România s-a impus în fața Lituaniei prin golul lui Stanciu, scor 1-0

Naţionala de fotbal a susţinut astăzi, la Giurgiu, şi în direct la Televiziunea Română, primul dintr-o serie de meciuri amicale de pregătire pentru EURO 2016. Adversarul de astăzi a fost echipa Lituaniei.

23 Martie 2016, 21:58 (actualizat 24 Martie 2016, 19:17) |
România - Lituania 1-0, după un gol superb înscris de Nicolae Stanciu

Naționala de fotbal a României s-a impus, la Giurgiu, în primul meci amical din acest an în fața Lituaniei, scor 1-0. Unicul gol a fost marcat  de Nicușor Stanciu.

După un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles, selecţionerul Iordănescu a început amicalul cu Lituania în formula Pantilimon - Măţel, Moţi, Chiricheș, Filip - Pintilii, Sânmărtean - Torje, Stancu, Florin Tănase - Rusescu.

Torje a expediat, în minutul 11, primul şut spre poarta lui Zubas; două minute mai târziu, Stancu a trimis în plasă, dar din off-side, şi golul nu a fost validat. Acelaşi Stancu a şutat puţin peste, după o jumătate de oră de joc destul de modest al ambelor formaţii - poate şi din cauza ploii. În finalul primei reprize, Spalvis a fost aproape de deschiderea scorului din lovitură liberă, dar Pantilimon a intervenit foarte bine; în sfârşit Torje a trimis un balon deviat care a trecut puţin pe lângă şi a rămas 0-0 la pauză.

În debutul părţii secunde, Keşeru şi Stanciu au mai activat jocul tricolorilor. După şutul stelistului deviat în corner, Moţi a reluat cu capul, interesant, dar imprecis. Au intrat apoi şi Hoban şi Ivan, olteanul fiind imediat aproape de gol. Scorul a fost deschis în sfârşit de Stanciu, la debutul său în Naţională, cu un şut bun de la distanţă, în minutul 65. Până la final, am mai consemnat două debuturi, Hora şi Toşca, şi un rezultat conform cu aspectul jocului de la Giurgiu; România - Lituania 1-0.