România a pierdut Trofeul Carpați la handbal masculin. În direct la TVR, tricolorii au fost învinși în finală de Macedonia de Nord

30 decembrie 2019, 14:38

Tricolorii au făcut o primă repriză bună şi au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 12-10.

La reluare, echipa antrenată de Rareş Fortuneanu a condus cu 13-11 (31), 14-12 (32), dar apoi a încasat trei goluri consecutive, inclusiv unul în superioritate numerică, 14-15 (38).

Macedonia de Nord s-a desprins la două goluri, 15-17 (42), iar apoi a condus şi la trei goluri, 16-19 (48), după o aruncare de la 7 metri ratată de Cristian Fenici. România a reuşit să revină şi a egalat, 20-20 (53), prin Fenici, dar nu a mai înscris până la final, primind în schimb patru goluri.

Pentru România au evoluat: Mihai Popescu, Bucătaru, Iancu – portari; N. Negru 1 gol, Csog 1, Alex Şimicu 2, T. Botea 5, Buzle, Fenici 2, Căbuţ, Szoke, Demis Grigoraş 3, G. Bujor 2, Thalmaier 3, M. Mocanu 1, G. Dumitru, Soare, Savenco, Fotache.

În finala mică, Olanda a dispus de Algeria cu 28-26 (14-15).

Nord-macedoneanul Mario Tankoski a fost golgheterul competiţiei, colegul său Nikola Mitrevski a fost ales cel mai bun portar, Dan Savenco a fost desemnat cel mai bun apărător, în timp ce olandezul Luc Steins a fost votat cel mai bun jucător al turneului.

În ianuarie, România va evolua în Grupa a 3-a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021, la Benevento (Italia), contra Georgiei (10 ianuarie), Kosovo (11 ianuarie) şi Italiei (12 ianuarie).

Sursa: Agerpres