EURO 2012

REZUMAT VIDEO Spania - Italia 1-1. Egal spectaculos între ultimele două campioane mondiale

Spania - Italia 1-1  a fost în direct pe TVRinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD, începând cu ora 19:00. Partida disputată pe PGE Arena din Gdansk a fost prima din Grupa C de la Euro 2012.

10 Iunie 2012, 17:46 (actualizat 11 Iunie 2012, 06:02) |
Rezumat Spania - Italia
 |  GALERIE FOTO

Spania - Italia 1-1  a fost în direct, de  la ora 19:00, pe TVRinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD. Partida disputată pe PGE Arena din Gdansk a fost prima din Grupa C de la Euro 2012.

Meciul dintre ultimele campioane mondiale şi-a respectat blazonul. Spania şi Italia au oferit un meci spectaculos, mai cu seamă în repriza secundă. Prima parte a meciului a stat sub semnul studiului reciproc, cei doi tehnicieni trimiţând pe teren echipe cu multe surprize.

Vicente del Bosque a preferat un prim "11" fără atacanţi de meserie, aruncându-l pe Cesc Fabregas ca vârf, în timp ce Prandelli a mizat pe mijlocaşul De Rossi în apărare şi pe debutantul Giacherini pe partea stângă.

Spectacolul a început, însă, în partea a doua. Prandelli a dovedit că este un antrenor inspirat şi l-a schimbat pe Balotelli cu Toto Di Natale, iar atacantul de 34 de ani a deschis scorul la prima atingere a balonului. Era minutul 60. Nu a durat mult bucuria italiană. Inovaţia lui Del Bosque, Cesc Fabregas, a profitat de o pasă luminoasă a lui David Silva şi egalat după doar trei minute.

Au urmat ocazii mari de ambele părţi, cu Di Natale şi Torres, ca principali actori. În special atacantul spaniol putea câştiga meciul, dar când Buffon, când imprecizia, s-au opus golului. Spania ratează ocazia de a câştiga al 15-lea meci oficial consecutiv şi încheie la egalitate,1-1, cu o Italie puternică.

Desfăşurarea minut cu minut a partidei:

ACTUALIZARE Minutul 90+3: Finalul meciului. Scor final: Italia - Spania 1-1

ACTUALIZARE Minutul 90+1: Xabi Alonso are un şut puternic, dar mingea trece departe de poarta lui Buffon

ACTUALIZARE Minutul 90: S-au arătat trei minute de prelungire

ACTUALIZARE Minutul 89: Prandelli face a treia schimbare: Nocerino în locul lui Motta

ACTUALIZARE Minutul 89: Maggio vede cel de-al şaptelea cartonaş galben al meciului

ACTUALIZARE Minutul 88: Cu doar câteva minute înainte de final, raportul paradelor salvatoare este perfect egal. Buffon - Casillas 4-4

ACTUALIZARE Minutul 85: Ocazie mare pentru Spania! Torres primeşte o pasă între Chiellini şi Bonucci, Buffon iese hazardat din poartă, dar lobul atacantului trece puţin peste poarta goală

ACTUALIZARE Minutul 84: Torres vede şi el galben pentru un cot aplicat lui De Rossi

ACTUALIZARE Minutul 83: Arbeloa este avertizat pentru o ţinere de tricou prelungită a lui Giovinco

ACTUALIZARE Minutul 80: Chiellini vede şi el galben în faţa ochilor după ce fundaşul l-a faultat dur pe Iniesta

ACTUALIZARE Minutul 78: Ocazie uriaşă pentru Italia! Giovinco a pasat la întâlnire pentru Di Natale, atacantul a reluat din vole, dar mingea a trecut agonizant de aproape de bară

ACTUALIZARE Minutul 75: Fernando Torres a scăpat singur cu Buffon, dar portarul italian anticipează mişcarea atacantului şi îl deposedează ca un fundaş veritabil

ACTUALIZARE Minutul 74: Del Bosque face o modificare: autorul golului, Fabregas este schimbat cu Torres

ACTUALIZARE Minutul 73: Jordi Alba are un şut în diagonală care trece pe lângă poartă

ACTUALIZARE Minutul 69: Au fost 9 minute intense pe stadionul din Gdansk, cu două goluri, schimbări şi cartonaşe galbene

ACTUALIZARE Minutul 67: Jordi Alba vede şi el un avertisment din partea arbitrului Viktor Kassai

ACTUALIZARE Minutul 66: Bonucci primeşte cartonaşul galben

ACTUALIZARE Minutul 65: Dublă schimbare pentru cele două echipe: Giovinco în locul lui Cassano şi Jesus Navas pentru David Silva.

