România-Serbia, barajul pentru accederea în Grupa a II-a mondială a Fed Cup

Reprezentativa de Fed Cup a României va înfrunta Serbia, pe teren propriu, în 19 și 20 aprilie, în play-off-ul pentru promovarea în Grupa a II-a mondială.

La începutul lunii, româncele au câștigat turneul de la Budapesta, din Grupa I Euroafricană.

11 Februarie 2014, 14:23 (actualizat 12 Februarie 2014, 18:52) |
Echipa României de Fed Cup / FOTO: pagina de Facebook a Federaţiei Române de Tenis

Echipa Serbiei a fost formată, anul trecut, din Ana Ivanovic (locul 12 WTA), una dintre cele mai bune prietene ale Soranei Cîrstea, Bojana Jovanovski (poziția 41 în lume), Vesna Dolonc (locul 117) și Aleksandra Krunic (poziția 151).

Cea mai bine clasată jucătoare din Serbia în acest moment este Jelena Jankovic, locul 8 mondial.

România, echipă formată din Simona Halep (locul 10), Sorana Cîrstea (poziția 26), Monica Niculescu (locul 54) și Irina Begu (poziția 144), s-a mai duelat de două ori cu Serbia de-a lungul timpului și a pierdut de fiecare dată cu 2-1, în Grupa I Euroafricană: la Plovdiv, în 2007, și la Budapesta, în 2008.