HANDBAL FEMININ

România a pierdut ultimul amical înainte de Euro: 20-26 cu Serbia

Echipa națională de handbal feminin a României a pierdut ultimul amical înainte de Euro 2012, fiind învinsă cu scorul de 26-20(12-11) de către reprezentativa similară a Serbiei.

Campionatul European de Handbal feminin va avea loc în Serbia şi va fi transmis ÎN DIRECT de către TVR, începând cu 4 decembrie. România este medaliata cu bronz de la ultimul turneu final continental, disputat în Danemarca.

30 Noiembrie 2012, 22:12 |
Campionatul European de Handbal feminin, Serbia 2012

Prima repriză a fost foarte echilibrată, rând pe rând, Serbia și România trecând la conducerea partidei. După 30 de minute, gazdele au condus la un singur gol diferență, 12-11.

Din păcate, după pauză, sârboaicele s-au distanțat, ajungând la o diferență de șase goluri în minutul 52, marjă care s-a păstrat până la final, în ciuda eforturilor tricolorelor.

Meciul de la Pancevo s-a terminat cu scorul de 26-20, într-o zi nefastă pentru handbalistele române. Reamintim că pe drumul spre locul de desfășurare a partidei un microbuz a intrat într-o coliziune ușoară cu autocarul naționalei tricolore.

După meci, tricolorele se îndreaptă spre Vrșeț, cartierul general al naționalei României.

Primul meci al României va avea loc marți, 4 decembrie, contra Rusiei și va fi transmis ÎN DIRECT pe TVR 2 de la ora 21:10.