ROMÂNIA-Danemarca 29 - 29 / Tricolorele au ratat victoria în ultima secundă, după un meci formidabil

TVR 2, TVR HD și tvrplus.ro au transmis al doilea meci al naționalei feminine de handbal la Euro 2014, cu Danemarca, de la Debrecen, scor 29 - 29 (16-12). Site-ul StirileTVR.ro v-a ținut la curent și în format live text cu cele mai importante momente ale partidei.

În primele jocuri, România a fost spulberată de Norvegia, scor 19-27, în timp ce danezele au dispus de Ucraina, scor 32-23.

09 Decembrie 2014, 21:18 (actualizat 10 Decembrie 2014, 18:32) |
România - Danemarca 29-29

Îmbucurătoare evoluţia pozitivă a elevelor lui Gheorghe Tadici faţă de meciul cu Norvegia: atacul a fructificat 59 % din şuturile la poartă (faţă de 56% în partida anterioară), iar denfensiva a fost mai agresivă şi mai bine închegată. Paula Ungureanu s-a evidenţiat de 11 ori la cele 39 de şuturi pe propria poartă (28%), comparativ cu cifrele din jocul contra campioanei olimpice (7 intervenţii din 29 de şuturi, 24%).

Danemarca a transformat în gol 67% din şuturile la poartă, iar portarii Sandra Toft şi Rikke Vestergaard Poulsen au avut un procentaj de 35 % (9/26), respectiv de 25 % () al şuturilor apărate (4/16).

Tricolorele au fost susţinute frenetic de aproximativ 150 de români în sala Főnix Hall, din Debrecen.

Componenţa echipelor:

• România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu - Oana Bondar, Crina Pintea (1 gol), Adriana Nechita (1), Cristina Neagu (10), Aurelia Brădeanu, Adriana =DEăcălie (10), Gabriela Perianu (1), Valentina Ardean-Elisei (1), Florina Chintoan (2), Laura Chiper (3). Selecţioner: Gheorghe Tadici
  • Danemarca: Sandra Toft, Rikke Poulsen - Maibritt Kviesgaard (1), Susan Thorsgaard (2), Maria Fisker (8), Anne Mette Hansen, Mette Gravholt (3), Lotte Grigel, Pernille Holmsgaard, Line Anna Jorgensen (1), Kristina Kristiansen (1), Ann Grete Norgaard (3), Trine Jensen, Louise Spellerberg, Louise Burgaard (4), Stine Jorgensen (6). Selecţioner: Jan Pytlick

În celălalt meci al grupei, Norvegia a învins fără probleme Ucraina, scor 34 - 23 (17-13).

200246-660

La finalul partidei, Cristina Neagu a afirmat, pentru site-ul oficial al competiţiei, că România ar fi meritat să învingă:

"Am ratat şansa noastră, iar Danemarca a marcat în ultima secundă. Sunt foarte dezamăgită, cea mai mare parte a meciului am jucat foarte bine, am condus aproape tot meciul. Meritam victoria, dar acesta este handbalul, până la urmă nu am jucat destul de bine pentru a câştiga".

La rândul său, Adriana Țăcălie a dezvăluit că, deși nu a jucat pe postul său obișnuit, a dat randament maxim și datorită evoluției foarte bune a întregii echipe, dar și modului în care a fost pregătită partida:

Handbalistele tricolore au întâlnit ultima oară Danemarca la Euro 2010, unde au fost învinse în meciul din Grupa A, scor 22-25 (15-14), la capătul unui meci cu un arbitraj tendențios, dar româncele și-au luat admirabil revanșa în finala mică, pe care au câștigat-o cu 16-15 (9-7), după un meci deosebit de tensionat.

Danemarca este triplă campioană europeană (1994, 1996, 2002) și dublă medaliată cu argint la Euro (1998, 2004), campioană mondială (1997) și vicecampioană mondială (1962, în România, și 1993), precum și triplă campioană olimpică (1996, 2000, 2004).

