România-Muntenegru 4-3 / Debut spectaculos al lui Viorel Moldovan ca selecţioner la Tineret

Naţionala under-21 a României a obţinut a treia victorie în preliminariile Euro 2015, scor 4-3 (1-3) cu Muntenegru, pe stadionul "Dinamo" din Bucureşti, în partida de debut a lui Viorel Moldovan ca selecţioner.

Partida a fost urmărită din tribune de aproximativ 200 de spectatori.

04 Septembrie 2014, 21:52 (actualizat 04 Septembrie 2014, 22:46) |
România - Muntenegru 4-3

România a deschis scorul prin Deian Boldor ('10), oaspeţii au condus la pauză cu 3-1, după un hat-trick al lui Luka Djordjević ('15, '33, '35), însă "tricolorii" au urcat pe locul al doilea în grupa 6 graţie reuşitelor lui George Puşcaş ('67), Claudiu Bumba ('79), dintr-un penalty obţinut tot de el, şi Florin Tănase ('82).

Componenţa echipelor:

• România: Brănescu - Manea (Nedelcu '46), Ţîru, Boldor, Filip - Bălaşa, Creţu - Bumba, Iancu (Buziuc '62), Rotariu (Fl. Tănase '46) - Puşcaş. Selecţioner: Viorel Moldovan
  • Muntenegru: Petković - Gojacanin, Bakrać, Cavnić, Bogdanović - Milojko - Vukcević (Grbović '86), Zorić, Kosović (Hocko '87), Djordjević (Vujnović '80) - Mugosa. Selecţioner: Dusan Vlaisavljević

Statistica partidei, potrivit UEFA:

• şuturi pe poartă: 5 - 4
  • şuturi la poartă: 4 - 7
  • bare: 0 - 2
  • c0rnere: 2 - 1
  • faulturi comise: 19 - 14

Celălalt meci al grupei, Germania - Irlanda, va avea loc vineri.

La finalul partidei, selecţionerul Viorel Moldovan şi-a exprimat satisfacţia că elevii săi au dat dovadă de caracter, chiar dacă au fost conduşi la pauză cu 3-1:

"Se poate să avem caracter, forţă mentală şi să întoarcem un rezultat care pentru unii părea imposibil. Am crezut în ei după un început de meci slab. În prima repriză am lăsat iniţiativa celor din Muntenegru. După pauză am avut o altă atitudine pentru întoarcerea acestui rezultat. Asta este echipa de caracter de care am nevoie, pe care mi-o doresc. La pauză le-am spus că vom reuşi să egalăm şi chiar să câştigăm. Nu ştiu de când nu s-a văzut o asmenea întoarcere de scor la nivel internaţional. Am suferit, dar până la urmă am fost recompensaţi.

Eu cred în miracole produse de noi. Nu cred că cineva din cer ne va califica la baraj sau la Campionatul European. Dumnezeu îţi dă, dar nu îţi bagă în traistă.

Sper ca Puşcaş să ajungă cât mai repede la prima echipă a lui Inter Milano. El creşte de la meci la meci, e foarte tânăr şi are tot viitorul în faţă. Îi prevăd un viitor frumos şi cred că va fi numărul 9 de care echipa naţională are nevoie. Se bate cu fundaşii adverşi, iar România va avea parte de un număr 9 cum nu a avut de mult timp", a spus Moldovan la finalul jocului.