VIDEO ROMÂNIA - Spania 22 - 20 / Triumf remarcabil la Euro 2014, după o repriză secundă de excepţie

TVR 2, TVR HD și tvrplus.ro au transmis în direct cel de-al doilea meci al naționalei feminine de handbal la Campionatul European, contra Spaniei, scor 22-20 (9-14), de la Debrecen.

Site-ul StirileTVR.ro v-a ține la curent în format live text cu cele mai importante momente ale partidei.

15 Decembrie 2014, 19:10 (actualizat 16 Decembrie 2014, 00:16) |
România a învins Spania la Euro 2014, scor 22-20

După o primă repriză slabă, în care defensiva României a fost surclasată pe flancuri, iar linia ofensivă a fost ineficientă, mai ales din numeroasele pase greşite, a urmat o parte a doua de senzaţie a elevelor lui Gheorghe Tadici: defensiva (cu o Paula Ungureanu în zi de graţie: 20 de şuturi apărate din 39 de aruncări!) a fost agresivă şi excelent organizată, iar linia ofensivă mult mai mobilă şi mai inspirată, cu numeroase ruperi de ritm şi aruncări variate.

Cristina Neagu a marcat de 7 ori în acest joc şi a fost din nou motorul echipei, iar Valentina Ardean-Elisei, după o primă repriză modestă, a revenit la un nivel înalt în partea a doua, precum Aurelia Brădeanu, al cărei gol de generic, din minutul 57, de la 10 metri, a avut darul de a mobiliza exemplar întreaga echipă pe final.

De remarcat şi prestaţiile foarte bune ale portarilor iberici: Ana Temprano a reuşit să apere 16 şuturi din 35 (46%), iar Silvia Navarro, care a ieşit de pe teren accidentată în prima parte a meciului, a parat 3 aruncări din 6.

România - Spania 22-20, în comentariul fostului mare handbalist Gheorghe Goran
Componenţa echipelor:

• Spania: Silvia Navarro, Ana Temprano — Marta Lopez, Carmen Martin (4 goluri), Maria Nunez, Marta Mangue (3), Macarena Aguilar, Elisabet Chavez, Elisabeth Pinedo (5), Nerea Pena (4), Lara Gonzalez, Patricia Elorza, Naiara Egozkue, Alexandrina Barbosa Cabral (4). Selecționer: Jorge Duenas
  • România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu — Aneta Pîrvuț (1), Oana Bondar, Crina Pintea, Cristina Neagu (7), Aurelia Brădeanu (2), Adriana Țăcălie (2), Gabriela Perianu (1), Valentina Ardean-Elisei (4), Georgiana Ciuciulete (1), Cristina Zamfir, Daniela Băbeanu, Camelia Hotea, Florina Chintoan (1), Laura Chiper (3). Selecționer: Gheorghe Tadici

Statistica partidei:

(w460) Statistica

În celelalte partide ale grupei, Norvegia a dispus de Polonia cu 26 - 24 (11-15), iar Danemarca a învins Ungaria cu 23 - 20 (11-9). Clasamentul grupei înaintea ultimei etape:

400488-1120

Echipa pregătită de Gheorghe Tadici are doar șanse teoretice de a mai accede în semifinale competiției, după ce a fost învinsă sâmbătă de Ungaria, în primul meci din grupa 1 principală, scor 20 - 19. În grupa B preliminară, România a fost învinsă de Norvegia, scor 27 - 19, a remizat cu Danemarca, scor 29 - 29 și a dispus de Ucraina, scor 23 - 22.

Naționala iberică, în schimb, care a evoluat în grupa preliminară A, a obținut trei victorii: 29 - 22 cu Polonia, 25 - 24 cu Rusia și 27 - 26 cu Ungaria. În echipa iberică evoluează şi o jucătoare de la CSM Bucureşti, interul dreapta Carmen Martin.

Ultimele trei partide oficiale dintre România și Spania au avut loc la CM din 2009 (26 - 25 pentru iberice), Euro 2010 (30 - 26 pentru România) și Euro 2012 (31 - 26 pentru tricolore).

