ROMÂNIA - Polonia 24 - 19 / Tricolorele au făcut un pas important spre calificarea la JO din 2016

TVR 2, TVR HD și tvrplus.ro au transmis ultimul meci al naționalei feminine de handbal la Euro 2014 în grupa 1 principală, cu Polonia, de la Debrecen, câştigat cu 24 - 19 (11-9). România a ratat accesul în sferturile de finale ale Mondialelor din 2013, după un eșec în fața Poloniei, scor 29-31, în urma unui final de meci extrem de slab.

Site-ul StirileTVR.ro v-a ținut la curent în format live text cu cele mai importante momente ale partidei.

17 Decembrie 2014, 18:46 (actualizat 17 Decembrie 2014, 23:04) |
România a învins Polonia cu 24-19

Un început foarte modest de repriză secundă, în care România a marcat pentru prima dată doar în minutul 37, deşi a început partea a doua cu o superioritate numerică de un minut şi 50 de secunde. Odată depăşit acel moment, tricolorele au dat dovadă de multă tărie de caracter, au greşit tot mai puţin în atac şi, pe fondul unei noi evoluţii de excepţie a Paulei Ungureanu (18 intervenţii reuşite din 36 de şuturi!), România şi-a luat revanşa pentru eşecul din optimile de finală ale Campionatului Mondial de anul trecut.

Cristina Neagu nu a mai reuşit decât 2 goluri în partea a doua a jocului (unul din 7 metri), după cele 7 izbutite în prima repriză, dar Valentina Ardean-Elisei şi Gabriela Perianu şi-au asumat mai multe aruncări la poartă şi acţiuni personale, astfel că România a izbutit să învingă incomoda formaţie a Poloniei.

De remarcat şi prestaţia foarte bună a portarului polonez Anna Wysokinska: 14 aruncări apărate din 32 de şuturi (44%), evoluţie pentru care a fost premiată la sfârşitul partidei cu distincţia de cel mai bun jucător al echipei sale.

Potrivit site-ului EHF, România a marcatde 24 de ori din 49 de şuturi, în timp ce Polonia a înscris de 19 ori din 50 de şuturi la poartă.

România - Polonia 24-19, analizată de fostul mare handbalist Vasile Stângă
Componenţa echipelor:

• Polonia: Anna Wysokinska, Izabela Prudzienica - Monika Stachowska, Iwona Niedzwiedz (1 gol), Karolina Siodmiak (3), Marta Gega (1), Agnieszka Kocela (3), Kinga Grzyb, Karolina Kudlacz (3), Katarzyna Janiszewska, Aleksandra Zych, Joanna Drabik, Karolina Zalewska (2), Alina Wojtas, Patrycja Kulwinska (3), Kinga Buzdra (3). Selecţioner: Kim Rasmussen
  • România: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu - Aneta Pîrvuţ (1 gol), Oana Bondar (1), Crina Pintea, Cristina Neagu (9), Aurelia Brădeanu (2), Gabriela Perianu (4), Valentina Ardean-Elisei (3), Georgiana Ciuciulete, Cristina Zamfir, Daniela Băbeanu, Florina Chintoan (2), Laura Chiper (2). Selecţioner: Gheorghe Tadici

În grupa B preliminară, România a fost învinsă de Norvegia, scor 27 - 19, a remizat cu Danemarca, scor 29 - 29 și a dispus de Ucraina, scor 23 - 22. Apoi, în grupa 1 principală, echipa pregătită de Gheorghe Tadici a fost învinsă de Ungaria, scor 20 - 19, după care a dispus spectaculos de Spania, scor 22 - 20.

De partea cealaltă, Polonia a făcut parte din grupa A preliminară, unde nu a izbutit decât o singură victorie, 29 - 26 în fața Rusiei, după două eșecuri (22 - 29 cu Spania și 23 - 29 în fața Ungariei). În grupa 1 principală, polonezele antrenate de danezul Kim Rasmussen au fost învinse atât de Danemarca (scor 19 - 28), cât și de Norvegia (24 - 26).