Cele mai bune performanțe ale naționalei feminine la CE, competiție disputată prima oară în 1994, au fost un loc 3 la ediția din 2010 (16-15 cu Danemarca, în finala mică), respectiv poziția a patra (16-21 contra Rusiei în meciul pentru medaliile de bronz), în 2000, când România a găzduit turneul final. România mai are în palmares trei titluri mondiale (1956, 1960, 1962 la București) și două medalii de argint la Campionatele Mondiale (1973 și 2005). Tricolorele nu au participat decât de 3 ori la Jocurile Olimpice: în 1976 (locul 4), în 2000 (poziția a 7-a) și în 2008 (locul 7).

Echipa României face parte din grupa B la Campionatul European și își joacă toate partidele la Debrecen. Tricolorele vor mai întâlni Ucraina (11 decembrie). Toate partidele sunt transmise în direct de TVR.

COMENTARIUL LIVE TEXT AL PARTIDEI:

O repriză a doua mai slabă a României - doar 5 goluri în primele 11 minute! -  şi un final de meci în care lipsa resurselor fizice s-a resimţit din plin. România a jucat totuşi la un nivel net superior comparativ cu meciul împotriva Norvegiei, dar o victorie contra Ucrainei, în ultimul meci, de joi, este obligatorie, pentru accesul în faza a doua a grupelor.

PARTIDA SE ÎNCHEIE!

Min. 60 Timeout cerut de Gheorghe Tadici! România pierde atacul: joc pasiv! Susan Torp Thorsgard a egalat cu 2 secunde înainte de final!

Min. 59 Aurelia Brădeanu a obţinut un 7 metri, de pe inter stânga! GOL CRISTINA NEAGU: 29 - 27! Gol Stine Jorgensen: 29 - 28!

Min. 58 Timeout, solicitat de Danemarca! Gol Louise Burgaard: 28 - 27.

Min. 57 Bară a Cristinei Neagu! GOL MARIA CHINTOAN, DE PE PIVOT: 28 - 26!

Min. 56 Valentina Ardean-Elisei obţine un 7 metri şi o eliminare la Louise Spellberg. GOL CRISTINA NEAGU: 27 - 26! Stine Jorgensen a aruncat peste poartă!

Min. 55 GOL SUPERB AL CRISTINEI NEAGU: 26 - 26!

Min. 54 Gol Stine Jorgensen, după o pătrundere de senzaţie: 25 - 26! Bară a Cristinei Neagu!

Min. 53 Gol Maria Fisker de pe extrema stângă: 24 - 25! GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE: 25 - 25!

Min. 52 GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE: 24 - 24!

Min. 51 Gol al Mettei Gravholt, de pe pivot: 23 - 24. Danemarca a preluat pentru prima oară conducerea în acest meci! Eliminare 2 minute pentru Line Anna Jorgensen!

Min. 50 Ratare a Cristinei Neagu, după o acţiune personală superbă!

Min. 49 Mette Gravholt a marcat de pe pivot: 23 - 23.

Min. 48 Cristina Neagu a ratat de la 9 metri.

Min. 47 Gol al Stinei Jorgensen de pe extrema stângă. Adriana Ţăcălie - eliminată pentru 2 minute, după o împingere.

Min. 46 Şut în bară al Stinei Jorgensen şi româncele pleacă la atac. Gabriela Perianu comite paşi!

Min. 45 Gol al Louisei Burgard: 23 - 21.

Min. 44 GOL GABRIELA PERIANU, CU UN ŞUT SUPERB, LA VINCLU: 23 - 20! Timeout cerut de danezi.

Min. 43 Cristina Neagu ratează şutul de la 9 metri. Paula Ungureanu se remarcă din nou, la şutul Stinei Jorgensen!

Min. 42 GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE, DUPĂ O ACŢIUNE PERSONALĂ: 22 - 20! Din păcate, Adriana Ţăcălie se resimte şi primeşte îngrijiri medicale la genunchiul drept.

Min. 41 Timeout cerut de Gheorghe Tadici. GOL LAURA CHIPER, DUPĂ UN ATAC PRELUNGIT: 21 - 20!

Min. 40 Laura Chiper a şutat în portar, de pe extremă dreapta. Danemarca a egalat la 20, prin Susan Torp Thorsgaard!

Min. 39 Şut în bară al Adrianei Ţăcălie, de la 9 metri, dar tricolorele au rămas în atac.

