HANDBAL FEMININ

România-Germania: 23-26 / Primul eșec la CM de handbal

Naționala feminină de handbal a României a pierdut primul meci la Campionatul Mondial din Serbia, 23-26 (12-13), cu Germania, după două victorii facile: 27-17 cu Tunisia și 32-13 cu Australia.

10 Decembrie 2013, 19:28 (actualizat 10 Decembrie 2013, 22:27) |
Naționala de handbal feminin a României / FOTO: serbia2013.com

Marcatoarele echipei României: Ada Nechita (6 goluri), Cristina Neagu (4), Gabriela Perianu (3), Luciana Marin (3), Georgiana Ciuciulete (3), Aurelia Brădeanu (2),  Oana Manea (1), Valentina Ardean-Elisei (1). Talida Tolnai a apărat 9 șuturi la poarta României, iar Paula Ungureanu-4.

De la nemțoaice, s-a remarcat Susann Muller, cu 11 reușite, dintre care șase au fost înregistrate în prima repriză, Kim Naidzinavicius și Laura Steinbach (câte 4 goluri).

În prima repriză, ”tricolorele” au ratat 3 lovituri de pedeapsă, iar în ultimele 30 de minute ale partidei, alte trei, iar Cristina Neagu nu a reușit niciun gol în prima parte a jocului.

În primul meci al zilei din grupă, Cehia a dispus de Tunisia, scor 28-24, iar în ultimul joc, Ungaria a zdrobit Australia, scor 39-15.

• 12 decembrie: Australia - Cehia, Germania - Tunisia, România - Ungaria (ora 20:15);
  • 13 decembrie: Tunisia - Australia, Ungaria - Germania, România - Cehia (ora 20:15).
  • Primele patru clasate se vor califica în optimile de finală ale competiției, unde România are ca obiectiv calificarea în sferturile de finală.

Naționala României are în palmares două titluri mondiale la handbal în 11 (1956 și 1960) și unul la handbal în 7 (1962, turneu organizat în țara noastră). De asemenea, ”tricolorele” au mai jucat alte două finale mondiale, în 1973 (11-16 contra Iugoslaviei, la Belgrad) și în 2005 (23-28 cu Rusia, la Moscova), și alte 5 finale pentru medaliile de bronz, toate pierdute (1971, 1975, 1993, 1999, 2007). În 2011, România a încheiat competiția pe locul 13, iar în 2009, pe poziția a opta.