În celelalte partide ale grupei 1 principale, Spania a învins Danemarca, scor 29 - 22 (15-12), şi s-a calificat în semifinale, iar Ungaria a dispus de Norvegia, scor 29 - 25 (15-11). şi va juca pentru locurile 5/6.

5005107-1360

În ultimele partide din grupa 2 principală, s-au înregistrat următoarele rezultate:

5005106-1460

Astfel, în semifinale, se vor duela Norvegia cu Suedia şi Muntenegru cu Spania, iar pentru locurile 5/6 se vor duela Ungaria şi Franţa.

COMENTARIUL LIVE TEXT AL PARTIDEI ROMÂNIA - POLONIA:

PARTIDA SE ÎNCHEIE! ROMÂNIA A ÎNVINS CU 24 - 19!

Min. 60 GOL VALENTINA ARDEAN-ELISEI DE PE INTER STÂNGA: 24 - 19!

Min. 59 Cristina Neagu a şutat în portar de la 9 metri, din poziţie centrală. Agnieszka Kocela înscrie de pe extrema stângă: 23 - 19.

Min. 58 Timeout cerut de Gheorghe Tadici. GOL ANETA PÎRVUŢ, DUPĂ O RAPIDĂ ACŢIUNE PERSONALĂ: 23 - 18!

Min. 57 GOL SUPERB AL GABRIELEI PERIANU, DE LA 9 METRI, DIN POZIŢIE CENTRALĂ: 22 - 18! Agnieszka Kocela a evidenţiat-o din nou pe Paula Ungureanu!

Min. 56 Neagu a aruncat în portar.

Min. 55 Paradă a Paulei Ungureanu în faţa Kingăi Byzdra! Laura Chiper a provocat un 7 metri şi a fost eliminată 2 minute. România va juca în 4 jucătoare de câmp timp de 30 de secunde. Kinga Byzdra a transformat: 21 - 18.

Min. 54 Aurelia Brădeanu a provocat un 7 metri şi a fost eliminată 2 minute. Kinga Byzdra a transformat: 20 - 17. VALENTINA ARDEAN-ELISEI A MARCAT SUPERB DE PE EXTREMA STÂNGĂ: 21 - 17.

Min. 53 Bară a Cristinei Neagu!

Min. 52 O nouă ratare a Gabrielei Perianu.

Min. 51 Gabriela Perianu a şutat în plaa laterală. O nouă iuntervenţie excepţională a Paulei Ungureanu!

Min. 50 GOL ARDEAN-ELISEI PE EXTREMA STÂNGĂ, DUPĂ O PASĂ SUPERBĂ A CRISTINEI NEAGU: 20 - 15! Timeout cerut de tehncianul danez al Poloniei, Kim Rasmussen. Gol al Agnieszkăi Kocela de pe extrema dreapta: 20 - 16.

Min. 49 Paula Ungureanu a apărat un şut de la 11 metri.

Min. 48 Valentina Ardean-Elisei a obţinut un 7 metri şi o eliminare de 2 minute la Alina Wojtas! GOL CRISTINA NEAGU: 19 - 15!

Min. 47 GOL LAURA CHIPER PE CONTRAATAC: 18 - 15! Valentina Ardean-Elisei a provocat un 7 metri. Alina Wojtas a aruncat în bară!

Min. 45 GOL GABRIELA PERIANU DE PE INTER DREAPTA: 17 - 14! Gol marcat de Patrycja Kulwinska de pe inter dreapta: 17 - 15. Cristina Neagu ratează de la 9 metri, din poziţie centrală.

Min. 44 Gol superb marcat de Karolina Siodmiak de la 9 metri: 16 - 14.

Min. 43 Valentina Ardean-Elisei a faultat în portar. GOL GABRIELA PERIANU, DUPĂ O SPLENDIDĂ ACŢIUNE PERSONALĂ: 16 - 13! Timeout cerut de Polonia.

Min. 42 Karolina Siodmiak a aruncat pe lângă poartă, în diagonală, de pe inter dreapta.

Min. 41 GOL CRISTINA NEAGU: 15 - 13!

Min. 40 IONICA MUNTEANU APĂRĂ UN 7 METRI! Karolina Kudlacz a înscris în momentul în care Paula Ungureanu o înlocuia pe Ionica Munteanu: 14 - 13.

Min. 39 Patrycja Kulwinska o evidenţiază pe Paula Ungureanu, iar OANA BONDAR PUNCTEAZĂ PE CONTRAATAC: 14 - 12!

Min. 38 O nouă paradă a Paulei Ungureanu. GOL SUPERB GABRIELA PERIANU: 13 - 12!

Min. 37 MARIA CHINTOAN MARCHEAZĂ PE CONTRAATAC: 12 - 12. Primul gol reuşit de România în această repriză!

Min. 36 Gabriela Perianu şutează în portar de pe extrema dreaptă.

Min. 34 Kinga Byzdra transformă un 7 metri: 11 - 11. Karolina Zalewska Gardoni marchează: 11 - 12.

Min. 33 Gol marcat de Karolina Kudlacz: 11 - 10.

Min. 31 Se remarcă din nou Paula Unguureanu la şutul Kingăi Byzdra! Valentina Ardean-Elisei a călcat semicercul.

ACTUALIZARE 17:51 A ÎNCEPUT RERPIZA A DOUA. Polonia a avut primul atac, dar adversarele României sunt în inferioritate numerică, după eliminarea Monikăi Stachowska u câteva secunde înaintea sfârşitului primei reprize.

Început de meci formidabil al României, care conducea cu 5 - 0 în minutul 6, însă, apoi, tricolorele nu mai reuşit să înscrie decât alte 6 goluri, din cauza numeroaselor ratări, pase greşite, ori ale greşelilor tehnice comise în atac. În apărare s-a remarcat din nou excepţionala Paula Ungureanu, care a parat 10 din cele 19 şuturi trimise pe poarta sa. Cu toate acestea, pasele rapide ale polonezelor au derutat deseori apărarea României, care a fost surprinsă în multe rânduri cu spaţiu mare între jucătoare, mai ales în zona centrală.

De la oaspete, s-a remarcat portăriţa Anna Wysokinska, care a apărat 7 aruncări din 12 trimise pe poarta sa, în timp ce Izabela Prudzienica nu a avut replică la niciunul din cele 6 şuturi trimise de românce.

Cristina Neagu a marcat de 7 ori în această primă repriză, trei dintre aceste reuşite fiind din 7 metri. Interul de la Buducnost Podgorica a şutat de 9 ori la poartă, astfel că procentajul său este unul excelent: 78%. Cristina Neagu, Paula Ungureanu, Aurelia Brădeanu, Valentina Ardean-Elisei şi Laura Chintoan au stat pe teren toate cele 30 de minute.

PRIMA REPRIZĂ A LUAT SFÂRŞIT!

Min. 30 Polonia obţine un 7 metri, pentru apărare în semicerc. Karolina Kudlacz a transformat: 10 - 9. Bară a Cristinei Neagu, dar Maria Chintoan obţine un 7 metri şi o eliminare de 2 minute la Monika Stachowska! CRISTINA NEAGU TRANSFORMĂ: 11 - 9!

Min. 29 O nouă intervenţie splendidă a Paulei Ungureanu, la şutul de la 9 metri al Annei Wynskonska.

Min. 28 Gol frumos marcat de la 9 metri de Karolina Kudlacz: 10 - 8.

Min. 27 Paradă a Paulei Ungureanu! Oana Bondar a făcut paşi pe inter dreapta.

Min. 26 Pasă formidabilă a Cristinei Neagu pentru Maria Chintoan, care obţine un 7 metri. CRISTINA NEAGU TRANSFORMĂ: 10 - 7.

Min. 25 "Aeriana" Danielei Băbeanu a fost interceptată de Karolina Zalewska Gardoni. Intercepţie făcută de Valentina Ardean-Elisei.

Min. 24 Şutul Aureliei Brădeanu s-a oprit în blocaj. Gol din poziţie centrală marcat de Patrycja Kulwinska: 9 - 7. Timeout cerut de Gheorghe Tadici, care laudă apărarea, dar critică dur numeroasele ratări şi pase greşite din ofensivă.

