România, aur la ştafetă masculin 4x100 m liber, cu David Popovici în primul schimb, la CE de Înot Juniori: ”E un câștig muncit împreună”

Echipa de natație masculină de juniori a României a câştigat medalia de aur în proba de ştafetă 4x100 m liber, după o cursă pasionantă, în care s-a luptat pentru primul loc cu echipa Marii Britanii.

05 Iulie 2022, 19:21 (actualizat 05 Iulie 2022, 20:38) Știrile TVR |

Echipa noastră a fost formată din David Popovici, Vlad-Ştefan Stancu, Ştefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu și a reușit, la mare luptă, a cucerit, marți, medalia de aur la Campionatul European de nataţie juniori de la Otopeni, în proba de ştafetă 4x100 m liber.

David Popovici a înotat în primul tur şi a scos cel mai bun timp al probei, 47 de secunde şi 54 de sutimi. Au urmat alte două schimburi cu Vlad-Ştefan Stancu şi Ştefan Cozma, în care România a întors a doua, după echipa Marii Britanii, iar în ultimul schimb a înotat Patrick-Sebastian Dinu, care a reuşit să readucă echipa tricoloră pe poziţia întâi.

Astfel, România s-a clasat pe primul loc, cu timpul de 3 minute, 18 secunde şi 93 de sutimi, pe poziţia a doua a venit Marea Britanie (timp 3:19.01), iar pe locul al treilea s-a clasat Italia (cu 3:19.42).

Delegaţia României a câştigat la ștafetă 4x100 metri liber prima ei medalie, la această ediţe a Campionatului European de nataţie pentru juniori, de la Otopeni.

În finala probei feminine de ştafetă 4x100 m liber, echipa României, formată din Bianca Costea, Irina-Ana Preda, Anastasia Bako și Rebecca-Aimee Diaconescu, s-a clasat pe locul 5, cu timpul de 3 minute, 48 de secunde şi 37 de sutimi. Competiţia feminină a fost câştigată de Italia (3:42.98), urmată de Franţa (3:43.49) şi Germania (3:45.63).

David Popovici s-a calificat, tot marți, în finala de miercuri la 200 de metri liber, ora 17.07, transmisă în direct pe TVR 1.

Campionul mondial va încerca să-și apere titlurile la 50 m, 100 m şi 200 m liber, dar și-a anunțat prezenţa și în ştafetele de 4x100 m liber, 4x100 m liber (mixt) şi 4x200 m liber.

Un număr de 494 de sportivi din 42 de ţări se întrec de marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni (5-10 iulie), inclusiv 26 din România, 14 băieţi şi 12 fete, competiția fiind transmisă integral pe TVR 1.