Min. 38 Maria Fisker marchează pe contraatac: 20 - 19!

Min. 37 GOL CRISTINA NEAGU, DE PE INTER STÂNGA: 20 - 17! Un noul gol al Mariei Fisker: 20 - 18. Laura Chiper - eliminată 2 minute!

Min. 36 Oana Bondar şi Susan Torp Thorsgaard au fost eliminate 2 minute. Maria Fisker, un nou gol de pe extrema stângă: 19 - 17.

Min. 35 Boltă de efect, de pe extrema stângă a Mariei Fisker: 18 - 16. GOL LAURA CHIPER: 19 - 16!

Min. 34 Crina Pintea a obţinut un 7 metri. CRISTINA NEAGU A MARCAT: 18 - 15!

Min. 33 Şutul Aureliei Brădeanu, de la 9 metri, a fost oprit de blocaj. Ann Grete Norgard a transformat un 7 metri provocat de Cristina Neagu: 17 - 15.

Min. 32 Gol de la 9 metri al Stinei Jorgense: 17 - 14.

Min. 31 Maria Fisker marchează de pe inter stânga, de la 9 metri. 16 - 13. GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE: 17 - 13!

A ÎNCEPUT REPRIZA A DOUA. Danezele au primul atac.

Tricolorele au jucat la un nivel net superior faţă de meciul cu Norvegia, astfel că s-au aflat la conducerea partidei încă din primul minut, graţie atacurilor variate, preciziei la finalizare şi a unei defensive pe cât de elastice, pe atât de agresive. S-a remarcat, până acum, formidabila prestaţie a Adrianei Ţăcălie pe inter dreapta, autoarea a şase goluri. De asemenea, nici Cristina Neagu nu a dezamăgit, marcând 5 goluri spectaculoase.

Din nefericire, accidentarea Adei Nechita, din minutul 23, la braţul drept, pare a fi una serioasă, astfel că jucătoarea de la HCM Baia Mare nu va mai evolua în acest meci.

Statistica primei reprize:

(w500) Statistica

PRIMA REPRIZĂ A LUAT SFÂRŞIT! ROMÂNIA CONDUCE CU 16 - 12!

Min. 30 Valentina Ardean-Elisei a ratat de pe extremă stânga. Şut în bară al Stinei Jorgensen. Adriana Ţăcălie a ratat de pe semicerc!

Min. 29 Stine Jorgensen a înscris de pe inter stânga, la colţul scurt: 16 - 12. Laura Chintoan a obţinut o eliminare de 2 minute la Line Jorgensen.

Min. 28 Laura Chiper a aruncat pe lângă poartă, de pe extremă dreapta.

Min. 27 Timeout cerut de Gheorghe Tadici.

Min. 26 GOL CRISTINA NEAGU, DUPĂ UN ATAC SUPERB, PE FLANCUL STÂNG: 15 - 11! GOL PE CONTRAATAC AL VALENTINEI ARDEAN-ELISEI: 16 - 11! Louise Burgaard - eliminată 2 minute.

Min. 25 GOL CRISTINA NEAGU, PE CONTRAATAC: 14 - 11!

Min. 24 Adriana Ţăcălie a aruncat pe lângă poartă, de la 8 metri, de pe inter dreapta.

Min. 23 Paula Ungureanu apără un şut puternic al Louisei Burgaard, iar Ada Nechita a fost faultată pe extrema dreapta. Jucătoarea de la HCM Baia Mare se resimte, astfel că va fi înlocuită.

Min. 22 Louise Burgaard a înscris de pe inter dreapta, cu un şut de la 9 metri: 13 - 11.

Min. 21 Cristina Neagu a provocat un 7 metri. Ann Grete Norgard a transformat: 12 - 10. ADRIANA ŢĂCĂLIE ÎNSCRIE DIN NOU DE PE INTER DREAPTA: 13 - 10!

Min. 20 ADRIANA ŢĂCĂLIE MARCHEAZĂ DIN NOU DE PE INTER DREAPTA, DUPĂ O ACŢIUNE PERSONALĂ: 12 - 9!