ACTUALIZARE Minutul 63: GOL SPANIA! D.Silva a pasat pentru Fabregas şi mijlocaşul Barcelonei l-a executat pe Buffon din centrul careului de 16 metri. Replică excelentă a Spaniei: 1-1

ACTUALIZARE Minutul 60: GOL ITALIA! Pirlo îi pasează excelent lui Antonio Di Natale, atacantul pătrunde şi marchează lejer! 1-0 pentru Italia

ACTUALIZARE Minutul 58: Daniele De Rossi are o intervenţie excelentă prin care-l opreşte pe Fabregas care ar fi scăpat singur cu portarul. Fotbalistul roman a avut până acum o evoluţie fără greşeală

ACTUALIZARE Minutul 55: Prima schimbare pentru Italia: Di Natale a intrat în locul lui Balotelli

ACTUALIZARE Minutul 53: Mare ocazie pentru Italia! Balotelli a recuperat o minge din picioarele lui Ramos, pătrunde în careu, dar se pierde în faţa porţii şi este deposedat de acelaşi fundaş în ultima clipă

ACTUALIZARE Minutul 51: Raportul şuturilor pe poartă este foarte echilibrat: 6-4 pentru Spania

ACTUALIZARE Minutul 49: Iniesta pătrunde în careu pe partea stângă, dar şutul său este respins de Buffon în corner

ACTUALIZARE Minutul 48: Xavi recuperează o minge la aproximativ 30 de metri de poartă, dar execuţia sa trece pe lângă bară

ACTUALIZARE Minutul 47: Fabregas încearcă poarta lui Buffon de la marginea careului de 16 metri, dar goal-keeperul italian respinge

ACTUALIZARE Minutul 46: A început partea a doua a meciului. Italia în atac

ACTUALIZARE Minutul 45+1: Finalul primei reprize

ACTUALIZARE Minutul 45: Ocazie mare pentru Italia! Cassano a centrat de pe dreapta, Thiago Motta a reluat cu o lovitură de cap, dar Casillas are un reflex salvator!

ACTUALIZARE Minutul 44: Andres Iniesta primeşte o pasă în careu, dar lovitura sa din prima trece peste Buffon dar şi peste poartă

ACTUALIZARE Minutul 40: Ultimele cinci minute ale reprizei

ACTUALIZARE Minutul 37: Mario Balotelli primeşte primul cartonaş galben al meciului, după o serie de faulturi repetate

ACTUALIZARE Minutul 35: Cesc Fabregas îl faultează destul de dur pe Chielini, dar nu se arată cartonaşul galben. Arbitrul Kassai nu a arătat niciun avertisment până acum

ACTUALIZARE Minutul 33: Contra-atac italian, Pirlo a pasat pentru Cassano, atacantul a şutat iar portarul Casillas respinge în faţă. Din păcate pentru italieni, nu a fost nimeni să profite de această şansă

ACTUALIZARE Minutul 31: Cassano reuşeşte o "performanţă" rarisimă: îl faultează pe portarul Casillas din spate

ACTUALIZARE Minutul 30: După o jumătate de oră de joc, raportul posesiei este de 54% la 46% în favoarea Spaniei

ACTUALIZARE Minutul 29: După câteva minute confuze, Spania ajunge la poarta italiană, dar şutul lui Iniesta nu este periculos.

