VIDEO TELEJURNAL

Rezumatele meciurilor de marţi. Argentina şi Belgia s-au calificat în sferturi

Şi ultimele două optimi de finală de la Campionatul Mondial din Brazilia au avut nevoie de prelungiri. Argentina şi Belgia s-au calificat în sferturi după meciuri dramatice cu Elveţia, respectiv Statele Unite.

02 Iulie 2014, 08:45 |
Argentina și Belgia s-au calificat în sferturi

Argentina şi Elveţia au ales să nu se avânte în ofensivă de la bun început, astfel, prima ocazie notabilă a venit abia la mijlocul primei reprize prin Higuain. În ciuda calculelor hârtiei, Elveţia a bifat cele mai mari ocazii până la pauză, prin Xhaka şi Drmici.

Messi a ieşit la rampă în minutul 67, mai întâi cu "o folia seca" superbă ce a trecut la o palmă peste transversală, apoi, 10 minute mai târziu, când a teleghidat un şut printre picioarele elveţienilor, pentru a-i da ceva emoţii lui Benaglio.

Partida a intrat în prelungiri şi, în minutul 118, după încă o cursă superbă, Messi i-a servit lui Di Maria golul unei calificări dramatice. Elveţienii au trecut pe lângă egalare la chiar următoarea fază, dar Dzemaili a trimis în bară şi argentinienii merg în sferturi.

Belgia - Statele Unite putea începe de la 1-0 pentru europeni, Origi ratând la chiar prima fază a meciului. De Bruyne a semnat următoarele ocazii ale belgienilor, dar scorul la pauză a rămas neschimbat.

Repriza secundă s-a jucat aproape în totalitate în careul americanilor, cu portarul Howard în rol principal. Acesta s-a remarcat în faţa lui Mertens, Vertonghen şi Mirallas. Iar când a fost depăşit, bara i-a venit în ajutor. După asediul total pe care l-au îndurat o întreagă repriză secundă, americanii puteau da lovitura în ultimele secunde, cand Wondolowski a ratat singur cu portarul.

Însă inevitabilul s-a produs în al 3-lea minut al prelungirilor: după o fază construită de Lukaku, De Bruyne a pivotat şi a trimis la bara a doua din colţul careului, fără speranţe pentru Howard. Apoi marcatorul i-a întors serviciul lui Lukaku pentru 2-0, în minutul 105.

Calificarea s-a jucat până la ultimul fluier al serii, pentru că Green a reaprins speranţele americanilor. Fotbaliştii lui Klinsmann au asediat careul advers, însă Dempsey l-a luat la ţintă pe Courtois din 8 metri. Dramatic, dar meritat, Belgia s-a calificat în sferturile de finală.