EURO 2012

REZUMAT VIDEO Portugalia - Spania 2-4 (d.p.). Campioana en-titre joacă finala Euro 2012

Site-ul euro2012.tvrinfo.ro, TVR1 şi TVR HD au transmis prima semifinală a Campionatului European de fotbal, Portugalia - Spania, meci disputat la Doneţk, pe "Donbass Arena". Partida s-a încheiat cu victoria Spaniei, după loviturile de departajare, scor 4-2.

TVRInfo.ro v-a ţinut la curent în timp real şi în format LIVE TEXT cu cele mai importante momente ale jocului.

27 Iunie 2012, 06:32 (actualizat 28 Iunie 2012, 08:25) | TVRinfo.ro |
Portugalia - Spania, în direct la TVR
 |  GALERIE FOTO

Site-ul euro2012.tvrinfo.ro, TVR1 şi TVR HD v-au oferit, semifinala Portugalia - Spania, primul duel de la Euro 2012 care  a avut ca miză un loc în finala de Kiev, din data de 1 iulie.

Rezumatul semifinalei Portugalia-Spania
Deşi promitea foarte multe, mai ales ţinând cont de numele care se înfruntau la Doneţk, duelul iberic dintre Portugalia şi Spania  a lăsat de dorit. În afară de câteva momente, rarisime,  cele două echipe au preferat un joc lipsit de riscuri.

Selecţionerul Spaniei, Vicente Del Bosque, a încercat să-l surprindă pe Paolo Bento aruncându-l surprinzător în luptă pe Alvaro Negredo, dar mutarea s-a dovedit falimentară: vârful lui FC Sevilla a fost schimbat după 53 de minute.

În prima repriză, neputinţa ofensivă a celor două echipe a fost evidentă, cea mai mare ocazie de a marca aparţinând fundaşului Arbeloa în minutul 9. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic. Nu s-a schimbat prea mult nici după reluare, singurul capitol care s-a modificat evident fiind cel al cartonaşelor galbene. Până la final, arbitrul turc a arătat 9 asemenea avertisemente.

Totuşi, starul Portugaliei, Cristiano Ronaldo, îşi putea califica echipa dacă finaliza cu gol un contra-atac fulger început de Meirelles în minutul 90. Din păcate pentru el şi pentru lusitani, mijlocaşul cu numărul 7 a trimis mult pe lângă poartă şi meciul s-a decis în prelungiri.

Paradoxal, deşi cele două echipe ar fi trebuit să fie mai obosite, meciul s-a mai animat în cele 30 de minute de prelungiri: Iniesta şi Jesus Navas putând aduce Spania în avantaj, dar Rui Patricio s-a opus.(w300) Cristiano

Ca şi Anglia - Italia, şi această semifinală s-a decis la loviturile de pedeapsă: Xabi Alonso a ratat primul, dar a fost imediat imitat de Moutinho. S-a mers cap la cap până când Bruno Alves a trimis în transversală. Cesc Fabgregas a transformat ultimul penalty al Spaniei şi i-a dus pe campionii lumii în finala Euro 2012. Şi Cristiano Ronaldo n-a mai apucat să bată...

Portugalia  - Spania 2-4 (după loviturile de la 11 metri).

Desfăşurarea minut cu minut a partidei:

2-4 Fabregas a marcat şi a adus victoria Spaniei.
0-0 Xabi Alonso ratează

Spaniolii încep seria loviturilor de la 11 metri.

Minutul 120: Cele două reprize suplimentare s-au încheiat. Meciul se va decide la lovituri de penalitate

Minutul 117: Meciul se îndreaptă cu repeziciune spre loviturile de la 11 metri

Minutul 113: Xabi Alonso a văzut cartonaşul galben

Minutul 111: Ultima schimbare a Portugaliei: Raul Meireles este înlocuit de Varela

Minutul 109: Rui Patricio are o nouă intervenţie bună, la şutul lui Jesus Navas.

Minutul 106: A început ultima repriză de prelungire

Minutul 106: Schimbare în echipa Portugaliei: Veloso este înlocuit de Miguel Custodio

Minutul 105: Finalul primei reprize de prelungiri

Minutul 104: Iniesta are o mare ocazie, dar şutul său din interiorul careului este respins de Patricio

Minutul 95: Iniesta are o bună oportunitate de a trage decisiv la poartă, dar mingea  a fost blocată de apărătorii portughezi aproape imediat după ce a fost trimisă de mijlocaşul spaniol

Minutul 91: A început prima repriză a prelungirilor.

Minutul 90+4: Finalul minutelor regulamentare.Se intră în prelungiri

Minutul 90+3: Miguel Veloso a primit cartonaşul galben.

