România – Brazilia, 19 – 8. Naţionala de polo s-a calificat la Jocurile Olimpice, după 16 ani

După trei campanii olimpice ratate, naţionala de polo a României s-a calificat la Jocurile Olimpice din această vară de la Londra după un meci entuziasmant cu selecţionata Braziliei, desfăşurat la turneul preolimpic de la Edmonton, din Canada.

07 Aprilie 2012, 08:43 (actualizat 07 Aprilie 2012, 08:48) |
Naţionala de polo a României a reuşit calificarea la JO, după o absenţă de 16 ani

Naţionala de polo a României a învins vineri noapte reprezentativa Braziliei în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Edmonton şi şi-a asigurat astfel un loc la Jocurile Olimpice din această vară, după 16 ani de absenţă.

Tricolorii s-au impus categoric pe durata întregului joc, iar scorul pe reprize a fost 4-0, 5-2, 6-1 şi 4-5. Marcatorii tricolorilor au fost Negrean şi R. Georgescu cu câte 4 goluri, C. Radu cu 3, Chioveanu şi Iosep cu câte 2 goluri, iar Matei, Diaconu, Goanţă şi Buşilă au înregistrat câte o singură reuşită.

Brazilienii au reuşit să înscrie abia în minutul 12, iar până la final, jucătorii sud-americani au căutat disperat egalarea şi au reuşit doar să limiteze proporţiile scorului, care la final arăta 19 la 8.

Conform regulamentului, primele patru clasate la turneul preolimpic de la Edmonton obţin calificarea la Jocurile Olimpice. În urma victoriei din sferturi cu sud-americanii, tricolorii vor juca semifinalele, dar ating cel mai important obiectiv, calificarea la Olimpiadă după 16 ani. La ediţia din 1996, naţionala României a ocupat locul 11.

• La Jocurile Olimpice de la Londra sunt calificate, înaintea turneului preolimpic de la Edmonton, Marea Britanie (ţară organizatoare), Italia, Ungaria, Serbia, Croaţia, Australia, Kazahstan şi SUA. Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc în 5 mai, iar competiţia masculină la Jocurile Olimpice va debuta în 29 iulie.

Competiţia va continua la turneul preolimpic din Canada, România urmând să joace sâmbătă în compania naţionalei Spaniei.

Traseu

Tot vineri noaptea a mai obţinut calificarea la JO naţionala Muntenegrului, care a dispus de Turcia în sferturi, cu 19-6 (4-1, 4-1, 7-3, 4-1), un meci arbitrat de românul Adrian Alexandrescu, în cuplu cu canadianul Doriel Terpenka.

În faza grupelor, echipa antrenată de Kovacs Istvan a obţinut următoarele rezultate: cu Germania 9-10, cu Grecia 10-9, cu Macedonia 9-6, cu Olanda 7-5 şi cu Muntenegru 8-14.

Sâmbătă vor avea loc semifinalele (locurile 1-4 şi locurile 5-8), iar duminică, meciuri de clasament (locurile 7-8 şi 5-6), finala mică şi finala mare.