România a pierdut cu 22-34 meciul cu Suedia, de la Campionatul Mondial de handbal

România a pierdut cu 22-34 meciul cu Suedia
10 decembrie 2019, 16:37

Dacă în primul meci din Main Round, România a ținut piept Rusiei mai bine de o repriză, în duelul cu Suedia, fetele antrenate de Tomas Ryde nu au avut șanse. Adversarele au condus pe toată durata meciului, singurul moment în care naționala noastră a fost la același nivel s-a înregistrat la mijlocul primei reprize, la 6-6. Ulterior, Suedia s-a distanțat la 5 goluri și a păstrat diferența.

În partea a doua ecartul s-a mărit, iar pe finalul meciului s-a ajuns la o diferență de 12 goluri. România înregistrează al doilea eșec din Main Round și e pe ultimul loc în Grupa 2, cu 0 puncte.

Cristina Neagu nu a mai fost în ”mână” la fel ca în meciurile precedente, iar asta s-a văzut mai ales pe linia de 9. Cea mai bună handbalistă a lumii a încheiat cele 60 de minute cu 4 goluri. De partea cealaltă, Mellegard a fost cea mai bună marcatoare, cu 7 reușite.

În celelalte meciuri din grupa României, Rusia a trecut de Muntenegru (35-28), iar Spania a învins reprezentanta Japoniei (33-31).

În ultimul meci din Main Round, România întâlnește Japonia. Partida este programată miercuri, de la 11:00.