România - Canada 17-15 / VICTORIE ISTORICĂ a "Stejarilor" la Mondialul de rugby

Naţionala de rugby a României a câştigat al doilea meci din istorie la Campionatul Mondial de rugby, 17-15 (0-8), în faţa Canadei, la Leicester, la peste 28 de ani distanţă de la primul succes, 21-20 în faţa reprezentativei statului Zimbabwe (23 mai 1987), în prima ediţie a competiţiei, desfăşurată în Noua Zeelandă. Partida a intrat în istoria Campionatelor Mondiale, întrucât nicio altă repezentativă nu a mai reuşit să revină de la 0-15, aşa cum au reuşit "Stejarii" în acest meci, decis de o lovitură de pedeapsă a lui Florin Vlaicu în minutul 78!

Până acum, la CM din Anglia, "Stejarii" fuseseră învinşi de Franţa, cu 38-11, şi de Irlanda, cu 44-10. În ultimul meci, România va întâlni Italia, duminică, de la ora 16.30, la Exeter.

06 Octombrie 2015, 20:55 (actualizat 06 Octombrie 2015, 22:57) |

Victoria în faţa Canadei a fost adusă de eseurile reuşite de căpitanul echipei, Mihai Macovei ('53, '74), transformate de Florin Vlaicu, respectiv de o lovitură de pedeapsă transformată de acelaşi Florin Vlaicu ('78). Nord-americanii au reuşit două eseuri (D. van der Merwe '33, J. Hassler '44), ultimul transformat prin N. Hirayama ('45), şi o lovitură de pedeapsă, prin G. McRorie ('11).

Romania conduct an epic fightback to reach... de WorldRugby

Unul dintre arbitri-asistenţi ai meciului, urmărit de 27.153 de spectatori, a fost româno-italianul Marius Mitrea.

Componenţa echipelor:

• Canada: Jones (Pritchard, '75) - Hassler, Hearn, Blevins (Trainor, '50), van der Merwe - Hirayama, McRorie (Mack, '50) - Moonlight (Dala, '63), Carpenter, Sinclair - Cudmore, Beukeboom - Wooldridge (Illnicki, '68), Barkwill, Buydens (Sears-Duru, '62). Antrenor: Kieran Crowley
  • România: Fercu - Lemnaru, Kinikinilau, Vlaicu, Botezatu - Wiringi (Gal, '52), Surugiu (Calafeteanu, '23) - Lucaci (Carpo, '77), Macovei, V. Ursache - Van Heerden, Popârlan - P. Ion (A. Ursache, '46), Turaşvili (Rădoi, '66), M. Lazăr (Ţăruş, '75). Antrenor: Lynn Howells

În minutul 20, Cătălin Fercu a primit cartonaş galben, iar în minutul 72, Jebb Sinclair a fost sancţionat în acest fel.

Acesta a fost al patrulea succes consecutiv al României în faţa Canadei, după 22 - 20, pe stadionul din Ghencea, în 2005, 21 - 20 (în 2013) şi 18 - 9 (în 2014). Primele dueluri contra Canadei au fost la Campionatele Mondiale, iar nord-americanii s-au impus cu 19 - 11 (în 1991) şi cu 34 - 3 (în 1995).

După meciul de marţi, Mihai Macovei a dat dovadă de modestie:

"Prima repriză nu a fost foarte bună, dar în partea secundă am reuşit acel prim eseu, apoi am crezut în şansa noastră de a reveni şi a câştiga. N-au fost eseurile mele, au fost eseurile echipei. Mulţumesc fanilor prezenţi la meci, sunt foarte fericit", a declarat Mihai Macovei.

La rândul său, selecţionerul Lynn Howells a admis că România a evoluat slab în prima repriză:

"Nu am jucat bine în prima repriză, am pierdut şi un jucător (n.red. - Florin Surugiu), dar am arătat că suntem în stare să obţinem rezultatul propus. Partida jucată acum a fost însă doar o semifinală pentru noi (n.red. - finala este, aşadar, partida de duminică, în faţa Italiei). Vreau să le mulţumesc jucătorilor care au arătat că sunt dedicaţi echipei", a spus şi Lynn Howells.

Şi preşedintele Federaţiei, Haralambie Dumitraş a recunoscut că Stejarii au evoluat modest în primele 60 de minute, însă a apreciat la superlativ desfăşurarea ulterioară a jocului:

"Mă bucur pentru băieţi, pentru sportul românesc. Am suferit enorm, dar am arătat că suntem adevăraţi români.

Era să mor de inimă la început, nu am făcut decât să le dăm un băţ cu care să ne bată peste degete. Am intrat foarte timoraţi, am suferit foarte mult, le-am dat multe baloane. Apoi am arătat că ştim şi noi să jucăm rugby. Am revenit pe punctele noastre de bază, pe înaintare. Meciul acesta a însemnat enorm pentru rugby-ul românesc. Am crezut până în ultimul moment, asta este important.

A fost o luptă pe viaţă şi pe moarte. Cu două minute şi jumătate înainte de final, ei conduceau. Dar nu contează pe cine ai în faţă, trebuie să crezi. Am arătat că se poate, meciul a avut o miză foarte mare pentru viitorul rugby-ului românesc. Suntem înaintea Canadei, probabil vom intra în primele 16 naţiuni şi vom primi atenţie mai mare din partea forului mondial. Nu suntem niste pierzători.

A fost un moment de bucurie, dar competiţia nu s-a terminat pentru noi. Mâine este o zi de recuperare, de pregătire, trebuie să validăm efortul. Mă bucur pentru fani, pentru toţi suporterii care sunt aici, în Anglia.

Avem speranţe mari că putem face mai mult şi cu Italia. Am convingerea că vom face un meci mare. Nu ştiu însă dacă îi vom bate neapărat, dar o să-i busculăm pe italieni. Să credem împreună, nu doar să ne rugăm", a spus Haralambie Dumitraş la DigiSport.

Preşedintele COSR, Alin Petrache, fost şef al FRR până anul trecut, a vorbit la superlativ despre evoluţia Stejarilor din minutul 60.

"Astăzi a câştigat echipa, nu un jucător care a dus meciul pe cont propriu. Din minutul 60, am jucat ca un grup sudat, care şi-a dorit victoria. Astăzi echipa de rugby a României a dat dovadă de unitate, de bărbăţie. Se ştiu foarte bine, au stat mult timp împreună, sunt băieţi care se ajută. 60 minute, a încercat fiecare să ia pe cont propriu partida şi să rezolve acest meci contra Canadei. Nu a ieşit. Când toţi şi-au pus în gând că trebuie să câştige, ca echipă, iată că au reuşit.

Nu avem acel curaj de a înfrunta din primul minut adversarul mai titrat, trebuie să avem acel curaj.

Nu trebuie să ne sperie naturalizările – uitaţi-vă la ce se întâmplă la nivel mondial: Germania, la tenis de masă - e China. Este normal, sunt jucători cu foarte bune calităţi, buni purtători de balon, buni şi la turn-over. Luaţi exemplul Kinikinilau.

Bucuria este foarte mare, trebuie să ne bucurăm însă doar în această noapte, de mâine să ne concentrăm pe pregătirea meciului cu Italia.

Le-am promis că în clipa în care avem o victorie cu Canada, încep să lucrez la biletul pt Anglia.

Dacă batem Italia suntem pe 3, calificaţi la Cupa Mondială următoare - înseamnă patru ani de linişte, de pregătire", a spus şi Alin Petrache la DigiSport.