România la un pas de calificarea în Grupa A mondială la Hochei pe Gheață

2 mai 2019, 08:36

Tricolorii continuă seria victoriilor în cadrul Grupei B, Divizia 1 a Campiontului Mondial care se desfașoară la Tallin. După victoria contra gazdelor, România s-a impus cu 3-2 în fața Japoniei, chiar dacă a fost condusă cu 2 la zero. Tricolorii au reușit sa răstoarne scorul contra niponilor, chiar dacă au ratat o lovitură de penalitate la jumatatea actului secund. România a înscris de două ori la interval de un minut prin Tamas Reszegh și Gergo Biro și a restabilit egalitatea. Cu trei minute înainte de final, Alpar Sallo a lansat o torpilă de la linia albastră și a adus victoria Romaniei.

Cu Polonia Szilard Rokaly a deschis scorul cu sprijinul lui Tamas Reszegh și al lui Anton Butochnov. După o parte secunda albă, polonezii au reușit egalarea în minutul 51:56, Damian Kapica învingându-l pentru prima dată pe Toke. Tricolorii au preluat din nou conducerea prin autogolul portarului polonez, dar cu 23 de secunde înainte de finalul jocului, Krystian Dziubinski a adus egalarea cu un șut de la distanță care l-a surprins pe Toke. În repriza suplimentară Pavlo Borysenko a adus victoria Romaniei cu un șut din apropierea liniei albastre, pe fondul unei superiorități numerice și a declanșat bucuria în tabara noastră.