ROMÂNIA - Ungaria 19 - 20 / Al treilea joc la rând la Euro 2014 cu un final modest al tricolorelor

TVR 2 şi TVR HD au transmis în direct primul meci al naționalei feminine de handbal în grupele principale ale Euro 2014, cu Ungaria, de la Debrecen, scor 19-20 (8-10).

Site-ul StirileTVR.ro v-a ținut la curent, în format live text, cu cele mai importante evenimente ale partidei.

13 Decembrie 2014, 23:17 (actualizat 13 Decembrie 2014, 23:40) |
România-învinsă de Ungaria la Euro 2014 cu 20-19

Componenţa echipelor:

• Ungaria: Eva Kiss, Orsolya Herr, Blanka Biro — Krisztina Triscsuk (4 goluri), Zita Szucsanszki (4), Aniko Kovacsics (2), Anita Bulath (1), Piroska Pappne-Szamoransky, Bernadett Bognar-Bodi (1), Szabina Mayer (1), Szimonetta Planeta, Rea Meszaros (1), Ildiko Erdosi, Monika Kovacsicz (1), Zsuzsanna Tomori (3), Gabriella Toth (2). Selecționer: Andras Nemeth
  • România: Paula Ungureanu — Aneta Pîrvuț (1), Oana Bondar, Crina Pintea, Cristina Neagu (8 goluri), Aurelia Brădeanu (3), Adriana Țăcălie, Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean-Elisei, Florina Chintoan (1), Laura Chiper (1), Georgiana Ciuciulete (1), Daniela Băbeanu (2), Cristina Zamfir. Selecționer: Gheorghe Tadici

În primele partide ale grupei 1 principale, Danemarca a dispus de Polonia cu 28 - 19 (9-9), în timp ce Norvegia a învins Spania cu 29 - 26 (16-16). Astfel, clasamentul are următoarea configuraţie:

300364-860

În grupa B, România a fost învinsă de Norvegia, scor 27 - 19, a remizat cu Danemarca, scor 29 - 29 și a dispus de Ucraina, scor 23 - 22. Naționala maghiară, în schimb, care a evoluat în grupa A, a remizat cu Rusia, scor 29 - 29, a trecut de Polonia, scor 29 - 23, dar a fost învinsă de Spania, scor 26 - 27.

COMENTARIUL LIVE TEXT AL MECIULUI:

Naţionala României a gestionat neinspirat pentru a treia oară la rând la Euro 2014 un final de partidă. Tricolorele au comis numeroase greşeli tehnice în atac în ultimele minute, astfel că, după 19-17 în minutul 55, România a pierdut un joc pe care l-a avut la îndemnână în ultimele 20 de minute. Paula Ungureanu, care a apărat 18 şuturi din 38 (procentaj de 47%), a fost desemnată cea mai bună jucătoare a României. În atac, Cristina Neagu a avut o nouă prestaţie foarte bună, cu 8 goluri din 18 aruncări, însă prestaţia ofensivă a României a avut de suferit din cauza numeroaselor greşeli tehnice.

Arbitri ruşi Evgenij Zotin şi Nikolaj Volodkov, care au tolerat jocul dur al gazdelor, au comis numeroase greşeli contra României, spre furia selecţionerului Gheorghe Tadici.

MECIUL S-A ÎNCHEIAT, UNGARIA S-A IMPUS CU 20-19! ROMÂNIA A PIERDUT ORICE ŞANSĂ DE CALIFICARE ÎN SEMIFINALELE CAMPIONATULUI EUROPEAN.

Min. 60 Cu 33 de secunde înainte de final, Ungaria cere timeout! Paula Ungureanu apără. România mai are 9 secunde de atac. Gheorghe Tadici a cerut timeout! Cristina Neagu a aruncat în blocaj.

Min. 59 Gabriela Toth pasează în out, iar România are ofensiva. Aurelia Brădeanu faultează în atac, iar Gheorghe Tadici acuză din nou o decizie greşită a arbitrilor ruşi!

Min. 58 Anita Bulath - eliminată 2 minute. Cristina Neagu aruncă pe lângă poartă de pe inter stânga.

Min. 57 Cristina Neagu a comis paşi! Bognar-Bodi a înscris de pe extrema dreaptă: 19-20.

Min. 56 Cristina Neagu aruncă în bară. Ciuciulete comite un 7 metri şi este eliminată 2 minute. Kovacsics marchează: 19-19.

Min. 55 GOL DANIELA BĂBEANU, DE PE INTER STÂNGA: 19-17! Georgiana Ciuciuletze se resimte, jocul este întrerupt. Toth înscrie din nou: 19-18.

Min. 54 Gol marcat de Gabriela Toth: 18-17.

Min. 53 Cristina Neagu aruncă peste poartă.

Min. 52 Timeout cerut de Gheorghe Tadici.

Min. 51 Anita Bulath aruncă peste poartă de la 9 metri! Apărare formidabilă a tricolorelor!

Min. 50 Georgiana Ciuciulete se resimte, după un blocaj dur al maghiarelor. Cristina Neagu şutează în portar din poziţie centrală.

Min. 49 GEORGIANA CIUCIULETE MARCHEAZĂ DE PE PIVOT, DUPĂ O PASĂ DE SENZAŢIE A CRISTINEI NEAGU: 18-16. Paula Ungureanu apără din nou!

Min. 48 Zita Zsucsanski a faultat în atac. CRISTINA NEAGU MARCHEAZĂ SUPERB: 17-15! ROMÂNIA CONDUCE PENTRU PRIMA DATĂ LA 2 GOLURI. Aniko Kovacsics a punctat: 17-16.

Min. 47 Aneta Pîrvuţ a fost eliminată 2 minute!

Min. 46 GOL CRISTINA NEAGU, DIN POZIŢIE CENTRALĂ: 16-15!

Min. 45 Zita Zsucsanski a aruncat peste poartă.

Min. 44 Tomori marchează după o acţiune personală: 14-15. Gabriela Perianu a obţinut un 7 metri. CRISTINA NEAGU TRANSFORMĂ: 15-15. A fost al patrulea 7 metri transformat de Neagu, din tot atâtea şanse ivite.

Min. 43 O nouă intervenţie senzaţională a Paulei Ungureanu! Krisztina Triscuk a înscris de pe inter dreapta: 14-14.

Min. 42 Aneta Pîrvuţ a comis un 7 metri şi a fost eliminată 2 minute. PAULA UNGUREANU A APĂRAT ŞUTUL LUI TRISCSUK! Cristina Neagu a aruncat pe lângă poartă.

Min. 41 Cristina Zamfir faultează în atac.

Min. 40 Aneta Pîrvuţ a obţinut un 7 metri, de pe extrema dreaptă! GOL CRISTINA NEAGU: 14 - 13! ROMÂNIA CONDUCE PENTRU PRIMA DATĂ ÎN ACEST JOC! Ungurii cer timeout. Paula Ungureanu apără incredibil!

Min. 39 O nouă paradă de generic a Paulei Ungureanu!

Min. 38 Paula Ungureanu apără senzaţional. CRISTINA NEAGU EGALEAZĂ, PE FAZA A DOUA, DIN POZIŢIE CENTRALĂ: 13-13!

Min. 37 Cristina Zamfir a aruncat peste poartă de pe inter dreapta. GOL ANETA PÎRVUŢ PE CONTRAATAC: 12-13!

Min. 36 Gol Anita Bulath: 11-13.

Min. 35 Valentina Ardean-Elisei se resimte, după un fault în atac al Zitei Szucsanski. GOL GABRIELA PERIANU DE PE INTER DREAPTA: 11-12.

Min. 33 GOL AURELIA BRĂDEANU, DUPĂ O ACŢIUNE PERSONALĂ EXELENTĂ: 10-11. Zita Szucsanski a marcat la atacul următor: 10-12.

Min. 32 O nouă paradă a Paulei Ungureanu. GOL AURELIA BRĂDEANU, DE PE INTER STÂNGA: 9 - 11!

Min. 31 Szabina Mayer a marcat de pe pivot: 8 - 11. Şutul Cristinei Neagu a fost blocat cu noroc de portarul gazdelor.

ACTUALIZARE 22:24 A început repriza a doua. Ungaria are primul atac.

Tricolorele au evoluat foarte bine în apărare (excepţională prestaţia Paulei Ungureanu, cu 10 şuturi apărate din 20 de aruncări ale maghiarelor!), în prima repriză, însă în atac au greşit numeroase pase, şuturile au fost deseori imprecise şi nu au găsit soluţii pentru defensiva avansată şi agresivă a gazdelor. De remarcat şi prestaţia arbitrilor ruşi Evgenij Zotin şi Nikolaj Volodkov, care au tolerat în multe rânduri jocul excesiv de dur al unguroaicelor.

PRIMA REPRIZĂ SE ÎNCHEIE.

Min. 30 Gabriela Perianu aruncă slab şi Eva Kiss intervine. 7 metri pentru Ungaria, la un fault al Gabrielei Perianu. Krisztina Triscsuk marchează: 8-10.

Min. 29 Cristina Neagu - suspendată 2 minute, pentru un fault la Triscsuk. Bară a lui Triscsuk, astfel că România pleacă la atac.

Min. 28 Gabriella Toth a aruncat pe lângă poartă. GOL GABRIELA PERIANU DE PE INTER STÂNGA: 8 - 9.

Min. 27 Laura Chiper obţine un 7 metri şi o eliminare 2 minute la Aniko Kovacsics. CRISTINA NEAGU TRANSFORMĂ: 7 - 9.

Min. 26 Maria Chintoan a ratat bolta de pe semicerc! Krisztina Triscsuk marchează de pe inter dreapta: 6 - 9.

Min. 25 GOL AL LAUREI CHIPER, DE PE EXTREMA DREAPTĂ: 6 - 8. Tomori aruncă peste poartă.

Min. 24 Rea Meszaros a fost eliminată 2 minute. Tricolorele ratează atacul, din cauza unei noi pase greşite. Paula Ungureanu intervine din nou.

Min. 23 Monika Kovacsicz a punctat de pe semicerc, de pe inter dreapta.

Min. 22 Gabriela Perianu a şutat slab, astfel că Eva Kiss a apărat. Florina Chintoan a fost eliminată 2 minute.

Min. 21 DANIELA BĂBEANU A PUNCTAT DE PE INTER STÂNGA, DUPĂ O ACŢIUNE PERSONALĂ: 5 - 6. Zsuzsana Tomori înscrie la viclu, de pe 9 metri: 5 - 7.

Min. 20 Rea Meszaros a marcat de pe semicerc: 4 - 6.

Min. 19 O nouă intervenţie salutară a Paulei Ungureanu! Laura Chiper s-a apărat în semicerc, astfel că se dictează 7 metri. Krisztina Triscsuk a transformat: 4 - 5.

Min. 18 Paula Ungureanu se remarcă la un contraatac al gazdelor, purtat de Ildiko Erdosi! GOL AURELIA BRĂDEANU, DUPĂ O ACŢIUNE PERSONALĂ DE EXCEPŢIE: 4 - 4!

Min. 16 Cristina Neagu obţine un 7 metri. CRISTINA NEAGU TRANSFORMĂ: 3 - 4!

Min. 15 Cristina Neagu aruncă în bară de la 10 metri.

Min. 14 Zita Szucsanski marchează din nou: 2 - 4. Timeout cerut de Gheorghe Tadici.

Min. 13 Paula Ungureanu mai intervine o dată spectaculos! Încă o dată, portarul României se remarcă!

Min. 12 MARIA CHINTOAN PUNCTEAZĂ DE PE PIVOT, DUPĂ O PASĂ DE EFECT A CRISTINEI NEAGU: 2 - 3!

Min. 11 GOL SUPERB AL CRISTINEI NEAGU: 1 - 2! Paula Ungureanu se remarcă din nou! Zita Szucsanski marchează, însă: 1 - 3.

Min. 10 Adriana Ţăcălie a faultat în atac. Linia ofensivă a României - în continuare ineficientă. O nouă intervenţie excelentă a Paulei Ungureanu!

Min. 9 România a ratat atacul din cauza unei pase greşite, iar gazdele au aruncat peste poartă, prin Zsuzsanna Tomori.

Min. 8 Zsuzsanna Tomori marchează de pe semicerc, de pe inter dreapta: 2-0.

Min. 7 Cristina Neagu aruncă peste poartă de la 9 metri.

Min. 6 Paula Ungureanu apără şutul Anitei Bulath. Şi Eva Kiss apără şutul Valentinei Ardean-Elisei. Zita Szucsanski deschide scorul: 1-0. Adriana Ţăcălie - eliminată 2 minute, decizie contestată dur de Gheorghe Tadici, care solicitase fault în atac!

Min. 5 Laura Chiper aruncă din nou în Eva Kiss, de pe extrema dreaptă.

Min. 4 Laura Chiper aruncă în portar de pe extrema dreraptă.

Min. 2 Prisoka Pappne-Szamoransky a aruncat în bară, de pe inter stânga.

Min. 1 Brădeanu calcă semicercul, înainte de a arunca în portarul Eva Kiss.

ACTUALIZARE 21:31 PARTIDA A ÎNCEPUT! Tricolorele au avut primul atac.

În tribune, se află aproximativ 1.500 de români!

ACTUALIZARE 21:26 Se intonează cele două imnuri de stat.

ACTUALIZARE 20:58 În primele partide ale grupei 1 principale, Danemarca a dispus de Polonia cu 28 - 19 (9-9), în timp ce Norvegia a învins Spania cu 29 - 26 (16-16). Astfel, clasamentul arată astfel, înaintea meciului România - Ungaria: