Roger Federer - Rafael Nadal, în semifinalele Australian Open

Roger Federer (poziția 6 ATP) s-a calificat miercuri în 11-a semifinală consecutivă la Australian Open, după victoria în fața lui Andy Murray (locul 4 mondial), scor 6-3, 6-4, 6-7(8), 6-3, la capătul unei partide de 3 ore și 20 de minute.

Elvețianul și-a luat astfel revanșa în fața scoțianului care l-a învins în semifinale la Melbourne anul trecut și care conduce cu 11-10 în duelurile directe cu el.

22 Ianuarie 2014, 16:42 |
Roger Federer și Rafael Nadal

Roger Federer, de 4 ori triumfător la Antipozi (2004, 2006, 2007, 2010), a fost eliminat în semifinale în ultimele trei sezoane. La rândul său, Andy Murray, care câștigase trei din ultimele patru dueluri cu elvețianul de 32 de ani, are în palmares trei finale la Melbourne, toate pierdute (2010, 2011 și 2013), iar în 2012 a fost eliminat în penultimul act.

În semifinale, Roger Federer îl va întâlni pentru a 33-a oară în carieră pe Rafael Nadal, în fața căruia a pierdut 22 de partide, inclusiv ultimele patru! Ultimul succes al elvețianului în fața liderului mondial datează din semifinalele de la Indian Wells, din 2012, scor 6-3, 6-4.

În cealaltă semifinală se vor întâlni cehul Tomas Berdych (locul 7 ATP), care a dispus în ”sferturi” de al treilea jucător al lumii, ibericul David Ferer (6-1, 6-4, 2-6, 6-4), și Stanislas Wawrinka (poziția 8 mondială), elvețian care a produs marea surpriză a competiției, în urma victoriei contra lui Novak Djokovic (locul 2 în lume), scor 2-6, 6-4, 6-2, 3-6, 9-7, după un meci de 4 ore. Sârbul de 26 de ani câștigase ultimele trei trofee puse în joc la Australian Open.