Minutul 90: Se arată 4 minute de prelungire

Minutul 89: Contra-atac, 4-2 al Portugaliei, dar Cristiano Ronaldo a tras peste poartă de la aproximativ 14 metri lateral stânga

Minutul 86: Xavi este schimbat de către Del Bosque. În locul său a intrat Pedro

Minutul 85: Fundaşul portughez Bruno Alves vede cartonaşul galben pentru un fault la centru terenului

Minutul 83: Ronaldo a executat lovitura liberă, dar mingea s-a dus peste poartă

Minutul 83: Arbeloa a primit cartonaşul galben pentru henţ şi Portugalia obţine o lovitură liberă de la aproximati 20 de metri

Minutul 80: Prima schimbare a Portugaliei: Nelson Oliveira în locul lui Hugo Almeida

Minutul 70: Cristiano Ronaldo a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, dar balonul a trecut peste poartă

Minutul 67: Xavi are primul şut pe poartă al Spaniei, dar Rui Patricio prinde cu uşurinţă

Minutul 63: Meciul devine din ce în ce mai dur: acum şi Joao Pereira vede cartonaşul galben

Minutul 61: Pepe vede şi el cartonaşul galben pentru o intrare dură la Xabi Alonso

Minutul 61: A doua schimbare a Spaniei: Jesus Navas în locul lui David Silva

Minutul 60: Ronaldo cere penalty, dar nu se acordă. Busquets a solicitat cartonaş galben pentru simulare, dar cel avertizat a fost numărul 16 spaniol.

Minutul 57: Hugo Almeida încearcă un şut de la aproximati 20 de metri, dar mingea trece peste buturile lui Casillas

Minutul 53: Prima schimbare a lui Del Bosque: Fabregas în locul lui Negredo

Minutul 51: Corner pentru Spania executat de Xavi, dar portughezii au respins cu uşurinţă

Minutul 50: Campioana lumii are acelaşi joc de posesie ca şi-n prima parte

Minutul 46: Start al reprizei secunde

Minutul 45+1: Finalul primei părţi

Minutul 45: Fabio Coentrao vede cartonaşul galben

Minutul 40: Sergio Ramos este avertizat pentru un fault la Ronaldo

Minutul 40: Ritmul partidei este foarte scăzut, cele două echipe preferă un joc poziţional

Minutul 35: Spania pasează în propria jumătate, niciuna din echipe nu-şi asumă riscuri

Minutul 30: Cristiano Ronaldo a prins un şut de la 16 metri, care  a şters plasa laterală a porţii lui Casillas.

Minutul 27: Spania controlează autoritar posesia, dar echipa lui Del Bosque nu pune în pericol poarta lui Patricio

Minutul 26: Portugalia cere penalti la o fază în care Ramos a căzut cu pieptul pe minge

Minutul 16: Cristiano Ronaldo a avut o execuţie slabă la o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri

Minutul 11: Doar câteva minute au rezistat portughezii superiori la capitolul posesie: Spania a revenit la conducere, cu 55% din total

Minutul 9: Arbeloa ratează deschiderea scorului, după o pasă de la Negredo. Fundaşul dreapta a tras de la marginea careului de 16 metri, puţin peste poartă

Minutul 7: Portugalia conduce în raportul posesiei, cu 55& la 45%

Minutul 5: Spania a avut doar câteva acţiuni timide, Portugalia se apără foarte bine, la distanţă de propria poartă

Minutul 2: Primul corner al partidei aparţine Portugaliei

Minutul 1: A început meciul.

Imediat după intonarea imnurilor de stat, cei doi căpitani, Casillas şi Ronaldo au ţinut un cuvânt din partea UEFA referitor la respectul diversităţii.

Echipele de start:

Spania: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba -  Xavi,  Busquets, Alonso - Iniesta, Negredo,Silva.
Rezerve: Valdés, Reina, Albiol, Martínez, Juanfran, Fàbregas, Cazorla, Navas, Pedro Rodríguez, Torres, Mata, Llorente.

Portugalia: Patrício -  Pereira, Alves, Pepe, Coentrão -  Veloso, Moutinho, Meireles - Nani, Ronaldo, Almeida.
Rezerve: Eduardo, Beto, Costa, Rolando, Lopes, Custódio, Quaresma, Micael, Viana, Oliveira, Varela, Postiga.

Duelul iberic va fi interesant nu numai datorită stilului asemănător de joc, confirmat de statisticile UEFA de la acest turneu final, dar şi fiindcă 35 de jucători de la cele două echipe, din totalul de 46, joacă în cele două campionate ale Peninsulei. Astfel, 19 jucători spanioli joacă în Primera Division, alături de alţi şase portughezi, iar zece jucători lusitani evoluează în Liga Sangres.