Min. 19 Oana Bondar provoacă un 7 metri. Ann Grete Norgard a transformat: 11-9.

Min. 18 GOL CRISTINA NEAGU, CU UN ŞUT VIOLENT, ÎN VINCLU, DE LA 9 METRI! 11 - 8!

Min. 17 GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE, DUPĂ UN DRIBLING SUPERB PE INTER DREAPTA! 10 - 7! Stine Jorgensen înscrie: 10 - 8.

Min. 16 Aurelia Brădeanu - eliminată 2 minute. Louise Burgard înscrie de pe inter dreapta, la capătul unui atac prelungiut: 9-7.

Min. 15 Valentina Ardean-Elisei obţine un 7 metri, de pe extrema stângă. LAURA CHIPER TRANSFORMĂ: 9 - 6!

Min. 14 Kristina Kristiansen a înscris de la 9 metri: 8-6.

Min. 13 Ada Nechita a ratat din poziţie de extremă dreapta. MARIA CHINTOAN MARCHEAZĂ PE CONTRAATAC! 8-5!

Min. 12 Cristina Neagu ratează! Line Jorgensen a aruncat pe lângă poartă din poziţie de conducător de joc.

Min. 11 Adriana Ţăcălie obţine un nou 7 metri.

Min. 10 ADRIANA NECHITA MARCHEAZĂ DE PE EXTREMA DREAPTĂ: 7-4! Mette Gravholt marchează din poziţie de pivot: 7-5.

Min. 9 ADRIANA ŢĂCĂLIE ÎNSCRIE LA COLŢUL SCURT, DE PE INTER DREAPTA! 6 - 3! Marchează şi Maria Fisker, cu un lob frumos, de pe extremă stânga: 6 - 4.

Min. 8 Neagu a ratat, de pe extremă stânga, dar tricolorele rămân în atac. Kvisgaard înscrie pe contraatac: 5 - 3.

Min. 7 Jorgensen marchează cu un şut violent, de la 9 metri. 5 - 2.

Min. 6 GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE, DE PE INTER DREAPTA! 5 - 1!

Min. 5. GOL CRISTINA NEAGU, DE LA 7 METRI! Maria Fisker marchează: 4-1 pentru România!

Min. 4 Crina Pintea obţine un 7 metri, de pe pivot! CRISTINA NEAGU TRANSFORMĂ PENALTY-UL! 3-0! O nouă intervenţie excelentă a Paulei Ungureanu! Ţăcălie a obţinut o eliminare de 2 minute la Kristiansen, cea mai valoroasă jucătoare a nordiclelor!

Min. 3 Paula Ungureanu a avut deja trei intervenţii reuşite!

Min. 2 GOL CRINA PINTEA, DE PE PIVOT, DIN CĂDERE, CU SPATELE! 2-0!

Min. 1 GOL ADRIANA ŢĂCĂLIE, CU O ARUNCARE SPLENDIDĂ, DE LA 9 METRI! 1-0!

ACTUALIZARE 19:16 PARTIDA A ÎNCEPUT! Tricolorele au primul atac.

ACTUALIZARE 19:12 Se intonează cele două imnuri.

Meciul va începe în câteva minute. Acum sunt prezentate cele două echipe.

AVANCRONICA PARTIDEI:

Lotul convocat de selecţionerul Gheorghe Tadici pentru acest turneu final, cu mențiunea că Oana Manea, Luciana Marin și Laura Oltean nu fac parte din echipă, din motive medicale:

• Portari: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu şi Denisa Dedu,
  • Extreme: Valentina Elisei-Ardean, Camelia Hotea, Ada Nechita şi Laura Chiper,:
  • Pivoţi: Florina Chintoan, Georgiana Ciuciulete şi Crina Pintea,
  • Linia de 9 metri: Cristina Neagu, Cristina Zamfir, Aurelia Brădeanu, Gabriela Perianu, Adriana Ţăcălie, Oana Bondar şi Daniela Băbeanu.

Staff tehnic: Gheorghe Tadici, Florentin Pera, Bogdan Burcea (antrenori); Dan Costin (doctor); Adrian Ionescu, Claudiu Mărăşteanu (kinetoterapeuţi); Radu Cheregi (video-analist).