HANDBAL FEMININ

România - Ungaria: 19 - 25 (12-14) / România a ratat calificarea în semifinale VIDEO REZUMAT

TVR 2, TVR HD şi portalul video al TVR, www.tvrplus.ro, au transmis în direct meciul Ungaria - România: 25-19 (14-12), din grupa a II-a principală a CE de handbal feminin, din Serbia.

TVRNews.ro v-a ţinut la curent în format LIVE TEXT cu desfăşurarea evenimentelor din meciul de la Novi Sad.

11 Decembrie 2012, 10:17 (actualizat 12 Decembrie 2012, 09:59) |
Romania nu a trecut de Ungaria

România a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin, după ce a fost învinsă de Ungaria, în al doilea meci al grupei a II-a principale, scor 19 - 25 (12-14). Tricolorele nu au evoluat bine decât în primele 20 de minute ale jocului, după care au fost depăşite de Ungaria la toate capitolele.

Au evoluat echipele:

Ungaria: Orsolya Herr, Eva Kiss - Krisztina Triscsuk (1 gol), Orsolya Verten (7), Zita Szucsanszki (3), Aniko Kovacsics (1), Anita Bulath, Anita Gorbicz (6), Kinga Klivinyi (1), Piroska Szamoransky (2), Viktoria Redei-Soos, Klara Szekeres, Monika Kovacsicz (4). Selecţioner: Karl Erik Bohn.

România: Paula Ungureanu, Talida Tolnai - Adriana Nechita (6), Melinda Geiger (1), Adriana Ţăcălie, Aurelia Brădeanu (1), Crina Pintea, Ionela Stanca (3), Oana Manea, Cristina Neagu (6), Adina Meiroşu (1), Clara Vădineanu, Iulia Curea, Nicoleta Dincă (1). Selecţioner: Gheorghe Tadici.

Ungaria a fost echipa care a barat drumul României spre o medalie şi la Jocurile Olimpice de la Beijing, scor 30-34 (14-16), în sferturile de finală, într-un meci în care tot Anita Gorbicz a fost cea mai bună adversară a tricolorelor.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc joi 13 decembrie, Spania - Muntenegru (ora 17:15), Germania - România (ora 19:15), Ungaria - Rusia (ora 21:15). România are nevoie de o victorie cu Germania pentru a putea juca meciul pentru locurile 5-6 la turneul din Serbia.

411291-953

Site-ul www.tvrnews.ro v-a ţinut la curent, în timp real, cu cele importante evenimente ale partidei:

O repriză a doua deosebit de slabă a României, care nu a înscris decât de trei ori în ultimele 16 minute! Elevele lui Gheorghe Tadici au greşit enorm de multe pase decisive, pe semicerc, şi nu au găsit soluţii în faţa excelentei portăriţe Eva Kiss. Mai mult, în defensivă, "tricolorele" şi-au scăpat des din marcaj adversarele, care au punctat din toate poziţiile, în urma unor combinaţii rapide.

PARTIDA S-A ÎNCHEIAT. România a ratat calificarea în semifinale, după ce a pierdut în faţa Ungariei cu scorul de 19-25 (12-14).

Ţăcălie ratează lovitura de la 7 metri. Herr a apărat.

Ionela Stanca este faultată grosolan şi se resimte. Ungaria va evolua în inferioritate numerică în acest sfârşit de meci. Necgita şutează în bară în minutul 59:03. Ţăcălie obţine un 7 metri în minutul 59:17.

Gol Stanca: 25-19, în minutul 58:19.

25-18 în minutul 56:56. Brădeanu aruncă slab, iar Kiss se evidenţiază din nou.

Neagu aruncă pe lângă poartă, în minutul 55:24. Clara Vădineanu recuperează, iar România are atacul. Stanca pivotează excelent, dar aruncă slab, în Eva Kiss.

Gol Nechita în minutul 54:02. Este primul gol după 10 minute!  23-18. La faza următoare, punctează şi Ungaria: 24-18, iar echipa maghiară cere time-out.

Ungaria conduce cu 23-17, în minutul 53:23.

Neagu aruncă în Kiss. Nechita ratează de pe inter dreapta, în minutul 52:53.

În minutul 51:30, Ungaria conduce cu 22-17, iar Gheorghe Tadici cere time-out.

Meiroşu aruncă în blocaj de pe inter dreapta, în minutul 50:55. România nu a marcat de 9 minute!

Neagu greşeşte o pasă spre Manea, iar România pierde un nou atac.

România nu a mai marcat de 7 minute!

Gol al lui Gorbicz, în minutul 48:31, cu un şut de la 9 metri: 21-17.

O nouă intervenţie reuşită a Talidei Tolnai.

17-20, după un gol în minutul 45:01. Forţare a lui Curea, pe flancul stâng. Bară a lui Curea, în minutul 47:57.

