JOCURILE OLIMPICE

România pierde la polo în faţa Statelor Unite: 8-10

"Naţionala" României de polo a fost învinsă, în al doilea meci din grupa de la Olimpiadă, de vicecampioana olimpică în exerciţiu, Statele Unite ale Americii, scor 8-10. Poloiştii români vor întâlni în următorul joc campioana olimpică Ungaria.

31 Iulie 2012, 21:44 (actualizat 31 Iulie 2012, 22:53) |
România - SUA, la polo

"Naţionala" României de polo a făcut faţă reprezentativei Statelor Unite doar în primele două reprize din meciul de marţi seară, interval în care chiar a condus în permanenţă, detaşându-se la un moment dat la 5-3. Americanii au crescut însă nivelul de joc în reprizele a treia şi a patra, ajungând să conducă în ultimele minute şi la trei goluri diferenţă.

Pentru poloiştii antrenaţi de Istvan Kovacs urmează acum întâlnirea cu Ungaria, veche rivală şi campioană olimpică în exerciţiu, echipă care nu a reuşit nicio victorie în primele sale jocuri la Olimpiada de anul acesta.

ACTUALIZARE 22.46 România mai reuşeşte un gol în ultimele secunde ale meciului. 8-10, scorul final.

ACTUALIZARE 22.44 SUA mai punctează o dată şi îndepărtează orice speranţă pentru români, 7-10.

ACTUALIZARE 22.42 România se agaţă şi de ultima şansă şi marchează pentru 7-9 când mai este ceva mai mult de un minut din acest meci.

ACTUALIZARE 22.40 Americanii măresc diferenţa, reuşind să mai înscrie o dată pentru 6-9.

ACTUALIZARE 22.35 SUA reface diferenţa de două goluri în favoarea sa, 6-8. Mai este jumătate din repriza a patra, ultima.

ACTUALIZARE 22.33 România reduce din diferenţă la începutul reprizei a patra, 6-7.

ACTUALIZARE 22.25 SUA mai punctează încă o dată. 7-5 pentru americani.

ACTUALIZARE 22.23 Americanii trec pentru prima oară în avantaj. 5-6 pe finalul reprizei a treia. Adversarii au revenit de la 5-3 pentru "tricolori", în condiţiile în care România nu a punctat deloc în această repriză.

ACTUALIZARE 22.22 Time-out când mai sunt mai puţin de trei minute din repriza a treia. În continuare, România la egalitate cu vicecampioana olimpică.

ACTUALIZARE 22.16 SUA egalează din nou, în debutul reprizei a treia, 5-5.

ACTUALIZARE 22.09 Se încheie repriza a doua. Românii intră în pauză cu avantaj, 5-4.

ACTUALIZARE 22.06 Americanii marchează pentru prima oară în repriza secundă, 5-4

ACTUALIZARE 22.04 România se duce la 5-3, prima oară când conduce cu două goluri în acest meci.

ACTUALIZARE 22.01 România se desprinde din nou, 4-3.

(w400) România -

ACTUALIZARE 21.59 Repriza a doua. Scorul se păstrează 3-3.

ACTUALIZARE 21.54 Prima repriză se încheie cu un scor mulţumitor pentru România, 3-3.

ACTUALIZARE 21.52 Românii şi americanii punctează, pe rând, într-un interval de un minut. 3-3

ACTUALIZARE 21.51 Americanii egalează când mai sunt mai puţin de două minute din prima repriză. 2-2.

ACTUALIZARE 21.49 România revine la conducere, 2-1, prin golul lui Iosep.

ACTUALIZARE 21.46 Americanii egalează. 1-1 la jumătatea primei reprize.

ACTUALIZARE 21.44 România începe mai bine şi deschide scorul.

Echipa reprezentativă de polo a României va încerca să producă surpriza în faţa vicecampioanei olimpice SUA, formaţie pe care a învins-o ultima oară în 2007.

Elevii lui Istvan Kovacs vin după o victorie convingătoare în faţa Marii Britanii, scor 13-4.