EUROPA LEAGUE

Rusescu a marcat un gol cât o calificare: FC Copenhaga - Steaua 1-1

Steaua a reușit a doua calificare consecutivă în şaisprezecimile Ligii Europa, după ce  a terminat la egalitate, 1-1 (0-0) cu danezii de laFC Copenhaga. Astfel, România va avea din nou două echipe în primăvara europeană după o pauză de şase ani, CFR Cluj și Steaua.

TVRnews.ro v-a  ţinut la curent, în timp real, cu cele mai importante evenimente ale partidei.

06 Decembrie 2012, 15:48 (actualizat 07 Decembrie 2012, 00:30) |
Raul Rusescu, fostul golgheter al Stelei

Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a intrat foarte montată pe gazonul stadionului Parken din Copenhaga, jucătorii Stelei făcând o adevărată risipă de efort în prima repriză. Danezii au încercat să împingă jocul spre poarta Stelei, dar românii au avut răspunsul adecvat și au replicat cu aceeași monedă, cele două echipe anihilându-se reciproc.

Ostilitățile din prima repriză s-au concentrat pe blocarea adversarului, astfel că marile ocazii au lipsit. Tănase și Claudemir au avut oportunitatea de a periclita buturile adverse, dar eforturile lor nu au contat decât la statistică.

Steaua a intrat la pauză cu un scor calificant, 0-0.

Roș-albaștrii au intrat mai relaxați pe teren la reluare, dar au fost treziți repede la realitate. Cristian Tănase are o pătrundere în careu, cade spectaculos simțind piciorul adversarului și arbitrul turc nu stă pe gânduri: cartonaș galben. Cum era al doilea, mijlocașul este eliminat.

Imediat danezii s-au aruncat în atac, încercând să profite de uluirea ce pusese stăpânire pe jocul Stelei. Reghecampf a reacționat, însă, la timp: l-a introdus pe fundașul Martinovici în locul atacantului Nikolici. Efectul a fost pozitiv: echipa s-a echilibrat, Steaua absorbind mai ușor presiunea daneză. Danezii au avut două oportunități bune de a marca, dar a fost Steaua care a înscris. Bourceanu s-a luptat eroic în jumătatea adversă, mingea a ajuns la Rusescu, care a marcat cu un șut năprasnic de la 25 de metri.

A urmat un asediu nordic, plouând cu centrări în careu. Cu trei minute înainte de final, Vetokele s-a înălțat bine și a reluat în plasă, pentru 1-1. Chiar și așa, scorul a fost suficient pentru ca Steaua să câștige Grup E și să se califice în Primăvara Europeană.

Acolo va fi urmată de VFB Stuttgart, chiar dacă nemții au pierdut surprinzător pe teren propriu, 0-1 cu Molde. Dacă FC Copenhaga ar fi reușit și golul doi, danezii ar fi mers mai departe, alături de Steaua.

Caseta meciului

FC Copenhaga: Christensen - Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson - Gislason (Santin '73), Claudemir (Vetokele '65), Kristensen, Delaney - Jorgensen, Cornelius. Antrenor: Ariel Jacobs.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Chipciu, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa (Prepeliţă '89), Rusescu (Filip '85), Tănase - Nikolici (Martinovici '62). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Tănase '32, '49, Chiricheş '51, Bourceanu '78, Latovlevici '81.

Minutul 77: Bourceanu primește cartonașul galben

Minutul 76: Cornelius reia din 10 metri, dar mingea s-a scurs milimetric pe lângă bară

Minutul 74: FC Copenhaga trebuie să înscrie de trei ori pentru a se califica

Minutul 72: GOL Steaua! Bourceanu a recuperat o minge la 25 de metri, Rusescu a preluat și a șutat năprasnic direct în plasa lui Christensen

Minutul 70: Cornelius a reluat cu capul din 6 metri, dar Tătărușanu a prins

Minutul 66: Mare ocazie pentru Copenhaga! Cornelius a reluat cu capul și Sigurdsson a tras peste poartă din 5 metri

Minutul 64: Danezii schimbă și ei: Vetokele a intrat în locul lui Claudemir

Minutul 61: Prima schimbare a lui Reghecampf: Martinovici în locul lui Nikolici

Minutul 60: Primul sfert de oră al părții a doua a fost unul foarte intens, chiar dacă ocaziile de gol au lipsit

Minutul 50: Vlad Chiricheș este avertizat și el după o intrare dură

Minutul 48: Tănase a primit al doilea cartonaș galben pentru simulare și a fost eliminat

Minutul 46: Steaua a avut lovitura de start a celei de-a doua reprize

Minutul 45: Finalul primei reprize

Minutul 40: Claudemir a tras de la aproximativ 25 de metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă

Minutul 35: Am intrat în ultimele 10 minute ale primei reprize, Steaua pare sigură pe ea

Minutul 31: Tănase primește cartonașul galben pentru un fault din spate

Minutul 26: Cursă de 50 de metri a lui Adi Popa, centrare în careu pentru Tănase, al cărui șut este blocat în extremis de apărătorii danezi

Minutul 24: Raul Rusescu a tras de la 30 de metri puțin peste poartă

Minutul 20: Cele două echipe s-au angajat într-o luptă surdă la centrul terenului și nu reușesc faze elaborate

Minutul 13: Lovitură liberă pentru Steaua de la aproximativ 20 de metri, lateral stânga, însă Latovlevici a executat direct în zid

Minutul 9: Steaua a început să preia controlul mijlocului terenului și încearcă să preseze apărarea adversă

Minutul 5: Momente confuze de joc, gazdele au o posesie mai bună

Minutul 1: A început meciul

Echipele de start

FC Copenhaga: Christensen - Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson - Gislason, Claudemir, Kristensen, Delaney - Jorgensen, Cornelius

Rezerve: Jensen, Jakobsen, Remmer, Grindheim, Vingaard, Vetokele, Santin

Antrenor: Ariel Jacobs.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Chipciu, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Rusescu, Tănase - Nikolici

Rezerve: Stanca, Filip, Martinovic, Prepeliţă, Pârvulescu, M. Costea, Adi Rocha

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Steaua are şanse importante de calificarea în şaisprezecimile Ligii Europa, însă roş-albaştrii nu au acces decât o singură dată în fazele superioare ale acestei competiţii după meciuri disputate în deplasare, în 2004, la Bilbao (scor 0-1).

DECLARAŢIILE CELOR DOI ANTRENORI, ARIEL JACOBS ŞI LAURENŢIU REGHECAMPF

De când UEFA a introdus sistemul grupelor în Liga Europa şi Champions League, Steaua a mai avut şanse de calificare în ultima etapă de şase ori în şaisprezecimile Europa League:

• Liga Europa, 2004/2005: 0-1 la Bilbao, cu Athletic / CALIFICARE
  • Liga Europa, 2005/2006: 3-0, pe Ghencea, cu Halmstadt / CALIFICARE
  • Liga Campionilor, 2006/2007: 1-1, pe Ghencea, cu Dinamo Kiev / CALIFICARE
  • Liga Campionilor, 2008/2009: 0-1, pe Ghencea, cu Fiorentina / RATARE
  • Liga Europa, 2010/2011: 0-1, la Napoli / RATARE
  • Liga Europa, 2011/2012: 3-1, pe Arena Naţională, cu AEK Larnaca / CALIFICARE

Astfel, Steaua s-a calificat în deplasare doar o singură dată, şi atunci în urma unui eşec, 0-1, rezultat care, la Copenhaga, ar fi sinonim cu ratarea calificării. În tur, liderul autoritar al Ligii I a învins cu scorul de 1-0.

Steaua se califică în cazul unei victorii, a unei remize, ori a unei înfrângeri la o diferenţă de un singur gol, însă nu 0-1.

O altă variantă de calificare ar fi cazul în care VfB nu ar învinge la Stuttgart formaţia norvegiană Molde.

• Molde - Steaua 1-2, Copenhaga - Stuttgart 0-2;
  • Steaua - Stuttgart 1-5, Molde - Copenhaga 1-2.

Meciul FC Copenhaga - Steaua va fi arbitrat de o brigadă din Turcia, cu Hüseyin Göçek la "centru". Acesta a mai oficiat şi la meciul Metalist Harkov - Dinamo: 2-1, din play-off-ul Ligii Europa, precum şi la întâlnirea România - Luxemburg: 3-1, din preliminariile Euro 2012.

De asemenea, turcul de 36 de ani s-a mai aflat la "centru" şi în meciul FC Copenhaga - Standard Liege: 0-1, din ediţia trecută a grupelor Ligii Europa. Partida, ultima din grupă, nu mai avea nicio miză.

Ultima dată când România a avut două reprezentante în şaisprezecimile Ligii Europa a fost în ediţia 2006/2007, atunci când Steaua pierdea cu 0-1 şi 0-2 în faţa ibericilor de la FC Sevilla, iar Dinamo era învinsă de portughezii de la Benfica în ambele partide, scor 0-1 şi 1-2.

În sezonul precendent, Steaua şi Rapid şi-au disputat un loc în semifinalele Ligii Europa, iar roş-albaştrii au avut câştig de cauză, după 1-1 pe Giuleşti şi 0-0 pe fostul "Lia Manoliu".