COMENTARIUL LIVE TEXT AL PARTIDEI:

PARTIDA S-A ÎNCHEIAT CU VICTORIA ROMÂNIEI:22 - 20! VICTORIE DE SENZAŢIE A ROMÂNIEI, CARE S-A APĂRAT FORMIDABIL ÎN A DOUA REPRIZĂ! TRICOLORELE NU AU PRIMIT DECÂT 6 GOLURI ÎN PARTEA A DOUA A JOCULUI, DUPĂ O PRESTAŢIE FANTASTICĂ A PAULEI UNGUREANU ŞI AL UNUI JOC DEFENSIV ADMIRABIL!

Min. 60 Aneta Pîrvuţ şutează în portar. RECUPERARE A CRISTINEI NEAGU PE FAZA DEFENSIVĂ, la o încercare de contraatac a Spaniei! Timeout cerut de Gheorghe Tadici, cu 30 de secunde înainte de final. GOL CRISTINA NEAGU: 22 - 19! Alexandrina Cabral punctează de pe inter dreapta: 22-20.

Min. 59 PAULA UNGUREANU APĂRĂ DIN NOU în faţa lui Carmen Martin!

Min. 58 Aurelia Brădeanu obţine un 7 metri pe etxrema dreaptă! GOL CRISTINA NEAGU: 21-19! 3 goluri din patru lovituri de la 7 metri pentru Neagu. Timeout cerut de iberici!

Min. 57 GOL FANTASTIC AL AURELIEI BRĂDEANU, DE LA 10 METRI, DE PE INTER DREAPTA: 20-19!

Min. 56 GOL ARDEAN-ELISEI, DUPĂ O ACŢIUNE PERSONALĂ PE FLANCUL STÂNG: 19-18! Alexandrina Cabral marchează imediat: 19-19.

Min. 55 Fault în atac al Adrianei Ţăcălie. Aneta Pîrvuţ recuperează superb în defensivă!

Min. 54 Timeout cerut de Gheorghe Tadici. Neagu ratează de pe inter stânga.

Min. 53 Bară a lui Ardean-Elisei. APĂRĂ DIN NOU PAULA UNGUREANU!

Min. 52 APĂRĂ PAULA UNGUREANU, după o ratare a Mariei Chintoan de pe inter dreapta!

Min. 51 Pinedo a obţinut un 7 metri, după un fault al Aureliei Brădeanu. Paula Ungureanu se resimte, după ce a călcat pe minge. PAULA UNGUREANU APĂRĂ AL TREILEA 7 METRI DIN ACEST MECI! Gol Marta Mangue: 18-18. Adriana Ţăcălie a fost eliminată 2 minute.

Min. 50 Bară a Spaniei, după un atac prelungit de defensiva formidabilă a României! GOL SPECTACULOS AL CRISTINEI NEAGU: 18-17!

Min. 48 Cristina Neagu aruncă pe lângă poartă, din poziţie centrală.

Min. 47 GOL AURELIA BRĂDEANU, DE PE INTER STÂNGA: 17-17.

Min. 46 Pinedo marchează: 16-17. Primul gol din acţiune al Spaniei în această repriză. Maria Chtintoan ratează de pe pivot.

Min. 45 Joc pasiv al Spaniei. GOL CRISTINA NEAGU DIN POZIŢIE CENTRALĂ, DE LA 9 METRI: 16-16.

Min. 44 Ardean-Elisei a obţinut un 7 metri, de pe pivot, la un fault al Patriciei Elorza. Românca primeşte îngrijiri medicale. CRISTINA NEAGU TRANSFORMĂ: 15-16.

Min. 43 Eliminare 2 minute pentru Aurelia Brădeanu, care a provocat un 7 metri. Nerea Pena se resimte. Carmen Martin înscrie, la vinclu: 14-16.

Min. 42 GOL ANETA PÎRVUŢ DE PE EXTREMA DREAPTĂ: 14-15.