Min. 23 Gol marcat de Patrycja Kulwinska, de pe inter stânga: 9 - 6.

Min. 22 GOL CRISTINA NEAGU, CU UN ŞUT DE 93 KM/H: 9 - 5!

Min. 20 MARIA CHINTOAN MARCHEAZĂ DE PE PIVOT, DUPĂ O PASĂ REMARCABILĂ A AURELIEI BRĂDEANU: 8 - 5!

Min. 19 O nouă paradă spectaculoasă a Paulei Ungureanu! Georgiana Ciuciulete a ratat singură cu portarul. Gol al Karolinei Zalewska Gardoni: 7-5.

Min. 18 LAURA CHIPER MARCHEAZĂ DE PE EXTREMA DREAPTĂ: 7 - 4.

Min. 17 Katarzyna Janiszewska a aruncat în bara transversală.

Min. 16 Siodmiak a marcat pentru 6-4. Daniela Băbeanu a ratat de pe inter dreapta, dar, din fericire, şi poloneze au ratat două atacuri.

Min. 15 Intervenţie a Paulei Ungureanu, la un şut al Martei Gega, de la9 metri. Aurelia Brădeanu ratează.

Min. 14 Iwona Malgorzata Niedzwiedz a aruncat în bară. Valentina Ardean-Elisei a obţinut un 7 metri de pe pivot. CRISTINA NEAGU A TRANSFORMAT: 6 - 3!

Min. 13 Gol al Martei Gega: 5 - 3. Laura Chiper a ratat de pe extrema dreapta.

Min. 11 Gol al Karolinei Siodmiak: 5-2. O nouă intervenţie a Paulei Ungureanu!

Min. 9 Gol al Patrycjei Kulwinska, de pe inter stânga. Georgiana Ciuciulete a fost eliminată 2 minute. Bară a Anetei Pîrvuţ! Şi Alina Wojtas a aruncat în bară.

Min. 8 Aneta Pîrvuţ ratează din poziţie centrală, la un contraatac.

Min. 7 Georgiana Ciuciulete a provocat un 7 metri, pe inter dreapta. Karolina Kudlacz a tansformat: 5 - 1.

Min. 6 GOL SPLENDID AL AURELIEI BRĂDEANU DE PE INTER STÂNGA, LA CAPĂTUL UNEI FRUMOASE FAZE PERSONALE: 5 - 0!

Min. 5 O nouă intervenţie a Paulei Ungureanu, iar apoi CRISTINA NEAGU MARCHEAZĂ PE CONTRAATAC: 4 - 0! Timeout solicitat de polonezi. Din nou apără Paula Ungureanu, la un şut de la 9 metri al Iwonei Malgorzata Niedzwiedz!

Min. 4 GOL CRISTINA NEAGU, DIN CĂDERE: 3 - 0!

Min. 3 Intervenţie salutară a Paulei Ungureanu în faţa pivotului Joanna Drabik. O nouă paradă a lui Ungureanu!

Min. 2 GOL AURELIA BRĂDEANU, DE PE INTER DREAPTA: 2 - 0!

Min. 1 GOL CRISTINA NEAGU, DE PE INTER STÂNGA: 1 - 0!

Adriana Ţăcălie, accidentată, a fost înlocuită cu portarul Ionica Munteanu, de la SCM Craiova.

ACTUALIZARE 17:01 MECIUL A ÎNCEPUT. Tricolorele au avut lovitura de începere.

ACTUALIZARE 16:56 Se intonează cele două imnuri.

AVANCRONICA PARTIDEI:

Tricolorele nu au șanse de calificare în semifinalele Campionatului European, dar pot încheia grupa 1 principală pe locul al treilea, fapt ce le-ar califica pentru un meci pentru locurile 5/6. Condiția ar fi ca Spania și Ungaria să piardă partidele cu Danemarca, respectiv cu Norvegia. Reprezentativa care se va clasa pe poziția a cincea va avea o șansă în plus de calificare la Jocurile Olimpice din 2016.