România-Danemarca, cel mai vizionat meci transmis de TVR 1 din preliminariile Cupei Mondiale FIFA Rusia 2018

peste două milioane şi jumătate de telespectatori au urmărit România-Danemarca la TVR
27 martie 2017, 13:29

VIDEO. Cele mai importante faze ale meciului.

„Tricolorii” au susţinut, duminică seară, cel de-al cincilea meci în turneul de calificare la Cupa Mondială FIFA Rusia 2018, meci decisiv pentru elevii lui Christoph Daum în ceea ce priveşte trecerea în următoarea etapă a competiţiei. Din păcate, scorul de 0:0, afişat pe tabela de marcaj la finalul partidei, a diminuat mult şansele României de a merge direct la Mondiale. Microbiştii i-au susţinut, însă, pe jucătorii Naţionalei, în număr foarte mare, până în ultimul minut, urmărind confruntarea dintre cele două echipe, transmisă în direct de pe Cluj Arena, la TVR 1, TVR HD şi TVR+. Astfel, partida România-Danemarca a adus TVR 1 pe prima poziţie în topul audienţelor duminică, 26 martie, principalul post al Televiziunii Române înregistrând dublul cifrelor obţinute de următorul post tv clasat, pe intervalul de difuzare a meciului. Întâlnirea România-Danemarca a fost comentată de Marian Olaianos şi Emil Hossu-Longin.

În medie, 2.624.000 de români au stat cu ochii pe televizor duminică seară, TVR 1 înregistrând, pe intervalul orar 21.47-23.36, un rating* mediu de 14,6% şi o cotă medie de piaţă** de 29,5% la nivel naţional. TVR 1 s-a situat, astfel, pe prima poziţie în clasamentul audienţelor zilei de duminică, 26 martie, înregistrând dublul cifrelor obţinute de postul clasat al doilea. În ceea ce priveşte publicul din mediul urban, partida România-Danemarca a fost urmărită de 1.569.000 de telespectatori (rating mediu 16,1%, share mediu 31,6%), dintre care 742.000 reprezintă targetul comercial (16,3% rating mediu, respectiv 34,6% cotă medie de piaţă).

De altfel, partida de duminică seară, România – Danemarca, este cel mai vizionat meci la TVR 1 al reprezentativei de fotbal a României din preliminariile Cupei Mondiale FIFA Rusia 2018. Urmărit în medie de 2.624.000 de telespectatori, meciul România –Danemarca, este urmat în acest top de: România-Polonia (2.525.000 de telespectatori), Kazahstan – România (cu 2.021.000 de telespectatori), România – Muntenegru (1.841.000 de telespectatori) şi Armenia – România (cu 1.709.000 de telespectatori).

Cel mai urmărit moment al meciului de duminică seară s-a înregistrat la ora 22.16, când nu mai puţin de 3.029.000 de români urmăreau transmisiunea directă a postului TVR 1 de la Cluj Arena (rating 16,9%, share 31% la nivel naţional). Acelaşi minut a fost şi cel mai urmărit de publicul comercial, cu 864.000 de telespectatori din segmentul menţionat (rating 19%, share 37,3%). Pe tronsonul de public urban, minutul cel mai vizionat s-a înregistrat la 23.35, când 1.823.000 de persoane din acest segment (rating 18,7%, share 44,5%) urmăreau penultimul minut al transmisiei partidei la TVR 1.

Întâlnirea „tricolorilor” cu adversarul nordic din grupa E de calificare a beneficiat de o transmisie de top a Televiziunii Române: peste 100 de oameni angrenaţi, 2 care HD, 13 camere pentru transmisia multilaterală, 6 camere pentru transmisia unilaterală (studio, teren, intrare VIP, vestiare, zonă mixtă), 3 echipe de filmare separate. Întâlnirea cu Danemarca de duminică a fost cel de-al zecelea meci direct disputat de cele două echipe.