»

Rivaldinho a dat gol în primul său meci european, sub privirile tatălui. Rivaldo: Am fost fericit, pentru că meciul a fost foarte greu

"Așa tată, așa fiu"! "A onorat numele" au scris spaniolii, după reușita lui Rivaldinho în meciul Dinamo București - Athletic Bilbao 1-1, transmis joi seara în direct la TVR1 și TVR HD. "Sperăm să marcheze și în Spania", au declarat optimiști dinamoviștii după meci.

28 Iulie 2017, 09:06 (actualizat 28 Iulie 2017, 10:10) |
Rivaldinho, gol pentru Rivaldo

Un gol senzațional al lui Rivaldinho o păstrează pe Dinamo în cărți pentru calificarea în play-off-ul Europa League. După 1-1 cu Bilbao pe Arena Națională, câinii speră să dea lovitura în returul de săptămâna viitoare, transmis în direct la TVR 1 de la ora 21.45.

Fundașul Aymeric Laporte de la Athletic Bilbao a deschis scorul în minutul 21, în urma unui corner. Intrat la pauză, Rivaldinho a avut nevoie de zece minute pentru a marca un eurogol, spre bucuria tatălui său.

Dinamo a început să prindă curaj și Nemec a marcat, dar reușita slovacului a fost anulată pentru ofsaid. Apărarea alb-roșilor a fost aproape să cedeze la ocazia lui Muniain din minutul 70, când Nascimento a scos de pe linia porții. Cinci minute mai târziu, portarul oaspeților, Herrerin, a avut o intervenție salutară când Balenziaga a fost aproape de autogol și Dinamo-Athletic Bilbao s-a terminat 1-1.

Rivaldinho: A fost, pentru mine, primul meci european și mă bucur că am reușit un gol fantastic, mai ales că tatăl meu a fost în tribună.

Rivaldo: Am fost foarte fericit, pentru că meciul a fost foarte greu. A dat un gol foarte frumos și ne dă speranțe pentru retur.

Elevii lui contra nu renunță la calificare și  vor să dea lovitura în Spania săptămâna viitoare, în direct la TVR.