REZUMATE VIDEO / Real Madrid şi Chelsea - la pas în "sferturile Ligii Campionilor

Real Madrid şi Chelsea s-au calificat fără să forţeze în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce au dispus în retur, pe teren propriu, de Schalke, scor 3-1, respectiv de Galatasaray Istanbul, scor 2-0.

Meciul Real Madrid - Schalke 04 a fost difuzat în direct de TVR 1, TVR HD şi tvrplus.ro.

18 Martie 2014, 23:43 (actualizat 19 Martie 2014, 01:14) |
Chelsea - Galatasaray 2-0

Real Madrid, care se impusese în tur, la Gelsenkirchen, cu 6-1, a câştigat mai greu decât se aştepta în faţa celor de la Schalke, scor 3-1 (1-1), la capătul unei partide pe care a dominat-o cu autoritate. Cristiano Ronaldo şi-a consolidat poziţia de lider al golgheterilor în Champions League, cu 13 goluri, după reuşitele din minutele 21 şi 74, iar Alvaro Morata a punctat pentru prima oară în această competiţie în minutul 75, la câteva secunde după o bară a atacantului portughez de 29 de ani. Pentru germani, a punctat Tim Hoogland ('31), tot o premieră pentru fundaşul de 28 de ani.

Real Madrid - Schalke 3-1
De remarcat că numărul record înscris într-un sezon de Liga Campionilor este deţinut de Lionel Messi (14 reuşite, în sezonul 2011/2012), iar Cristiano Ronaldo a egalat un alt record, deţinut de Ruud van Nistelrooy, acela de a înscrie în 7 jocuri la rând în Champions League. Acesta a fost al 41-lea gol reuşit de atacantul portughez pentru Real Madrid în acest sezon, astfel că jucătorul de 29 de ani ajunge la această performanţă pentru al patrulea an la rând.

Componenţa echipelor:

• Real Madrid: Casillas - Nacho, Varane, Sergio Ramos (Carvajal '70), Fabio Coentrao - Isco, Xabi Alonso (Casemiro '46), Illarramendi - Jese (Bale '11), Morata, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti
  • Schalke 04: Fahrmann - Hoogland, Howedes (Papadopoulos '59), Matip, Kolasinac - Ayhan (Annan '81), Neustadter - Obasi, Meyer, Draxler - Huntelaar (Szalai '46). Antrenor: Jens Keller

• posesia balonului: 55% - 45%

În celălalt meci al serii, Chelsea s-a impus cu 2-0 în faţa turcilor de la Galatasaray, după golurile reuşite de Samuel Eto'o ('4), aflat la a treia reuşită stagională, şi Gary Cahill ('42), care a punctat doar pentru a doua oară în carieră în Liga Campionilor, după reuşita din meciul cu FC Nordsjælland, scor 6-1, pe Stamford Bridge, din 5 decembrie 2012. În tur, cele două formaţii remizaseră, scor 1-1.

La oaspeţi, atacantul ivorian Didier Drogba a fost integralist şi a fost primit călduros pe Stamford Bridge, graţie celor 8 ani petrecuţi la Chelsea (2004 - 2012, 100 de goluri marcate). Înaintea partidei, managerul britanicilor, Jose Mourinho, a sugerat că acesta ar putea reveni la echipa londoneză.

• Chelsea: Cech - Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, Lampard - Willian (Kalas '90+3), Hazard, Oscar (Schurrle '82) - Eto'o (Fernando Torres '86). Manager: Jose Mourinho
  • Galatasaray: Muslera - Eboue (Hajrovici '77), Chedjou, Semih Kaya, Alex Telles - Yekta Kurtuluş (Hakan Balta '67), Felipe Melo - Burak Yilmaz (Umut Bulut '54), Selcuk Inan, Sneijder - Drogba. Antrenor: Roberto Mancini

Potrivit unei statistici UEFA, portarul Petr Cech este al 19-lea fotbalist care ajunge la 100 de meciuri în această competiţie, după Raul Gonzalez (Real Madrid, Schalke 04) - 142, Ryan Giggs (Manchester United) - 139, Xavi Hernandez (FC Barcelona) - 139, Iker Casillas (Real Madrid) - 134, Clarence Seedorf (Ajax Amsterdam, Real Madrid, AC Milan) - 125, Paul Scholes (Manchester United) - 124, Roberto Carlos (Real Madrid, Fenerbahce Istanbul) - 120, Carles Puyol (FC Barcelona) - 115, Thierry Henry (AS Monaco, Arsenal Londra, FC Barcelona) - 112, Paolo Maldini (AC Milan) - 109, Gary Neville (Manchester United) - 109, David Beckham (Manchester United, Real Madrid, AC Milan, Paris Saint-Germain) - 107, Victor Valdes (FC Barcelona) - 106, Oliver Kahn (Bayern Munchen) - 103, Luis Figo (FC Barcelona, Real Madrid, Internazionale Milano) - 103, Ashley Cole (Arsenal Londra, Chelsea Londra) - 103, Zlatan Ibrahimovici (Ajax Amsterdam, Juventus Torino, Internazionale Milano, FC Barcelona, AC Milan, Paris Saint-Germain) - 102 şi Andrei Şevcenko (Dinamo Kiev, AC Milan, Chelsea Londra) - 100.

• Manchester United - Olympiakos Pireu

Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală va avea loc în data de 21 martie, la Nyon.