VIDEO TELEJURNAL

România, pe lista celor mai bune opt echipe feminine de tenis din lume. Urale de fericire şi lacrimi

România intră pe lista a celor mai bune opt echipe feminine de tenis din lume. O performanţă care ne lipsea de 23 de ani. Alexandra Dulgheru şi Andreea Mitu au câştigat meciurile decisive din partida cu Canada şi califică România în Grupa Mondială a Fed Cup. Au fost multe urale de fericire, dar şi lacrimi.

20 Aprilie 2015, 14:27 (actualizat 20 Aprilie 2015, 15:00) |
Calificare după 23 de ani

Alexandra Dulgheru a fost într-o formă de zile mari. A învins-o pe Francoise Abanda cu scorul 3-6, 7-5, 6-2, în două ore şi 14 minute. O partida intensă în care primul set a fost câştigat de sportiva din Canada.

Setul doi mergea în acelaşi ritm pentru adversara româncei, până la un punct. Dulgheru a câştigat trei gameuri la rând şi a ajuns la 5-4. Setul s-a încheiat la 7-5. A fost meciul care a decis soarta calificării.

Susţinătorii României au făcut atmosferă la Montreal. Au fluturat tricolorul, ei au savurat fiecare minge câştigată de jucătoarele noastre. Şi au avut motive suficiente să se bucure.

Alexandra a decis calificarea, dar marea revelaţie a partidei cu Canada a fost Andreea Mitu. A reuşit un scor memorabil în jocul cu Eugenie Bouchard, numărul 7 mondiat. La final, au fost lacrimi de fericire.

Andreea Mitu aflase abia cu o oră înainte că avea să joace cel mai important meci din carieră.

Eugenie Buchard a pierdut ambele meciuri jucate cu tenismenele noastre. Asta după ce canadianca a refuzat initial să dea mâna cu Alexandra Dulgheru.

După ce a învins-o pe teren, Alexandra a mimat cu umor, împreuna cu stafful României, gestul de refuz al adversarei.

România a ajuns de patru ori în semifinalele Fed Cup - între anii 1973 şi 1981. Ultima dată în Grupa mondială am participat în 1992, când evoluau 16 echipe în principala divizie a competiţiei.

Invitat în studio, Cristi Mândru
Următorul meci al României în Fed Cup va fi în 2016. Va juca în sferturile de finală cu Germania, Italia, Rusia sau Cehia. Celelalte echipe calificate sunt Franta, Olanda, Elveţia.

Ce înseamnă această realizare şi cine sunt cele două eroine care au făcut posibilă  calificarea în Grupa Mondială a Fed Cup ne spune, în materialul video, Cristian Mândru, comentator al departamentului Sport din TVR.

O performanţă uluitoare, mai ales că a fost obţinută fără primele două rachete ale noastre, Simona Halep şi Monica Niculescu, a spus Cristian Mândru.