Gol Gorbicz: 19-17, în minutul 43:47. România ratează atacul din cauza unei noi pase greşite pe semicerc.

Gol Nechita: 17-18, în minutul 43:15, în urma unui nou contraatac.

Gol Dincă: 16-18, în minutul 42:16, pe un contraatac.

Geiger şutează pe lângă poartă în minutul 40:02. Brădeanu greşeşte o nouă pasă, iar România pierde atacul.

Gol Neagu, în minutul 38:40, al şaselea al Cristinei în acest meci: 15-17. La faza următoare, Ungaria înscrie: 18-15.

Geiger a călcat semicercul, iar Curea a trimis balonul în bară, cu o boltă de pe inter stânga. Tolnai are a patra intervenţie reuşită în acest meci.

Ambele echipe au ratat câte 3 atacuri, din cauza paselor neinspirate şi a greşelilor personale.

Intervenţie in-extremis a Talidei Tolnai, care evită un nou gol.

Al patrulea gol pentru Gorbicz: 17-14. Bulath aruncă pe lângă poartă în minutul 34:15. Neagu aruncă în Kiss, de la 8 metri.

Gol Nechita: 16-14, în minutul 33:08, în urma unui contraatac pe flancul drept.

Gol Geiger: 16-13, în minutul 32:38.

16-12 pentru Ungaria, în minutul 32:08.

Meciul este întrerupt, din cauza unei accidentări a Cristinei Neagu, dar interul român şi-a revenit.

Brădeanu aruncă în blocaj. 15-12 pentru Ungaria, gol Gorbicz, în minutul 31:04.

A început repriza a doua. România are primul atac.

România a început excelent această partidă şi a condus constant până în minutul 26, când Ungaria a egalat la 11. Din nefericire, elevele lui Gheorghe Tadici au ratat numeroase pase decisive în ultimele minute, au şutat neinspirat şi şi-au scăpat din marcaj adversarele, astfel că "tricolorele" au un deficit de două goluri după primele 30 de minute. De remarcat cele cinci goluri ale Cristinei Neagu, precum şi prestaţia foarte bună a Paulei Ungureanu în prima jumătate a reprizei.

Aurelia Brădeanu a şutat slab la ultima fază a primei reprize, iar Eva Kiss a respins în lateral. PRIMA REPRIZĂ SE ÎNCHEIE.

Gorbicz a aruncat pe lângă poartă. 13-12 pentru Ungaria, în minutul 29:06. 14-12, după un gol pe contraatac.

Al cincilea gol al Cristinei Neagu: 12-12, în minutul 27:06.

11-11 în minutul 25:46. Ungaria conduce cu 12-11, în minutul 26:14.

La faza următoare, marchează şi Ungaria: 11-10. La faza următoare, Curea şutează neinspirat, iar Kiss apără.

Gol al Adei Nechita în minutul 24:34 / 11-9.

10-9, în minutul 24:05.

10-8, gol Neagu, cu un şut în vinclu, în minutul 23:28.

Minutul 21:52: eliminare de două minute contra Ungariei. Ada Nechita a ratat o pasă către Oana Manea, iar România pierde atacul. Nici Ungaria nu-şi fructifică atacul, din cauza unei forţări.

7 metri pentru Ungaria şi cartonaş galben pentru Ada Nechita, în minutul 20:58. Talida Tolnai nu a apărat şutul lui Gorbicz: 9-8.

9-7, după un gol frumos marcat de Meiroşu, în minutul 20:19.

8-7, al treilea gol pentru Neagu, în minutul 19:40.

Aurelia Brădeanu a ratat o pasă pentru Oana Manea, dar atacul maghiarelor a fost ratat în urma unei greşeli personale.

7-7, în minutul 18:39, iar Gheorghe Tadici a cerut, nervos, un time-out. Selecţionerul României le reproşează elevelor sale superficialitate cu care fac marcaj.

Iulia Curea a ratat un lob, de pe extrema stângă.

7-6, în minutul 17:02.

Cristina Neagu a aruncat în Eva Kiss, de la 8 metri, poziţie centrală.

7-5, în minutul 16:13, după un gol marcat de Kovacsicsi.

Oana Manea a fost eliminată pentru 2 minute, în minutul 15:56, pentru un fault brutal asupra Anitei Bulath.

7-4, în minutul 14:35, după un gol al Adinei Meiroşu.

A patra intervenţie reuşită a Paulei Ungureanu, la un şut al Anitei Gorbicz.

Oana Manea i-a luat locul lui Stanca pe postul de pivot. Nechita a şutat în braţele Evei Kiss.

6-4, în minutul 12:50.

6-3, după gol superb al Cristinei Neagu, în minutul 12:13.

5-3, în minutul 11:41, în urma unui contraatac.

