REZUMATE VIDEO Atletico Madrid şi Bayern Munchen - fără emoţii în "sferturile" Ligii Campionilor

Atletico Madrid s-a a calificat în sferturile de finală ale Champions League pentru prima oară după 17 ani, după ce a câştigat şi a doua manşă a "optimilor" contra lui AC Milan, scor 4+1 (2-1), pe teren propriu, într-o partidă transmisă în direct de TVR 1, TVR HD şi tvrplus.ro.

Şi campioana Europei, Bayern Munchen, a acces în "sferuri", chiar dacă nu a reuşit decât o remiză în faţa propriilor fani, cu Arsenal Londra, scor 1-1.

11 Martie 2014, 23:44 (actualizat 12 Martie 2014, 01:31) |
Atletico Madrid - AC Milan 4-1

Victoria lui Atletico Madrid a fost adusă de golurile lui Diego Costa ('3, '85), Arda Turan ('40), Raúl García ('71), respectiv Kaká ('27). În tur, ibericii se impuseseră pe San Siro cu 1-0.

Componenţa echipelor:

• Atletico: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - Arda Turan (Cristian Rodriguez '78), Gabi, M. Suarez, Koke (Diego '82) - Raul Garcia (Sosa '72) - Diego Costa. Antrenor: Diego Simeone.
  • AC Milan: Abbiati - Abate, Rami, Bonera, Emanuelson - De Jong (Muntari '78), Essien (Pazzini '68) - Taarabt (Robinho '46), Poli, Kaka - Balotelli. Antrenor: Clarence Seedorf

Bayern Munchen - Arsenal Londra 1-1
În celălalt meci al serii, Bayern Munchen, formaţia care a jucat de 3 ori finala competiţiei în ultimii 4 ani, a deschis scorul în meciul cu Arsenal prin Bastian Schweinsteiger ('55), iar oaspeţii au egalat repede, germanul prin Lukas Podolski ('57). În tur, Bayern câştigase la Londra cu scorul de 2-0.

Mijlocaşul gazdelor, Thomas Muller, a ratat un penalty în al doilea minut al prelungirilor.

Cele două echipe s-au întâlnit în aceeași fază a competiției și în sezonul trecut, când nemții au învins în Anglia cu 3-1 și s-au calificat mai departe în ciuda eșecului de pe teren propriu cu scorul de 2-0.

• Bayern: Neuer - Lahm, Javi Martinez, Dante, Alaba - Schweinsteiger, Thiago Alcantara - Robben, Gotze (Kroos '60), Ribery (Muller '85) - Mandzukici. Antrenor: Josep Guardiola
  • Arsenal: Fabianski - Sagna, Mertesacker, Koscielny, Vermaelen - Arteta (Gnabry '77), Oxlade-Chamberlain (Flamini '84) - Cazorla, Ozil (Rosicky '46), Podolski - Giroud. Antrenor: Arsene Wenger

• şuturi pe poartă: 9 - 5
  • şuturi la poartă: 5 - 3
  • cornere: 6 - 5
  • atacuri periculoase: 45 - 21
  • pase: 789 (82%) - 435 (67%)
  • off-side-uri: 4 - 3