BOX

România-fără medalii la Mondialele de box: Bogdan Juratoni a fost eliminat în ”sferturi”

Ultimul român rămas în cursă pentru o medalie la Campionatele Mondiale de amatori, de la Alma Ata, Bogdan Juratoni, a fost învins în sferturile de finală, de kazahul Janibek Alimhanuli, scor 3-0, deși vicecampionul european a pierdut toate cele trei reprize la limită, scor 9-10.

Dinamovistul a cucerit medalia de bronz la CM din 2011.

23 Octombrie 2013, 19:10 (actualizat 23 Octombrie 2013, 19:11) |
Bogdan Juratoni

Marţi, celălalt boxer român ajuns până în optimile de finală, ”greul” Mihai Nistor, a fost învins de germanul Erik Pfeifer.

Ceilalți pugiliști români deplasați la Alma-Ata, Ovidiu Berceanu , Răzvan Andreiana și Cătălin Gheorghe nu au depășit turul al doilea.

La ediția trecută a Mondialelor, disputate la Baku, în Azerbaijan, România nu a cucerit decât o singură medalie, de bronz, prin Bogdan Juratoni. Aceasta a venit după o pauză de 6 ani, după bronzul lui Viorel Simion din 2005, din China.

Ultimele medalii de aur ale României au fost cucerite în 1999, la Houston (SUA), de George Olteanu și Marian Simion, când și Adrian Diaconu a mai reușit câștigarea unei medalii de argint, iar Lucian Bute, Waldemar Cucereanu, Ovidiu Bobîrnaț și Gheorghe Lungu și-au trecut în palmares medaliile de bronz. La acea ediție, România s-a clasat pe locul al treilea la general, după SUA (4-0-0) și Cuba (2-3-0), dar a fost națiunea cu cele mai multe medalii câștigate.

În clasamentul general all-time, România se clasează pe locul 5, cu 7 medalii de aur, 5 de argint și 17 de bronz, după Cuba (65-28-23), Rusia (19-17-18), URSS (16-12-17), SUA (16-9-16) și Bulgaria (8-8-18).