ROLAND GARROS. Simona Halep se confruntă cu Karolina Pliskova pentru locul 1 mondial. Cele două sportive joacă joi semifinala

Dacă va câștiga Roland Garros-ul, ajunge pentru prima data în carieră lider WTA. Simona Halep poate fi prima româncă din istoria tenisului numărul 1 in lume.

07 Iunie 2017, 21:29 (actualizat 08 Iunie 2017, 10:40) |
Simona Halep o întâlnește pe Karolina Pliskova în semifinale la Roland Garros
 |  GALERIE FOTO

După ce Angelique Kerber, liderul mondial, a pierdut în primul tur la Roland Garros, atât Halep, cât și Pliskova au șansa de a deveni numărul 1 în clasamentul WTA: Pliskova trebuie să ajungă în finală pentru a reuși acest lucru, iar Halep trebuie să ia titlul.

Înaintea semifinalei de la Roland Garros, Simona Halep a câștigat 4 din cele 5 meciuri jucate contra Karolinei Pliskova.

În 2015, Simona s-a impus în ambele dispute, iar în sezonul trecut românca a câștigat la Sydney și Montreal și a fost învinsă de cehoaică la Cluj, în „Cupa Federației".

„O știu, va trebui să contrez loviturile ei" au fost primele cuvine ale Simonei despre Pliskova.

Halep se bate cu Pliskova nu numai pentru calificarea în a doua ei finală de Grand Slam, dar și pentru a deveni prima româncă din istorie numărul 1 mondial.

Karolina Pliskova are nevoie de finală pentru a ajunge numărul 1 mondial.

(w620) Scenariu p

În istoria tenisului, Ilie Năstase este singurul român lider mondial: pe 23 august 1973, Năstase a fost primul tenisman din istorie numărul 1 in clasamentul masculin ATP.

Simona Halep, numărul 4 mondial, s-a calificat spectaculos în semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului,  după o revenire senzațională în sfertul de finală cu ucraineanca Elina Svitolina, câștigat cu 3-6, 7-6 (6), 6-0.

Românca a întors meciul de la un scor în care părea să nu mai aibă nicio șansă (3-6, 1-5) și a început să recupereze ghem după ghem, până a egalat la 5-5, apoi cele două au ajuns în tie-break, unde Simona a bătut cu 8-6. În tie-break Svitolina a avut și o minge de meci, când conducea cu 6-5, dar Simona a trecut cu bine peste acel moment și a punctat de 3 ori la rând, câștigând setul.