România a învins Croaţia cu 4-1 şi a obţinut prima victorie la EURO 2019! | LIVE TEXT

18 iunie 2019, 18:10

Minutul 90+7 Fluier final. România a învins Croaţia cu 4-1!

Minutul 90 Goooool România! Adrian Petre înscrie un gol validat după consultarea VAR. România – Croaţia 4-1!

Minutul 87 Cartonaş galben pentru Alexandru Cicâldău. Din lovitura liberă rezultată, Muric a şutat puternic, dar Radu a fost la post.

Minutul 84 A doua înlocuire pentru România. Intră Darius Olaru şi iese Dennis Man.

Minutul 77 Ultima schimbare în tabăra croaţilor. A intrat Robert Muric şi a ieşit Alen Halelovic.

Minutul 75 Dennis Man are nevoie de îngrijiri medicale, după ce este călcat pe mână de Borna Sosa. Va continua meciul.

Minutul 72 Prima schimbare la România. Mirel Rădoi îl scoate pe Andrei Virgil Ivan şi îl trimite în teren pe Florinel Coman.

Minutul 72 Jakolis trimite către poarta apărată de Ionuţ Radu, dar portarul tricolorilor reţine fără emoţii.

Minutul 69 A doua schimbare a croaţilor. Iese Nikola Moro şi intră Luka Ivanusec.

Minutul 66 Gooooool România! Tudor Băluţă înscrie pentru 3-1, după greşeala fundaşului Borna Sosa.

Minutul 59 George Puşcaş trimite mingea pe poartă după o preluare în careu, dar şutul său este blocat de un fundaş croat.

Minutul 54 Dennis Man a fost faultat în apropierea careului. Ianis Hagi şutează cu stângul şi trimite în bară din lovitură liberă.

Minutul 52 Puşcaş trimite pe spaţiul porţii. Portarul croat reţine fără emoţii.

Minutul 46 Începe repriza a doua.

Minutul 45+4 Ocazie mare ratată de Andrei Ivan la ultima fază a reprizei. PAUZĂ!

Minutul 45 Prima repriză se va prelungi cu 4 minute.

Minutul 44 Dennis Man trimite un şut spre poarta apărată de Posavec.

Minutul 40 Halilovic execută o lovitură liberă peste poarta lui Radu.

Minutul 36 Alexandru Cicâldău şutează din afara careului puţin pe lângă bară.

Minutul 33 Arbitrul scoţian Bobby Madden îi arată cartonaşul galben şi lui Alexandru Paşcanu.

Minutul 31 Dennis Man vede cartonaşul galben pentru un atac întârziat.

Minutul 22 Marin Jakolis primeşte cartonaş galben.

Minutul 20 Vlasic, aproape de dublă, însă Ionuţ Radu a apărat cu vârful degetelor.

Minutul 18 Vlasic înscrie pentru Croaţia cu un şut din afara careului. Scor 2-1.

Minutul 15 Prima schimbare le aparţine croaţilor. Accidentat, Josip Brekalo a fost înlocuit cu Domagoj Bradaric.

Minutul 14 Gooooool România! 2-0 pentru România! Ianis Hagi înscrie în poarta Croaţiei!

Minutul 11 Goooooool România! George Puşcaş înscrie de la punctul cu var pentru 1-0.

Minutul 11 Arbitrul dictează lovitură de la 11m pentru România.

Minutul 9 Cerere de penalty după ce un jucător croat atinge mingea cu mâna. Arbitrul verifică VAR.

Minutul 2 Puşcaş a ratat prima mare ocazie a meciului, fiind blocat de Josip Posavec.

Minutul 1 Se aude fluierul de start. Croaţia are lovitura de începere.

UPDATE Ora 18:15 Echipa noastră a inspectat gazonul de pe stadionul din San Marino, care va găzdui partida împotriva Croației.

________________________________________________________

După o pauză de 21 de ani, echipa naţională de tineret debutează azi la Campionatul European de Fotbal U21 din Italia. Pe stadionul din Serravalle, San Marino, sunt aşteptaţi foarte mulţi suporteri români.

În preliminarii, naționala a fost condusă de doi selecționeri: Daniel Isăilă, primele 6 partide, Mirel Rădoi, ultimele 4. Mirel Rădoi (38 de ani) este cel mai tânăr selecţioner de la actuala ediţie a Campionatului European U21.

Sunt sigur că va fi o partida dificilă cu Croația. Ambele echipe au organizare defensivă foarte bună, dar ambele au jucători de atac foarte buni. Sper că după meci să facem fericiți suporterii care vor fi în tribună”, a declarat Rădoi la conferinţa de presă.

(w620) Mirel Răd

Mirel Rădoi s-a hotărât asupra primului 11: Ionuţ Radu – Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Fl.Ştefan – T.Băluţă, Cicâldău – Man, Hagi, Ivan – Puşcaş.

(w620) Echipa de

Răzvan Marin, marele absent din lotul României, le-a transmis un mesaj de încurajare colegilor săi de la echipa naţională U21, înainte de meciul cu Croaţia: „Sunt alături de voi cu sufletul, îmi doresc să ajungeţi cât mai departe!”

În preliminarii, România U21 a terminat prima într-o grupă foarte puternică, cu Portugalia, Bosnia, Țara Galilor, Elveția și Liechtenstein. Naționala a avut un parcurs fără înfrângere, cu 7 victorii și 3 meciuri egale, având cea mai bună apărare din preliminarii (doar 4 goluri primite) și unul dintre principalii marcatori, George Pușcaș (7 goluri). În cele 10 meciuri, Naționala a avut doi jucători care au bifat toate minutele, portarul Ionuț Radu și fundașul central Alexandru Pașcanu.

Înainte de meciul România – Croaţia, Vlad Lucian Arhire îl va avea invitat la Studio Euro (ora 19:00) pe Ionuţ Luţu, căpitanul naţionalei de tineret de la Campionatul European U21 din 1998.

(w620) IonuÅ£ LuÅ

Toate cele 21 de partide ale Campionatului European de Fotbal U21 sunt în direct la TVR 1, TVR 2 şi TVR HD.