Bară a Cristinei Neagu, dar Meiroşu a recuperat în jumătatea României.

Cartonaş galben pentru Meiroşu în minutul 9:23. Ungaria ratează atacul, după o forţare în atac.

7 metri scos de Crina Pintea, după un contraatac rapid purtat de Ionela Stanca, în minutul 8:20. Iulia Curea a ratat!

Time-out cerut de maghiari, în minutul 7:20.

5-2, gol Nechita, după o recuperare a Crinei Pintea.

4-2 pentru Ionela Stanca, în minutul 6:45.

3-2 pentru România, gol Neagu, în minutul 06:02, după a treia intervenţie reuşită a Paulei Ungureanu.

Forţare în atac a Ungariei, după ce Ionela Stanca s-a apărat excelent pe flancul drept. Brădeanu a şutat previzibil, de la 9 metri, iar Kiss a apărat.

Cartonaş galben pentru Pintea.

2-2, gol Ionela Stancu.

2-1 pentru Ungaria, după un gol al lui Kovacsicsi, după o intervenţie bună a Paulei Ungureanu.

Paula Ungureanu a apărat şutul lui Szabo. La faza următoare, Iulia Curea a şutat în bară, de pe extrema stângă.

1-1, gol Aurelia Brădeanu, în minutul 1:26, cu o aruncare de la 8 metri, poziţie centrală.

1-0 pentru Ungaria, în secunda 37.

Partida a început. Lovitura de începere a avut-o Ungaria. HAI ROMÂNIA!!!

În acest moment se intonează cele două imnuri de stat.

ACTUALIZARE 20:50 Echipa pregătită de selecţionerul Gheorghe Tadici: Mihaela Smedescu, Talida Tolnai, Paula Ungureanu, Adriana Ţăcălie, Crina Elena Pintea, Adriana Nechita, Cristina Neagu, Aurelia Brădeanu, Ionela Stanca, Oana Manea, Adina Meiroşu, Iulia Curea, Nicoleta Elena Dincă, Clara Vădineanu, Melinda Geiger, Magdalena Elena Paraschiv.

ACTUALIZARE 20:40 În celelalte două partide ale grupei, Spania şi Rusia au remizat, scor 25-25 (13-14), iar Germania a surclasat Muntenegru, scor 27-20 (14-9).

Handbal feminin: Romania - Ungaria
Echipa naţională feminină de handbal a României este motivată la maximum înaintea meciului cu Ungaria, de marţi, de la Novi Sad. Pe lângă faptul că tricolorele dau piept cu eterna rivală, fetele ştiu că doar o victorie contra maghiarelor  înseamnă continuarea cursei pentru calificarea în semifinale. Orice alt rezultat ar duce România în afara luptei pentru medalii.

Antrenorul Gheorghe Tadici are la dispoziţie întreg lotul de jucătoare, în timp ce omologul său maghiar va fi lipsit de aportul Zsuzsannei Tomori, suspendată pentru un meci. Pe de altă parte, norvegianul Karl Erik Bøhn va miza pe Anita Gorbicz şi pe rusoaica naturalizată Krisztina Triscsuk.

Ultimele meciuri dintre cele două naţionale au stat sub semnul victoriei pentru tricolore, care s-au impus la Euro 2008, 27-21, şi la Mondialul din 2009, 31-25. Cele două echipe s-au întâlnit şi la Trofeul Carpaţi, acolo unde România a învins cu 26-20, dar adversarele au fost lipsite de câteva jucătoare de bază.

6. Germania 3 0 1 2 67-73 1p

Azi: Spania-Rusia (ora 17:15), Germania-Muntenegru (19:15), Ungaria-România (21:15)

Lotul României pentru Euro 2012

portari: Paula Ungureanu (32 ani), Mihaela Smedescu (26), Talida Tolnai (33)

extreme stânga: Iulia Curea (30),Nicolet Dincă (24)

extreme dreapta: Ada Nechita (29), Magdalena Paraschiv (30)

pivoţi: Oana Manea (27), Ionela Stanca (31), Crina Pintea (22)

interi stânga: Cristina Neagu (24), Adina Meiroşu (27)

interi dreapta: Melinda Geiger (25), Clara Vădineanu (26)

centri: Aurelia Brădeanu (33), Adriana Ţăcălie (23)

Partide anterioare:

Tricolorele, egalate în ultimul minut: România - Rusia 21-21(12-7) VIDEO REZUMAT

Victorie chinuită, dar suficientă pentru calificare: România - Islanda 22-19 VIDEO REZUMAT

Vice-campioanele olimpice, prea puternice pentru tricolore: România - Muntenegru 20-23 VIDEO REZUMAT

Victoria care dă speranţe: Spania - România 26-31 (12-15) VIDEO REZUMAT