Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES

România a încheiat FOTE 2015 pe locul 13. Tenisul a adus tricolorilor ultimele două medalii

Jucătoarele de tenis Ştefania Selma Cadâr şi Andreea Prisăcariu au câştigat argintul la dublu fete, în ultima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, la Tbilisi, după ce au fost învinse în finală de slovenele Kaja Juvan/Nika Radisic, cu 4-6, 6-3, 7-5, în timp ce Ştefania Selma Cadâr a obţinut şi medalia de bronz la simplu feminin, după ce a învins-o pe letona Daniela Vismane, a doua favorită, cu 6-4, 6-4, în meciul pentru locurile 3-4.

01 August 2015, 21:35 (actualizat 01 August 2015, 21:51) |
FOTE 2015 are loc la Tbilisi
FOTE 2015 are loc la Tbilisi
Clasamentul final pe medalii, la FOTE 2015

România a încheiat FOTE 2015 pe locul 13, grație următorului palmares: trei medalii de aur, prin înotătoarea Claudia Maria Gâdea, prin atleta Georgiana Iuliana Aniţei și prin atleta Andrea Miklos patru de argint, prin atletul Ioan Sitoianu, prin judokanul Răzvan Ciolan, prin atleții Răzvan Grecu şi Mihăiţă Micu , și una de bronz, prin înotătorul Daniel Martin.

Clasamentul FOTE 2015 pe națiuni:

(w500) Clasamentu

La această ediție a FOTE, România a participat la 6 discipline:

ATLETISM
22 sportivi (11 baieti si 11 fete):
Georgiana Iuliana Anitei (triplusalt), Marina Andreea Baboi (100 m, stafeta 4x100 m), Nicolae Florentin Balaci (200 m, 400m, stafeta 4x100 m), Iulia Nicoleta Banaga (100 m garduri, stafeta 4x100 m), Diana Elena Bogos (800 m, stafeta 4x100 m), Loredana Elena Cimpoieru (1500 m), Mihai Cochior (2000 m obstacole), Maria Cristina Cosac (400 m garduri, stafeta 4x100 m), Iulia Dragoi (2000 m obstacole), Andrei Ionut Constantin Ghetea (100 m, stafeta 4x100 m), Razvan Cristian Grecu (triplusalt, stafeta 4x100 m), Peter Daniel Herman (3000 m), Sorin Florin Ionescu (saritura in inaltime), Stefan Bogdan Juganu (400 m garduri, stafeta 4x100 m), Ioana Manoliu (saritura in lungime), Andrei Daniel Matei (800 m), Mihaita Andrei Micu (aruncarea ciocanului), Claudiu Daniel Mihaescu (1500 m), Andrea Miklos (200 m,400 m, stafeta 4x100 m), Bogdan Ioan Sitoianu (lungime, triplusalt, stafeta 4x100 m), Ioana Diana Tiganasu (aruncarea discului, aruncarea greutatii), Raluca Adriana Vrabie (aruncarea sulitei);
Sase antrenori: Daniel Cojocaru, Magdolna Viola Kanizsay, Laurentiu Eduard Maxim, Cristinel Neculai Nemteanu, Viorica Pintilie, Ioan Lucian Vieru.

GIMNASTICĂ
Sase sportivi (trei baieti si trei fete):
Alexandru Banicioiu, Iosif Beniamin Cristea, Catalin Drunea, Andreea Daniela Ciurusniuc, Olivia Cimpian, Ioana Teodora Crisan;
Patru antrenori: Dragos Birzu, Liliana Cosma, Florin Adrian Cotutiu, Romolus Adrian Ianculescu.

HANDBAL
15 sportive:
Alexandra Diana Badea (extrema dreapta), Alexandra Ioana Banciu (conducator de joc),  Ana Maria Berbece (extrema dreapta), Daria Bucur (inter dreapta),  Cristina Adelina Cretu (extrema stanga), Bianca Ana Maria Dinut (inter dreapta), Daciana Hosu (portar), Claudia Eugenia Lacatus (pivot), Ana Maria Lopataru (extrema stanga), Alexandra Muntean (inter stanga), Elena Nagy (portar), Raluca Maria Petrus (inter stanga), Aura Teodora Popescu (pivot), Andreea Tecar (inter dreapta), Sorina Maria Tirca (inter stanga);
Doi antrenori: Luminita Dinu si Mariana Tirca.

ÎNOT
Opt sportivi (patru baieti si patru fete):
Ana Iulia Dascal (100 m spate, 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, 200 m mixt, stafeta 4x100 m liber, stafeta mixta 4x100 m liber),
Maria Claudia Gadea (200 m mixt, 400 m mixt, 400 m liber, 800 m liber, 200 m bras, stafeta 4x100 m liber),
Cristina Lucia Andreea Giurca (100 m spate, 200 m spate, 100 m fluture,  stafeta 4x100 m liber),
Jasminne Anne Marie Ivan (50 m liber,  100 m liber, 100 m fluture, stafeta mixta 4x100 m liber,  stafeta 4x100 m liber),
Daniel Cristian Martin (100 m spate, 200 m spate, 100 m fluture, 200 m mixt, stafeta 4x100 m liber),
Ionut Radu (200 m liber, 50 m liber, 100 m liber, stafeta mixta 4x100 m liber, stafeta 4x100 m liber),
Andrei Rusen (200 m liber, 50 m liber, 100 m liber, 200 m fluture, stafeta mixta 4x100 m liber, stafeta 4x100 m liber),
Robert Dumitru Valeanu (400 m liber, stafeta 4x100 m liber);
Doi antrenori: Catalin Becheru, Gheorghe Iulian Matei.

JUDO
11 sportivi (sase baieti si cinci fete):
Razvan Alexandru Bodea (66 kg), Razvan Adrian Ciolan (73 kg), Anca Ramona Filipisan (57 kg), Ionut Andrei Grigorescu (55 kg), Georgiana Ionita (44 kg), Vlad Codrut David Luncan (50 kg), Alexandra Cristina Mazilu (+72 kg), Otilia Georgiana Preda (63 kg), Cleonia Alina Riciu (52 kg), Florin Eduard Selea (60 kg), Mihai Leonard Tomescu (90 kg);
Doi antrenori: Laura Manuela Moricz, Marian Liviu Telesman.

TENIS
Patru sportivi (doi baieti si doua fete):
Cristian Alexandru Andreescu, Selma Stefania Cadar, Stefan Francisc Palosi, Andreea Prisacariu;
Doi antrenori: Costin Alexandru Cojocaru, Damian Petcu.

Articole pe aceeaşi temă
 
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 28°C 33°C
IASI 29°C 30°C
CLUJ 25°C 28°C
CONSTANTA 26°C 28°C
CRAIOVA 25°C 29°C
BRASOV 26°C 29°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 18 Iunie 2018, 03:32
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 15-06-2018
Deschidere: 8165
Maxim: 8244.06
Mimim: 8164.81
Variatie: 0.44%
FP
0.89
0.34%
TGN
398.50
0.25%
TLV
2.42
0%
SNG
36.65
0.14%
BRD
13.36
2.27%
DIGI
33.55
0.15%
EL
9.79
1.11%
SNP
0.32
1.27%
SFG
30.00
3.09%
SIF2
1.40
1.45%
ARHIVĂ ȘTIRI