Faptul că cele două echipe preferă un joc ofensiv este dovedit de statistica generală de la Euro 2012, după cele patru partide de până acum, oferită de UEFA.

Portugalia - Spania

• goluri marcate: 6 – 8
  • goluri primite: 4 – 1 (Spania are cea mai bună defensivă de Euro 2012, până la acest meci)
  • cartonaşe roşii: 0 – 0
  • pase reuşite: 66% (1754/1164) – 81% (3211/2616) (Spania este lider detaşat, după acest criteriu, la Euro 2012)
  • posesia balonului: 46% (o medie de 27 de minute/meci) – 61% (o medie de 39 de minute/meci) (Spania este lider detaşat, după acest criteriu, la Euro 2012)

Acesta va fi cel de-al optulea meci oficial dintre cele două formaţii, şi primul după cel din optimile de finală de la Campionatul Mondial din 2010.

Atunci, în urmă cu doi ani fără două zile, la Cape Town, Spania învingea cu 1-0, graţie golului marcat de David Villa ('63) şi îşi lua revanşa după meicul pierdut în grupe la Euro 2004, la Lisabona, când reuşita lui Nuno Gomes ('53) asigura primul loc echipei antrenate de Luiz Felipe Scolari şi elimina reprezentativa lui Inaki Saez de la turneul final.

Palmaresul general dintre cele două echipe ilustrează supremaţia evidentă a Spaniei, cu 16 victorii, faţă de cele 6 ale lusitanilor (victoria de la CE 2004 fiind unica într-un joc oficial) şi 12 remize.

De remarcat şi faptul că ultimul meci dintre cele două reprezentative a avut loc la patru luni şi jumătate după duelul de la CM 2010 şi a fost câştigat clar de portughezi, scor 4-0.

Selecţionerul campioanei mondiale şi europene, Vicente del Bosque nu a dorit să vorbească despre acel ultim joc dintre cele două echipe, preferând să admită, în schimb, că îi va acorda o atenţie deosebită lui Cristiano Ronaldo.

"Noi ne uităm în urmă. Vom fi noi înşine, iar acest lucru nu înseamnă că nu vom fi atenţi la anumite detalii. Este important să ne facem jocul şi să ne dezvoltăm propriile idei.

Da, vom încerca să-l anihilăm pe Ronaldo, deşi eu am un respect sincer faţă de întreaga echipă a Portugaliei. Trebuie să fim atenţi la Ronaldo, întrucât este un jucător remarcabil şi e logic să se vorbească atât de mult despre el.

Ştim cum să jucăm contra sa şi cum să-l oprim", a afirmat Del Bosque.

Cristiano Ronaldo, cu trei goluri în ultimele sale două jocuri, a ajuns la cifra şase la ultimele trei turnee finale ale Campionatelor Europene, egalând recordul lui Nuno Gomes.

La rândul său, şi tehnicianul Paulo Bento şi-a exprimat dorinţa de a rămâne fidel stilului care a adus Portugalia în a treia semifinală din ultimele patru Campionate Europene.

"Scopul nostru nu va fi acela de a ne apăra tot timpul. Chiar dacă va fi dificil, putem să le punem multe probleme şi este uşor să ne motivăm. Este o uriaşă oportunitate pentru noi. Pentru asta am muncit, pentru a trăi astfel de clipe.

Spania iubeşte să controleze balonul, pierde greu posesia şi din acest motiv este o mare echipă, campioană mondială şi europeană. Dar noi trebuie să rămânem fideli identităţii noastre", a apreciat şi Paulo Bento.

Spania a ajuns la 18 meciuri fără înfrângere, dintre care 17 sunt victorii. În ultimele trei partide spaniolii nu au primit gol, şi, în ultimele 18 jocuri, au primit doar 8 goluri.

Turcul Cuneyt Cakir va conduce acest meci, iar slovenul Damir Skomina a fost desemnat arbitru de rezervă.

Turcul Cuneyt Cakir a mai arbitrat, la Euro 2012, şi meciul Ucraina – Suedia 2-1, din grupa D, precum şi întâlnirea dintre Italia şi Irlanda, scor 2-0, din grupa C.

Lusitanii se vor întâlni a doua oară cu arbitrul turc, după acesta s-a aflat la "centru" la partida din preliminariile Euro 2012, de la Lisabona, scor 1-0 (Helder Postiga '53).

Spania, în schimb, va fi arbitrată pentru prima dată de oficialul turc.