Min. 41 Oana Bondar - eliminată 2 minute, după ce a provocat un 7 metri. Carmen Martin a transformat: 13-15. Primul gol al Spaniei după 15 minute!

Min. 40 O nouă intercepţie a tricolorelor în apărare. Aneta Pîvuţ a aruncat pe lângă poartă.

Min. 39 Cele două portăriţe fac minuni, la faze de unu-la-unu! Spaniolii au solicitat un timeout.

Min. 38 GOL MARIA CHINTOAN, DE PE PIVOT, CU O BOLTĂ SUPERBĂ: 13-14! Spania nu a mai înscris de 12 minute!

Min. 37 Cristina Neagu ratează de la 9 metri!

Min. 36 Paula Ungureanu apără şutul Alexandrinei Cabral!

Min. 35 Oana Bondar a provocat un 7 metri, la o pătrundere a Macarenei Aguilar. APĂRĂ DENISA DEDU! Ţăcălie a aruncat pe lângă poartă, de pe inter dreapta.

Min. 34 GOL GEORGIANA CIUCIULETE, PE CONTRAATAC: 12-14! Nerea Pena a fost eliminată 2 minute!

Min. 33 Şutul Macarenei Aguilar a fost apărat de Paula Ungureanu! Ratări ale Adrianei Ţăcălie şi Georgianei Ciuciulete.

Min. 32 Paula Ungureanu s-a remarcat din nou, la o aruncare a Naiarei Egozkue! GOL CRISTINA NEAGU: 11-14! Georgiana Ciuciulete a faultat în atac!

Min. 31 GOL ARDEAN-ELISEI, DE PE EXTREMA STÂNGA: 10-14.

ACTUALIZARE 17:52 A ÎNCEPUT REPRIZA A DOUA. ROMÂNIA ARE PRIMUL ATAC.

Debut bun de meci al tricolorelor, dar, în a doua jumătate a reprizei, defensiva României a cedat tot mai mult pe flancuri, poziţiile de unde Spania a marcat cele mai multe goluri. În atac, elevele lui Gheorghe Tadici le-au evidenţiat în multe rânduri pe excelentele portăriţe ale adversarelor, Silvia Navarro (3 din 6 şuturi apărate) şi Ana Temprano (8/14), au greşit multe pase. De asemenea, schemele de atac au fost neinspirate, în faţa unei defensive care a blocat-o cu succes pe Cristina Neagu şi a cărei agresivitate şi organizare s-au dovedit a fi decisive până acum.

De remarcat că Paula Ungureanu evoluează din nou excelent. În afara celor două lovituri de la 7 metri apărate, jucătoarea de la HCM Baia Mare s-a remarcat al alte 10 aruncări ale ibericelor, iar procentajul său este unul remarcabil: 46 %.

PRIMA RERPIZĂ SE ÎNCHEIE: 14 - 9 PENTRU SPANIA!

Min. 30 Paula Ungureanu se remarcă din nou!

Min. 29 Nerea Pena a aruncat superb de la 9 metri: 9-14!

Min. 28 Timeout cerut de Gheorghe Tadici. Cristina Zamfir a obţinut un 7 metri. Adriana Ţăcălie a ratat!

Min. 27 Aurelia Brădeanu aruncă în blocaj. Paula Ungureanu se remarcă din nou la un contraatac al ibericelor!

Min. 26 Gabriela Perianu faultează în atac. Camelia Hotea provoacă un 7 metri şi este suspendată 2 minute. PAULA UNGUREANU DEVIAZĂ CU GENUNCHIUL PESTE POARTĂ!

Min. 25 Nerea Pena marcahează: 9-13. Alexandrina Cabral şutează peste poartă la un contraatac.

Min. 24 Tricolorele pierd atacul , după o nouă pasă greşită.

Min. 23 Aurelia Brădeanu calcă semicercul. Carmen Martin înscrie de pe extrema dreaptă: 9-12.

Min. 22 Ungureanu apără, dar Chiper aruncă în portar! Nerea Pena aruncă în bară.

