Saburtalo şi Olimpija Ljubljana, adversarele formaţiilor FCSB şi Sepsi OSK, în turul al doilea preliminar al Conference League

FCSB va întâlni echipa georgiană FC Saburtalo Tbilisi, iar Sepsi OSK Sfântu Gheorghe va înfrunta pe formaţia slovenă Olimpija Ljubljana în turul al doilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după rezultatele înregistrate joi seara în manşa secundă din primul tur preliminar al competiţiei.

15 Iulie 2022, 08:14 (actualizat 15 Iulie 2022, 08:15) Știrile TVR |
FCSB

FC Saburtalo a trecut cu 5-4, la loviturile de departajare, de Partizani Tirana, scorul fiind 1-0 după prelungiri. Albanezii se impuseseră cu 1-0 în tur, la Tbilisi.

Ghiorghi Guliaşvili (53) a marcat pentru Saburtalo, iar la loviturile de departajare pentru georgieni au fructificat Ghia Ceaduneli, Ghiorghi Guliaşvili, Irakli Siharulidze, Ghiorghi Gocioleişvili şi Ghizo Mamagheişvili, Jemali-Ghiorghi Jinjolava şi Levan Nonikaşvili au ratat. Pentru Partizani au transformat Eneo Bitri, Bruno Telushi, Xhuliano Skuka şi Eljon Sota, iar David Atanaskoski, Arinaldo Rrapaj şi Maguette Gueye au ratat.

FCSB va juca primul meci în deplasare cu Saburtalo, pe 21 iulie.

Olimpja Ljubljana a avut nevoie de prelungiri pentru a obţine calificarea, câştigând cu 2-1 meciul jucat în deplasare cu Differdange 03, după 1-1 în primul joc. Luxemburghezii au deschis scorul destul de repede, prin Juan Bedouret (9), dar Olimpija a egalat prim Agustin Doffo (80), iar atacantul croat Goran Milovic a dat lovitura în prelungiri (112), după ce gazdele au rămas în zece (Ouwo Moussa Maazou a fost eliminat în min. 84).

Sepsi OSK va juca acasă primul meci cu Olimpija, pe 21 iulie.

În turul al doilea preliminar vor evolua şi celelalte două reprezentante ale României, Universitatea Craiova cu albanezii de la Vllaznia Shkoder (21 iulie, în deplasare) şi CFR Cluj cu andorranii de la Inter Club d'Escaldes (21 iulie, acasă).

Petrocub-Hînceşti (R. Moldova) a trecut de maltezii de la Floriana FC cu 1-0, după 0-0 în insulă. Atacantul român Andrei Ciolacu a intrat la pauză la maltezi.

Printre echipele care au părăsit competiţia se numără Dinamo Tbilisi, Ararat Erevan şi Borac Banja Luka.

Rezultatele din primul tur preliminar:

Marţi

(+) Drita (Kosovo) - Inter Turku (Finlanda) 3-0 (în prima manşă 0-1)

Joi

(+) FK Liepaja (Letonia) - Gjilani (Kosovo) 3-1 (în prima manşă 0-1)

Akademija Pandev (Macedonia de Nord) - (+) Lechia Gdansk (Polonia) 1-2 (în prima manşă 1-4)

College Europa (Gibraltar) - (+) Vikingur (Feroe) 1-2 (în prima manşă 0-1)

Ararat Erevan (Armenia) - (+) Shkendija 79 (Macedonia de Nord) 2-2 (în prima manşă 0-2)

(+) FK Tuzla City (Bosnia-Herţegovina) - Tre Penne (San Marino) 6-0 (în prima manşă 2-0)

(+) Paide Linnameeskond (Estonia) - Dinamo Tbilisi (Georgia) 1-2, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare (în prima manşă 3-2)

(+) SJK Seinaejoki (Finlanda) - Flora Tallinn (Estonia) 4-2, după prelungiri (în prima manşă 0-1)

(+) Milsami Orhei (R. Moldova) - FK Panevezys (Lituania) 2-0 (în prima manşă 0-0)

Kauno Zalgiris (Lituania) - (+) Ruzomberok (Slovacia) 0-0 (în prima manşă 0-2)

Atletic Club d'Escaldes (Andorra) - (+) Gzira United (Malta) 0-1, după prelungiri (în prima manşă 1-1)

(+) B36 Torshavn (Feroe) - Borac Banja Luka (Bosnia-Herţegovina) 3-1, după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare (în prima manşă 0-2)

Dila Gori (Georgia) - (+) KuPS Kuopio (Finlanda) 0-0 (în prima manşă 0-2)

(+) Petrocub-Hînceşti (R. Moldova) - Floriana FC (Malta) 1-0 (în prima manşă 0-0)

(+) Riga FC (Letonia) - Derry City (Irlanda de Nord) 2-0 (în prima manşă 2-0)

(+) Newtown (Ţara Galilor) - HB Torshavn (Feroe) 2-1, după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare (în prima manşă 0-1)

Differdange 03 (Luxemburg) - (+) Olimpija Ljubljana (Slovenia) 1-2 (în prima manşă 1-1)

(+) Hamrun Spartans (Malta) - Alaşkert (Armenia) 4-1 (în prima manşă 0-1)

KF Llapi (Kosovo) - (+) Buducnost Podgorica (Muntenegru) 2-2 (în prima manşă 0-2)

(+) NS Mura (Slovenia) - FC Sfîntul Gheorghe (R. Moldova) 2-1 (în prima manşă 2-1)

Partizani Tirana (Albania) - (+) FC Saburtalo Tbilisi (Georgia) 0-1, după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare (în prima manşă 1-0)

(+) Sligo Rovers (Irlanda) - Bala Town (Ţara Galilor) 0-1, după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare (în prima manşă 2-1)

KR Reykjavik (Islanda) - (+) Pogon Szczecin (Polonia) 1-0 (în prima manşă 1-4)

Decic (Muntenegru) - (+) Dinamo Minsk (Belarus) 1-2 (în prima manşă 1-1)

Larne (Irlanda de Nord) - (+) Saint Joseph's FC (Gibraltar) 0-1 (în prima manşă 0-0)

(+) Tre Fiori (San Marino) - CS Fola Esch (Luxemburg) 3-1 (în prima manşă 1-0)

Iskra (Muntenegru) - (+) Laci (Albania) 0-1 (în prima manşă 0-0)

Cliftonville (Irlanda de Nord) - (+) DAC Dunajska Streda (Slovacia) 0-3 (în prima manşă 1-2)

(+) Crusaders (Irlanda de Nord) - FCB Magpies (Gibraltar) 3-1 (în prima manşă 1-2)

(+) Breidablik (Islanda) - Santa Coloma (Andorra) 4-1 (în prima manşă 1-0)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al doilea preliminar al competiţiei.

ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 8°C 6°C
IASI 6°C 4°C
CLUJ 4°C 4°C
CONSTANTA 8°C 7°C
CRAIOVA 6°C 6°C
BRASOV 4°C 4°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI