ROMÂNIA-Ucraina 23 - 22 / Tricolorele - în grupele principale la Euro 2014, după un nou final greu

TVR 2, TVR HD și tvrplus.ro au transmis în direct ultimul meci al naționalei feminine de handbal în prima fază a grupelor Campionatului European, de la Debrecen, contra Ucrainei, scor 23-22 (12-9).

Tricolorele au obţinut astfel calificarea în grupele principale ale competiției, unde se vor duela cu Spania, Ungaria şi Polonia.

11 Decembrie 2014, 03:14 (actualizat 12 Decembrie 2014, 00:18) |
România - Ucraina 23-22, la Euro 2014

România a cedat din nou iniţiativa în ultimele 10 minute, aşa cum s-a întâmplat în jocul contra Danemarcei, astfel că elevele lui Gheorghe Tadici au avut din nou emoţii până în ultimul minut al jocului. Cristina Neagu şi Valentina Ardean-Elisei au fost principalele marcatoare, cu 8, respectiv 5 reuşite, în timp ce Aurelia Brădeanu a avut un rol determinant în ambele faze ale jocului.

Numeroasele greşeli tehnice din atac au fost compensate de o defensivă bine organizată, dar în care s-au remarcat portarii Paula Ungureanu (6 şuturi apărate din 17, procentaj de 35%) şi Denisa Dedu (5 intervenţii reuşite din 16 aruncări pe poartă, procentaj de 31%).

Componenţa echipelor:

• România: Paula Ungureanu - Aneta Pîrvuţ, Oana Bondar, Crina Pintea, Cristina Neagu (8 goluri), Aurelia Brădeanu (3), Adriana =DEăcălie (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean-Elisei (4), Florina Chintoan (2), Laura Chiper (5). Selecţioner: Gheorghe Tadici
  • Ucraina: Viktoria Timoşenkova, Natalia Parhomenko - Olga Laiuk, Anastasia Pidpalova, Irina Şuţka, Viktoria Borşcenko (10), Olga Nikolaenko (4), Olena Umaneţ, Valeria Zoria, Ana Redka (3), Irina Glibko (1), Tamara Smbatian (2), Natalia Volovnik, Olga Perederîi (2). Selecţioner: Leonid Ratner

În primele două meciuri, România a fost învinsă de Norvegia, scor 27-19, și a remizat cu Danemarca, scor 29 - 29. Ucraina a fost învinsă și de Danemarca, scor 23-32, și de Norvegia, cu 23-34.

În celălalt meci al grupei B, Norvegia a dispus de Danemarca, scor 21 - 27 (12-13). Clasamentul final al grupei:

COMENTARIUL LIVE TEXT AL PARTIDEI:

SCOR FINAL! Aurelia Brădeanu a fost declarată cea mai bună jucătoare a partidei!

ULTIMUL MINUT: Florina Chintoan a obţinut un 7 metri, deşi a fost faultată dur, şi o eliminare la Olga Laiuk. Chintoan resimte o lovitură la şoldul stâng. CRISTINA NEAGU A MARCAT: 23 - 21, cu 30 de secunde înainte de final. Ardean-Elisei a fost eliminată 2 minute, după ce a comis un 7 metri cu 4 secunde înainte de final. Borşenko a marcat şi meciul se încheie: 23 - 22 pentru România.

Min. 59 Timeout cerut de Gheorghe Tadici. Laura Chiper a fost faultată dur, iar meciul este întrerupt, pentru a primi îngrijiri medicale. Gol al Irynei Glibko, pe contraatac: 22 - 21.

Min. 58 Florina Chintoan a obţinut un 7 metri! CRISTINA NEAGU TRANSFORMĂ: 22 - 20!

Min. 56 Intercepţie formidabilă a Aureliei Brădeanu, la un contraatac 2 contra 1 al Ucrainei! Cristina Neagu ratează de la 9 metri. Blocajul tricolorelor îşi face datoria, iar Denisa Dedu salvează in-extremis o minge care se ducea în corner!

Min. 54 Borşenko a marcat de pe extrema stângă: 21 - 19. Aurelia Brădeanu ratează o pasă de 2 metri şi Ucraina pleacă la atac. Şi Iryna Glibko greşeşte, iar tricolorele au din nou atacul.

Min. 53 Gol al Annei Redka, pe contraatac: 20 - 18. GOL CRISTINA NEAGU, DE PE INTER STÂNGA, DUPĂ O ACŢIUNE PERSONALĂ DE EFECT: 21 - 18! Crina Pintea - eliminată 2 minute.

Min. 52 Gol al Olgăi Perederiy, de pe inter stânga: 20 - 17. Timeout cerut de Gheorghe Tadici.

Min. 51 Borşenko ratează o pasă în diagonală, iar mingea ajunge în tribună. Şi Cristina Neagu aruncă greşit.

Min. 50 Oana Bondar a comis un 7 metri. Olha Nikolayenko a transformat: 19 - 16. GOL CRISTINA NEAGU, AL CINCILEA ÎN ACEASTĂ PARTIDĂ: 20 - 16!

Min. 49 Cristina Neagu a faultat în atac, dar după ce românca a fost împinsă de o adversară!

Min. 48 Gol al Annei Redka, de pe inter stânga: 19 - 15.

Min. 47 GOL CRISTINA NEAGU, DE LA 9 METRI: 19 - 14! Timeout cerut de Ucraina, care nu a mai marcat de 9 minute!

Min. 46 O nouă paradă pentru Denisa Dedu!

Min. 45 Bară a Adrianei Ţăcălie! NICIUNA DIN ECHIPE NU A MARCAT DE 5 MINUTE! GOL SUPERB MARCAT DE AURELIA BRĂDEANU: 18 - 14!

Min. 44 Denisa Dedu a apărat fără probleme şutul slab al Irynei Glibko, de la 10 metri. O nouă intervenţie a Denisei Dedu! 4 şuturi din 7 apărate de jucătoarea de la Corona Braşov!

Min. 42 Şutul lui Neagu, de la 8 metri, este apărat de Olha Nikolayenko. Şi Denisa Dedu se evidenţiază, de două ori la rând! Bolta Laura Chiper se opreşte în bară!

Min. 41 Laura Chiper a aruncat în bară de la 7 metri!

Min. 40 Borşeanko a punctat pentru 17 - 14, la un fault în atac nesemnalizat de arbitri! Laura Chiper a obţinut un 7 metri, după un fault dur al Tamarei Smbatian!

Min. 39 Ardean-Elisei a aruncat greşit, pe un contraatac, după ce a fost închisă pe extrema stângă.

Min. 38 GOL CRISTINA NEAGU, CU UN ŞUT EXCELENT DE LA 9 METRI: 17 - 13!

Min. 37 GOL LAURA CHIPER, DE PE PIVOT, DUPĂ O ACŢIUNE SUPERBĂ A ROMÂNIEI: 16 - 13!

Min. 36 Ucraina este sancţionată pentru joc pasiv. Apărare excelentă a tricolorelor!

Min. 35 GOL LAURA CHIPER DE LA 7 METRI: 15 - 12! Gol Borşenko: 15 - 13. Cristina Neagu aruncă în portar, de la 9 metri.

Min. 34 Gol al Annei Redka: 14 - 12 şi eliminare 2 minute pentru Adriana Ţăcălie. La faza următoare, Valentina Ardean-Elisei a obţinut un 7 metri şi o eliminare de 2 minute pentru Olena Umaneţ.

Min. 33 GOL CRISTINA NEAGU: 14 - 10. Pe contraatac, a punctat şi Borşenko: 14 - 11.

Min. 32 Olha Nikolayenko a marcat de la 10 metri, de pe inter dreapta: 13 - 10.

Min. 31 Florin Chintoan a obţinut un 7 metri. LAURA CHIPER TRANSFORMĂ: 13 - 9!

ACTUALIZARE 20:04 A ÎNCEPUT REPRIZA A DOUA. ROMÂNIA ARE PRIMUL ATAC.

Elevele lui Gheorghe Tadici au făcut o primă repriză satisfăcătoare în apărare, unde s-a remarcat Paula Ungureanu, cu 6 intervenţii reuşite din 14 aruncări (43%). Pe faza ofensivă, tricolorele s-au lovit de o defensivă pe cât de dură, pe atât de elastică a Ucrainei, iar diferenţa, până acum, a fost făcută de numărul de greşeli tehnice mai mic comis de românce. Valentina Ardean-Elisei a marcat cele mai multe goluri până acum pentru tricolore, 4 la număr, trei dintre acestea fiind izbutite pe contraatac.

PRIMA REPRIZĂ A LUAT SFÂRŞIT! 12 - 9 PENTRU ROMÂNIA!

Min. 30 Borşenko punctează din nou, din extremă stânga: 11 - 9. GOL VALENTINA ARDEAN-ELISEI: 12 - 9!

Min. 29 Aneta Pîrvuţ a şutat în portar, de pe semicerc, din inter dreapta.

Min. 27 O nouă intervenţie reuşită a Paulei Ungureanu. Aneta Pîrvuţ a obţinut un 7 metri. GOL LAURA CHIPER DIN 7 METRI: 1 1 - 8!

Min. 26 Bară a Nataliiei Volovnyk, de pe extrema dreaptă.

Min. 25 Crina Pintea s-a apărat în semicerc, 7 metri pentru Ucraina.  Olha Nikolayenko a marcat printr-o boltă de efect: 10 - 8.

Min. 24 GOL ARDEAN-ELISEI, PE CONTRAATAC: 10 - 7.

Min. 23 O nouă paradă a Paulei Ungureanu! Gol pe contraatac marcat de Viktoriya Borşenko: 9 - 7.

Min. 22 GOL LAURA CHIPER, DE LA 7 METRI: 9 - 6!

Min. 21 GOL DE GENERIC ÎNSCRIS DE VALENTINA ARDEAN-ELISEI, CU EFECT, DE PE EXTREMA STÂNGĂ, DINTR-UN UNGHI FOARTE ÎNCHIS: 8 - 6!

Min. 20 Ardean-Elisei a provocat un 7 metri, pe extrema noastră stângă. Viktoriya Borşenko a transformat: 7 - 6.

Min. 19 Brădeanu aruncă pe lângă poartă, în cross, de pe inter stângă. Florina Chintoan a obţinut un 7 metri. CRISTINA NEAGU RATEAZĂ! Timoşenkova, portarul lui HCM Roman, a apărat.

Min. 18 Paula Ungureanu apără şutul de la 9 metri trimis de Tamara Smbatian.

Min. 17 GOL FLORINA CHINTOAN, PE CONTRAATAC: 7 - 5!

Min. 16 Olga Nikolayenko a marcat dintr-un 7 metri: 6 - 5. Ardean-Elisei aruncă peste poartă, de la 9 meti, de la 9 metri.

Min. 15 Gol marcat de Olga Perederiy, de pe pivot: 6 - 4.

Min. 14 Şutul Cristinei Neagu, de la 9 metri, este apărat de portarul advers. Timeout cerut de ucraineni.

Min. 13 Ucraina pierde atacul, după ce Olha Nikolazenko a comis paşi.

Min. 12 GOL CRISTINA NEAGU, DE LA 7 METRI, DE PE INTER STÂNGA: 6 - 3.

Min. 11 Gol Smbatian: 4 - 2. Ţăcălie aruncă slab şi România pierde atacul. GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE, DE LA 9 METRI: 5 - 1! Gol marcat de aceeaşi Tamara Smbatian: 5 - 3.

Min. 9 GOL MARIA CHINTOAN, DE PE PIVOT, DUPĂ O ACŢIUNE SPLENDIDĂ: 4 - 1!

Min. 8 VALENTINA ARDEAN-ELISEI A MARCAT PE CONTRAATAC: 2 - 1! Natalia Volovnik a fost eliminată 2 minute. GOL AURELIA BRĂDEANU PE CONTRAATAC: 3 - 1!

Min. 7 Cristina Neagu a aruncat mult peste poartă, în pre-pasiv.

Min. 6 Florina Chintoan a călcat semicercul şi România pierde un nou atac. Glibko a aruncat în bară.

Min. 5 GOL AURELIA BRĂDEANU: 1-1. Glibko a aruncat peste poartă.

Min. 4 Şutul Aureliei Brădeanu este apărat de Viktoriya Timoşenkova. Ţăcălie a comis un 7 metri şi a fost eliminată 2 minute. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Boroşenko.

Min. 3 Pidpalova a aruncat peste poartă.

Min. 1 Paula Ungureanu s-a evidenţiat la şutul lui Glibko, dar apoi a ratat, pe contraatac şi Adriana Ţăcălie. Cristina Neagu a marcat, dar după ce a comis un fault în atac.

ACTUALIZARE 19:16 PARTIDA A ÎNCEPUT! Primul atac a aparţinut ucrainencelor.

ACTUALIZARE 19:10 Se intonează cele două imnuri.

ACTUALIZARE 19:08 Se face prezentarea celor două echipe.

AVANCRONICA PARTIDEI:

Cele mai valoroase jucătoare ale ucrainencelor, Anastasia Pidpalova și Iuliia Managarova, au evoluat și la Oltchim Râmnicu Vâlcea, iar, în prezent, în lotul pregătit de experimentatul Leonid Ratner se mai regăsesc trei handbaliste care joacă pentru cluburi românești: Irina Șuțka (CSM București), Viktoriya Tymoșenkova (HCM Roman) și Iryna Glibko (CSM București).

200246-660

Ultimele dueluri dintre România și Ucraina au avut loc în preliminariile Euro 2010, când tricolorele au remizat în deplasare, scor 27 - 27, și au pierdut pe teren propriu cu 35 - 36, deși au condus la pauză cu 17 - 15.

Cele două echipe se întâlniseră însă și la Euro 2008, când, în grupa principală B, tricolorele s-au impus cu 40 - 32.

Ucraina a fost prezentă la toate cele 11 ediții ale Campionatului European, iar cea mai bună performanță a fost cea din anul 2000, la ediția găzduită de România, când a cucerit argintul (30-32 în finala cu Ungaria). La acea ediție, România a fost adversara Ucrainei în grupa B, iar tricolorele au fost învinse cu 23 - 21, însă au ocupat locul al doilea, după un succes de senzație contra Norvegiei, cu 26 - 22, și unul nu mai puțin superb împotriva Danemarcei, scor 33 - 26, în jocul decisiv.

Cel mai bun rezultat la Mondiale al ucrainencelor a fost locul 4 în 2003, iar cea mai bună evoluție la Jocurile Olimpice a fost în 2004, la Atena, când galben-albastrele au cucerit bronzul.

Adriana Nechita - înlocuită cu Aneta Pîrvuț în flancul drept

Extrema dreaptă a României, experimentata Adriana Pîrvuț, accidentată în minutul 23 al meciului cu Danemarca, nu va mai putea evolua în acest turneu, potrivit unui comunicat al Federației de la București.

"Adriana Nechita părăsește naționala României, aflată la Campionatul European de handbal 2014. Adriana s-a accidentat în prima repriză a meciului cu Danemarca la umărul mâinii drepte și nu mai poate fi recuperată până la finalul turneului.

Jucătoarea a revenit deja în țară unde, miercuri, a efectuat o serie de teste medicale pentru stabilirea exactă a diagnosticului. Ada a fost consultată de mai mulți specialiști care i-au recomandat întreruperea turneului.

Adriana Nechita a fost înlocuită de Aneta Pîrvuț, componentă a SCM Craiova. Aneta s-a alăturat deja lotului aflat la Debrecen. România joacă joi meciul decisiv de calificare în grupa principală, împotriva Ucrainei.

Mulțumim Adriana, România te iubește!", au scris oficialii forului condus de Alexandru Dedu.

Aneta Pîrvuț, care poate evolua pe partea dreaptă atât ca extremă, cât și ca inter, a debutat la națională în toamna lui 2012, tot sub comanda lui Gheorghe Tadici. ”Pitica Atomică”, așa cum a fost poreclită datorită înălțimii sale, de 1,66 metri, evoluează la SCM Craiova, echipă la care s-a transferat de la HCM Baia Mare.

În primele sale declarații după convocare, Aneta Pîrvuț și-a exprimat regretul pentru accidentarea Adei Nechita, dar a mărturisit că simțea că va juca din nou pentru națională.

"Sincer, îmi pare rău pentru Adriana, este o jucătoare bună, dar aşa este în sport, nu avem ce să facem. Eu sunt pregătită să intru în competiţie, mă simt pregătită, puţin emoţionată, dar sper ca totul să fie bine. Eu am făcut antrenamente în această perioadă, nu am luat vacanţă.

Fetele m-au primit râzând, nu ne-am văzut de 3-4 zile. Am avut un feeling că mă voi întoarce la naţională. Pe fete le-am găsit chiar foarte bine.

Au fost două meciuri diferite, mi-a plăcut foarte mult meciul cu Danemarca, s-a văzut că fetele au avut dorinţă şi au luptat până la capăt. Păcat pentru ce s-a întâmplat la finalul jocului, când ne-a scăpat victoria. În meciul cu Ucraina ne dorim să fim la fel de luptătoare ca şi în meciul cu Danemarca, să obţinem un rezultat bun şi să câştigăm", a spus Aneta Pîrvuț.

Cele mai bune performanțe ale naționalei feminine la CE, competiție disputată prima oară în 1994, au fost un loc 3 la ediția din 2010 (16-15 cu Danemarca, în finala mică), respectiv poziția a patra (16-21 contra Rusiei în meciul pentru medaliile de bronz), în 2000, când România a găzduit turneul final. România mai are în palmares trei titluri mondiale (1956, 1960, 1962 la București) și două medalii de argint la Campionatele Mondiale (1973 și 2005). Tricolorele nu au participat decât de 3 ori la Jocurile Olimpice: în 1976 (locul 4), în 2000 (poziția a 7-a) și în 2008 (locul 7).

Lotul convocat de selecţionerul Gheorghe Tadici pentru acest turneu final, cu mențiunea că Oana Manea, Luciana Marin și Laura Oltean nu fac parte din echipă, din motive medicale:

• Portari: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu şi Denisa Dedu,
  • Extreme: Valentina Elisei-Ardean, Camelia Hotea, Ada Nechita, Aneta Pîrvuț şi Laura Chiper,:
  • Pivoţi: Florina Chintoan, Georgiana Ciuciulete şi Crina Pintea,
  • Linia de 9 metri: Cristina Neagu, Cristina Zamfir, Aurelia Brădeanu, Gabriela Perianu, Adriana Ţăcălie, Oana Bondar şi Daniela Băbeanu.

Staff tehnic: Gheorghe Tadici, Florentin Pera, Bogdan Burcea (antrenori); Dan Costin (doctor); Adrian Ionescu, Claudiu Mărăşteanu (kinetoterapeuţi); Radu Cheregi (video-analist).