tot, mai ales că primul dintre competitori, rusul Abliazin, deschisese cu o notă foarte mare. Sportivul român a ales două sărituri de dificultate 6,00, primind pentru prima 15,158, dar la a doua, cu accidentarea accentuată, i s-a scăzut nota de plecare, la 5,600, suficient să termine al doilea, cu toate problemele pe care le-a avut.

În finala la paralele, gimnastul român Andrei Munteanu a ratat podiumul, obţinând un punctaj de 13,866.