S-a dat startul în 2016 în Liga 1

ASA Târgu Mureş - Pandurii Târgu Jiu 0-1

13 Februarie 2016, 09:26 (actualizat 13 Februarie 2016, 16:58) |
Liga 1

Primul meci din etapa cu numărul 24 s-a jucat la Târgu Mureş, între două candidate la play-off, ASA şi Pandurii Târgu Jiu.

O prima repriza terna, din care nu s-a reţinut  decât şutul lui Antal de la oaspeţi, din minutul 30, s-a încins în ultimele secunde, când arbitrul Cristian Balaj a acordat penalty la o intervenţie discutabilă în careu a portarului Stăncioiu in fata lui Hora. A executat Săpunaru şi a fost 0-1 la pauză.

''După aspectul jocului ne indreptam către un 0-0 dacă nu aparea acel penalty. Nu cred ca a fost, eu n-aş da niciodată penalty la asemenea fază. S-a dat, în minutul 45... '' a comentat tehnicianul gazdelor Petre Grigoraş.

În partea a doua, Adrian Mutu a intrat în locul lui Buş şi jocul gazdelor s-a mai animat, dar pe tabela nu s-a schimbat nimic; N'Doye l-a încercat făra succes pe Stanca la jumătatea reprizei, nici Mureşan nu a reusit mai mult din lovitură libera în minutul 80, nici chiar Mutu, tot din fază fixă, patru minute mai târziu. Şi a rămas ASA - Pandurii 0-1, oaspeţii asigurându-şi astfel locul în play-off.

''Speram să începem cu victorie, dar nu a ieşit. Am avut mai multe ocazii, meritam cel puţin un egal. A fost un meci dificil. Asta e, la următorul meci ne ducem să câştigăm'', a cometat la final Adrian Mutu.

''Calitatea jocului nu a fost la cel mai bun nivel. Am pus pe primul loc rezultatul. Sper să nu se mai întâmple să stau în tribună. O să mă cenzurez cât de mult de spoate. Nu vreau să comentez arbitrajul, mi-e suficient cât am stat în tribuna", a spus antrenorul echipei Pandurii, Edward Iordănescu.

ASA nu a putut conta în acest meci pe atacantul George Ţucudean, căruia nu i-a sosit ''cartea verde''.