Min. 21 GOL SUPERB AL GABRIELEI PERIANU, DE PE INTER STÂNGA: 9-11!

Min. 20 Barbosa înscrie din 7 metri: 8-11! Ardean-Elisei faultează în atac!

Min. 19 Marta Mangue calcă semicercul, la un contraatac al Spaniei, însă România pierde atacul, din cauza unei pase greşite. 7 metri obţinut de Elisabeth Pinedo, pe pivot, la un fault al Aureliei Brădeanu.

Min. 18 GOL MARCAT DE LAURA CHIPER DE PE EXTRMA STÂNGĂ: 8-9. Gol imediat al Spaniei: 8-10.

Min. 17 Alexandrina Cabral marchează de pe inter dreapta: 7-9. Adriana Ţăcălie se resimte, după un fault dur.

Min. 16 Carmen Martin marchează de pe extrema dreaptă, după 2 intervenţii excelente ale Paulei Ungureanu. GOL ARDEAN-ELISEI: 7-8.

Min. 15 Cristina Neagu a provocat un 7 metri, la Elisabeth Pinedo. APĂRĂ PAULA UNGUREANU!

Min. 14 Ardean-Elsei a aruncat în portar de pe extrema stângă.

Min. 13 Pinedo a marcat al patrulea gol din 5 aruncări, de pe inter stânga: 6-7!

Min. 12 Marta Mangue a înscris din poziţie centrală: 5-6. GOL SPLENDID AL ADRIANEI ŢĂCĂLIE, DE PE INTER DREAPTA, DUPĂ OP ACŢIUNE SUPERBĂ: 6-6.

Min. 11 Adriana Ţăcălie şutează în bară. Pinedo punctează din nou: 5-5. Şutul Cristinei Neagu a folst apărat!

Min. 10 GOL LAURA CHIPER DE PE EXTREMA DREAPTĂ, CU O BOLTĂ DE EFECT: 5 - 3. Gol spectaculos înscris de Nerea Pena: 5-4.

Min. 9 Şutul Alexandrinei Barbosa a fost apărat de Paula Ungureanu. GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE: 4-2. Gol Marta Mangue, de pe inter dreapta: 4-3.

Min. 8 Crina Pintea calcă semicercul şi România ratează atacul!

Min. 6 Elisabet Chavez a fost eliminată 2 minute. Ardean-Elisei obţine un 7 metri şi o nouă eliminare, pentru Carmen Martin. Cristina Neagu a ratat!

Min. 5 GOL LAURA CHIPER: 3 - 2! Portarul Spaniei, Silvia Navarro, se resimte, după ce a fost atinsă de mingea şutată de Laura Chiper şi a fost înlocuită. O nouă intervenţie a Paulei Ungureanu, în faţa Mrtei Mangue!

Min. 4 Ungureanu se remarcă, dar Crina Pintea şi Ardean-Elisei au ratat pe faza a doua! O nouă paradă a Paulei Ungureanu!

Min. 3 Paula Ungureanu se remarcă la un şut al lui Carmen Martin, de pe extrema dreaptă. Aurelia Brădeanu a obţinut un 7 metri! GOL CRISTINA NEAGU: 2-2!

Min. 2 Aceeaşi Pinedo marchează pe contraatac: 2-1.

Min. 1 Elisabeth Pinedo a deschis scorul. GOL ARDEAN-ELISEI DE PE EXTREMA DREAPTĂ: 1 - 1!

ACTUALIZARE 17:01 PARTIDA A ÎNCEPUT! Ibericele au avut lovitura de începere.

ACTUALIZARE 16:55 Se intonează cele două imnuri de stat.

ACTUALIZARE 16:52 Cele două echipe au intrat pe teren.

AVANCRONICA PARTIDEI:

În primele partide ale grupei 1 principale, Danemarca a dispus de Polonia cu 28 - 19 (9-9), în timp ce Norvegia a învins Spania cu 29 - 26 (16-16). Astfel, clasamentul are următoarea configuraţie: