EURO 2012

REZUMAT VIDEO Vice-campioana lumii se pregăteşte să plece acasă: Olanda - Germania 1-2

Olanda - Germania, unul din derbiurile fotbalului european, a fost ÎN DIRECT pe TVR 1, TVR HD şi Euro2012.tvrinfo.ro, de la ora 21:45. Partida disputată la Harkov, pe Stadionul Metalist, s-a încheiat cu victoria echipei antrenate de Joachim Low, scor 2-1. Pentru Germania a marcat Mario Gomez ('24,'38), în timp ce pentru batavi a înscris Van Persie cu 18 minute înainte de final.

13 Iunie 2012, 20:28 (actualizat 14 Iunie 2012, 06:15) | TVRinfo.ro |
Rezumat Germania - Olanda
 |  GALERIE FOTO

Finala din Grupa B, aşa cum a fost supranumită această partidă, s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor, oferind fanilor un meci deschis, cu multe ocazii şi trei goluri.

Înainte de acest meci, olandezii n-aveau niciun punct,  în timp ce oamenii lui Low veneau după victoria împotriva unei alte echipe tari, Portugalia. Deşi ar fi fost de aşteptat ca fotbaliştii din "Ţara Lalelelor" să fie cei care să preia iniţiativa,  Germania a fost aceea care a dominat începutul de meci.

În aceste condiţii, golul a venit logic. În minutul 24, Mario Gomez a fost servit ideal de către Bastian Schweinsteiger şi ajuns în careul de 16 metri, nu l-a iertat pe portarul olandez. Olandezii nu au dat semne că ar schimba ceva în joc şi astfel, după alte 14 minute, acelaşi Gomez a dublat avantajul nemţilor.

După acest şoc, Olanda a căzut complet, iar Germania ar fi putut să-şi mărească avantajul, dar imprecizia şi Stekelenburg i-au ţinut pe elevii lui Marwijk în joc. Din păcate pentru ei, nici după pauză nu au jucat mult mai bine. Chiar dacă Huntelaar şi Van der Vaart au fost trimişi în atac, Olanda n-a putut decât să reducă din handicap, prin Van Persie, în minutul 72.

Prea puţin, prea târziu pentru o "Portocală mecanică" lipsită de idei şi coeziune. După două meciuri, vice-campioana lumii are un mare zero în dreptul punctelor şi este ca şi eliminată de la Euro 2012.

Clasament Grupa B:

1.Germania       2 0 0 0 3-1 6 puncte
2.Portugalia     2 1 0 1 3-3 3 puncte
3.Danemarca   2 1 0 1 3-3 3 puncte
4. Olanda           2 0 0 2 1-3 0 puncte

Desfăşurarea minut cu minut a partidei:

ACTUALIZARE MINUTUL 90+3: Final de meci.

ACTUALIZARE MINUTUL 90+1: Schimbare în echipa Germaniei: Bender în locul lui Muller

ACTUALIZARE MINUTUL 90: S-a decis ca partida să fie prelungită cu trei minute

ACTUALIZARE MINUTUL 90: Willems vede cartonaşul galben

ACTUALIZARE MINUTUL 89: Stekelenburg a preluat greşită o pasă de la un coechipier şi Klose a fost foarte aproape să marcheze

ACTUALIZARE MINUTUL 86: Boateng vede şi el cartonaşul galben pentru trageri de timp

ACTUALIZARE MINUTUL 82: Dirk Kuyt îl înlocuieşte pe Arjen Robben pentru olandezi

ACTUALIZARE MINUTUL 80: Toni Kroos îl schimbă pe Mesut Ozil pentru Germania

ACTUALIZARE MINUTUL 80: Primul cartonaş galben al meciului este văzut de Nigel de Jong.

ACTUALIZARE MINUTUL 77: După gol, olandezii au dominat categoric şi au cerut penalty la un duel Hummels - Van Persie. Din nou, suedezul a spus "nu"

ACTUALIZARE MINUTUL 72: GOL OLANDA! Van Persie pleacă spre poarta germană şi prinde un şut sănătos de la 16 metri care se duce direct în plasă. Batavii speră!

ACTUALIZARE MINUTUL 71: Schimbare făcută de Low: eroul Mario Gomez a fost înlocuit de Klose

ACTUALIZARE MINUTUL 70: Sneijder reia din prima o minge, dar Boateng se aruncă la sacrificiu şi respinge cu corpul din faţa porţii

ACTUALIZARE MINUTUL 68: Robben are un şut din vole, dar mingea trece mult pe lângă bară

ACTUALIZARE MINUTUL 65: Van Persie se prăbuşeşte în careu după un contact cu Lahm, dar arbitrul Eriksson nici nu vrea să audă de o lovitură de la 11 metri

ACTUALIZARE MINUTUL 60: Stekelenburg iese din poartă şi reuşeşte să-l împiedice pe Ozil care ar fi scăpat singur spre poartă

ACTUALIZARE MINUTUL 55: În ciuda faptului că Olanda trebuie să recupereze deficitul, tot Germania atacă

ACTUALIZARE MINUTUL 51: Ocazie monumentală pentru nemţi! Hummels, infiltrat în atac, a şutat de două spre poarta lui Stekelenburg, dar goal-keeperul batav a salvat de fiecare dată

ACTUALIZARE MINUTUL 50: Olandezii joacă mai avântat, acum că au doi atacanţi centrali şi doi mijlocaşi foarte ofensivi, pe teren.