ACTUALIZARE Minutul 23: Cassano putea scăpa singur cu portarul, dar este oprit de o semnalizare a tuşierului. Decizie la limită a arbitrului

ACTUALIZARE Minutul 21: Ocazie pentru Italia! Cassano primeşte o minge în careul spaniol, pătrunde şi trage la colţul lung. Mingea se scurge pe lângă bară

ACTUALIZARE Minutul 20: Momente în care Italia are o posesie mai bună

ACTUALIZARE Minutul 18: Italia a avansat liniile. Oamenii echipaţi în albastru stau în pressing în jumătatea de teren spaniolă şi îi pun în dificultate pe campionii europeni en-titre

ACTUALIZARE Minutul 16: După câteva minute jucate la un ritm mai alert, cele două echipe au calmat pasul. Thiago Motta s-a accidentat la un duel cu Arbeloa

ACTUALIZARE Minutul 13: Lovitură liberă pentru Italia, de la 20 de metri de poartă. Execută Andrea Pirlo, dar Casillas respinge!

ACTUALIZARE Minutul 11: Acţiune fulger de contra-atac a spaniolilor, mingea ajunge la David Silva, dar şutul acestuia din careul de 16 metri este prins cu uşurinţă de Buffon.

ACTUALIZARE Minutul 9: Mario Balotelli are şi el prima încercare de şut, dar spaniolii resping în corner.

ACTUALIZARE Minutul 8: David Silva are primul şut spre poarta lui Buffon, dar mingea trece departe de buturile italiene

ACTUALIZARE Minutul 7: Este interesant cum se va descurca Spania în jumătatea de teren italiană, având în vedere că Del Bosque nu a trimis niciun atacant de meserie pe teren.

ACTUALIZARE Minutul 5: Italia începe să-şi arate colţii, echipa lui Prandelli a obţinut o lovitură de colţ

ACTUALIZARE Minutul 3: Spaniolii au început deja să-şi facă obişnuitul joc de posesie, dar deocamdată doar în propria jumătate de teren

ACTUALIZARE Minutul 2: Ibericii au primul corner al partidei, dar faza fixă a rămas fără rezultat

ACTUALIZARE  Minutul 1: A început meciul, Spania a avut lovitura de începere

Echipele de start sunt următoarele:

SPANIA: Casillas(C) - Arbeloa, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso, Busquets, Xavi Fernandez - Iniesta, Cesc Fabregas, David Silva

Rezerve: Valdés, Reina, Albiol, Martínez, Juanfran, Cazorla, Navas, Rodríguez, Torres, Negredo, Mata, Llorente.

Antrenor: Vicente del Bosque

ITALIA: Buffon(C) -  Chiellini, Bonucci, De Rossi - Maggio, Motta, Marchisio, Pirlo, Giaccherini -  Balotelli, Cassano

Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Ogbonna, Balzaretti, Abate, Barzagli, Montolivo, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco

Antrenor: Cesare Prandelli

Primul meci al Grupei C de la Euro 2012 se anunţă a fi unul de extrem de interesant. Cele două mari echipe ale Europei vin la acest turneu de pe poziţii diferite. În timp ce Spania este naţionala "la modă" a momentului, după ce a ieşit campioană europeană în 2008 şi campioană mondială în 2010, naţionala Italiei este măcinată de scandalurile interne. Chiar dacă s-a calificat fără probleme la Euro, Italia nu mai este considerată o favorită la victoria finală de către specialişti.

Cu toate acestea, meciul se anunţă unul echilibrat, având în vedere rigurozitatea tactică pentru care sunt recunoscuţi italienii şi capacitatea de a obţine performanţe când situaţia le este potrivnică, cum s-a întâmplat la CM 2006, atunci când un fotbal zguduit de scandalul de corupţie "Calciopoli" a dat o echipă naţională care a luat trofeul.

Un punct de sprijin pentru echipa lui Prandelli este palmaresul meciurilor directe dintre cele două "naţionale" la turneele finale,  favorabil Italiei. Din şase astfel de întâlniri, Spania a câştigat o singură dată, faţă de cele trei victorii ale Italiei.

Pe de altă parte, Spania lui del Bosque are avantajul formei fotbalistice: de la Cupa Mondială din 2010 încoace,  ibericii au bifat 14 victorii consecutive în meciurile oficiale. Totalul ultimelor 45 de jocuri pentru iberici numără 41 de victorii, două egaluri şi două înfrângeri.

Cei doi antrenori vor avea câteva absenţe notabile duminică seară. Spania nu poate miza pe Puyol şi Villa, lăsaţi acasă, în timp ce Italia i-a pierdut pe Criscito şi, mai recent, pe Barzagli. Meciul va fi arbitrat de către ungurul Viktor Kassai.