FUTSAL

România - Rusia 0-6 / ”Tricolorii” nu au avut nicio șansă la semifinalele Euro 2014

Naționala de futsal a României a suferit cea mai drastică înfrângere într-un meci oficial din ultimii 6 ani și jumătate în sferturile de finală ale Euro 2014, la Anvers, în fața vicecampioanei continentale, Rusia, scor 0-6 (0-4).

Cele două echipe au fost adversare și în preliminarii, în turneul din Letonia, din martie 2013, iar rușii au învins și atunci, scor 2-1.

03 Februarie 2014, 23:51 (actualizat 04 Februarie 2014, 00:07) |
Naționala de futsal a României a fost doar un sparring-partner pentru Rusia, în sferturi la Euro 2014 / FOTO: uefa.com

Înfrângerea de luni a inertei naționale a României a fost cauzată de golurile lui Robinho (2:41), Shayakhmetov (7:50), Eder Lima (8:12, 15:30, 36:47) și Sergeev (33:25).

• cartonașe roșii: 0 - 0

România a trecut de grupele CE grație victoriei contra națiunii organizatoare, Belgia, cu scorul de 6-1, după care a fost învinsă de Ucraina, scor 1-0. În ultimul meci al grupei, Ucraina și Belgia au remizat, scor 0-0, dar lidera grupei din care au făcut parte ”tricolorii” a fost eliminată în ”sferturi” de Portugalia, scor 1-2.

În celelalte două ”sferturi” se vor duela marți Italia și Croația, respectiv Slovenia - Spania.

Cele mai drastice eșecuri din partidele oficiale înregistrate de naționala de futsal datau din 5 noiembrie 2003, 1-5, cu Israel, și din 18 noiembrie 2007, 1-7 cu Italia.

La ediția trecută a Campionatului European, din urmă cu doi ani, România a fost eliminată tot în ”sferturi”, de formația care avea să cucerească și trofeul, Spania, scor 8-3.

România nu s-a calificat niciodată la un Campionat Mondial de futsal, iar în cele două participări la CE a ocupat locul 6 (în 2007) și locul 7 (în 2012).