ACTUALIZARE MINUTUL 46: A început repriza secundă

ACTUALIZARE MINUTUL 46: Două schimbări la olandezi: Van der Vaart în locul lui Van Bommel şi Huntelaar pe poziţia lui Afellay

ACTUALIZARE MINUTUL 45+1: Final de prima rerpriză

ACTUALIZARE MINUTUL 45: Un singur minut de prelungire se anunţă de către al patrulea arbitru

ACTUALIZARE MINUTUL 43: Germania controlează fără probleme posesia balonului, Olanda este anesteziată, incapabilă de o reacţie

ACTUALIZARE MINUTUL 40: Olanda este KO în aceste momente.

ACTUALIZARE MINUTUL 38: GOL GERMANIA! Gomez a primit o nouă pasă bună de la Schweinsteiger şi l-a executat pe portarul olandez din marginea careului de 16 metri. Atacantul german este, în acest moment, golgheterul Euro 2012.

ACTUALIZARE MINUTUL 36: Ozil a pasat excelent pentru Badstuber, dar fundaşul a trimis, din 4 metri, direct în portarul olandez. Mare ocazie pentru Olanda!

ACTUALIZARE MINUTUL 33: Olandezii au iniţiativa în aceste momente, dar nu sunt prea inspiraţi

ACTUALIZARE MINUTUL 30: Robben are un şut spre poartă, dar Sami Khedira îl blochează

ACTUALIZARE MINUTUL 25: Este al doilea gol în tot atâtea meciuri pentru Gomez. În acelaşi timp, la acest scor, situaţia Olandei este dezastruoasă, batavii fiind ultimii în grupă, cu zero puncte după 2 partide.

ACTUALIZARE MINUTUL 24: GOL GERMANIA! Gomez a primit o pasă ideală de la Schweinsteiger,  a ajuns singur la 11 metri de poartă şi a înscris lejer.

ACTUALIZARE MINUTUL 18: Robben sângerează după un duel cu Badstuber

ACTUALIZARE MINUTUL 15:  Şansă bună pentru germani: Gomez a primit o minge în careu, a întors spre Podolski, dar şutul acestuia a fost blocat

ACTUALIZARE MINUTUL 10: Meciul se joacă într-un ritm alert, cele două echipe par decise să marcheze foarte repede

ACTUALIZARE MINUTUL 6: Mare ocazie pentru Olanda! Robin van Persie a fost angajat în careu cu o pasă lungă, dar şutul său a fost prins de portarul Neuer.

ACTUALIZARE MINUTUL 3: Arbitrul suedez Eriksson fluieră primul fault al partidei

ACTUALIZARE MINUTUL 2: Germania are posesia şi combină în jumătatea olandeză de teren

ACTUALIZARE MINUTUL 1: Olanda are lovitura de începere

Echipele de start:

Olanda: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - Van Bommel, N. De Jong - Robben, Sneijder, Afellay - Van Persie.
Rezerve: Vorm, Krul, Bouma, Vlaar, Boulahrouz, Schaars, Strootman, Van der Vaart, Kuyt, Huntelaar, L. De Jong, Narsingh.

Germania: Neuer -Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm -  Khedira, Schweinsteiger - Müller, Özil,  Podolsk - Gomez.
Rezerve: Wiese, Zieler, Schmelzer, Höwedes, Mertesacker, Gündoğan, Schürrle, Bender, Kroos, Götze, Reus, Klose.

Olanda vine după un eşec neaşteptat, contra Danemarcei, şi are nevoie de cel puţin un punct pentru a mai spera la sferturile de finală. În acest sens, antrenorul Bert van Marwijk ar putea opera nişte schimbări în 11-le cu care a început prima etapă, cu Huntelaar în locul dezamăgitorului Van Persie.

Chiar dacă elevii săi au învins Portugalia, selecţionerul Joachim Low ar putea schimba şi el, echipa de start.

Conform presei germane, antrenorul naţionalei se gândeşte să-l scoată pe fundaşul Jerome Boateng, pentru a-l înlocui cu Lars Bender pe partea dreaptă a apărării. De asemenea, Mario Gomez simte răsuflarea lui Miro Klose pentru poziţia de titular în atacul Germaniei.

Cele două vechi rivale europene se vor întâlni pentru a 39-a oară în arena internaţională. Balanţa confruntărilor se înclină în favoarea Germaniei, cu 14 victorii contra celor 10 succese olandeze.

Totuşi, în înfruntările de la Euro, olandezii au avantaj, cu două victorii din cele 4 întâlniri. În ultima partidă de la un campionat european, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1.