EURO 2012

REZUMAT VIDEO Italia trimite Anglia acasă şi merge în semifinale după un meci dramatic

Partida Anglia - Italia, contând pentru sferturile de finală ale Euro 2012, a fost transmisă în direct pe Euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD,  de la  ora 21:45. Stadionul Olimpic din Kiev a fost scena care a găzduit acest meci.

24 Iunie 2012, 19:29 (actualizat 25 Iunie 2012, 08:11) | TVRinfo.ro |
Rezumat Anglia - Italia, sferturi EURO 2012

Italia va fi adversarul Germaniei, în a doua semifinală a turneului final al Euro 2012 după ce echipa lui Cesare Prandelli s-a impus în faţa Angliei după loviturile de departajare, scor 4-2. După 90 de minute, scorul a fost egal, 0-0.

Deşi a avut nevoie de peste 120 de minute pentru a stabili un câştigător, partida dintre cele două foste campioane mondiale a fost la discreţia Italiei. După un început echilibrat, cu ocazii de ambele părţi, Italia a preluat, încet dar sigur, iniţiativa. Oamenii îmbrăcaţi în albastru complet, conduşi de magistralul Pirlo, au controlat posesia şi au avut numeroase ocazii de a înscrie. Multe dintre acestea au purtat semnătura lui Mario Balotelli,  atacantul de la Manchester City ratând numeroase şanse de a deschide scorul. Cea mai mare ocazie a englezilor a purtat semnătura lui Johnson, dar Italia a fost salvată de intervenţia excepţională a lui Buffon din minutul 4.

Printre oportunităţile ratate de italieni s-au numărat şi două bare: De Rossi în minutul 3 şi Diamanti în minutul 101. Cu cinci minute înainte de finalul prelungirilor, italienii au introdus mingea în plasă, dar steagul arbitrului asistent era ridicat: Nocerino era în ofsaid.

Partida a ajuns la loviturile de departajare. Chiar dacă au ratat primii, prin Montolivo, italienii s-au impus cu 4-2, după ce Young şi Cole nereuşind să înscrie de la punctul cu var. Pentru Italia au transformat: Balotellli, Pirlo, Nocerino şi Diamanti. Pentru Anglia au marcat Gerrard şi Rooney.

Per total, o victorie mai mult decât meritată a Italiei, care a avut 35 de şuturi la poartă,  dintre care 20 pe spaţiul buturilor şi două bare.

Italia şi Germania se vor întâlni în semifinala a doua, partidă ce se va disputa pe Stadionul Narodowy din Varşovia, joi 28 iunie, de la ora 21:45.

Desfăşurarea live text a partidei

2-4 Diamanti transformă. Italia câştigă la loviturile de departajare.

Italienii încep seria de lovituri de la 11 metri. Primul este Balotelli

Portarul Joe Hart a avut 19 intervenţii până acum, cele mai multe dintr-un meci de la Euro 2012. Italia a tras nu mai puţin de 35 de şuturi spre poartă.

Minutul 120: Meciul se va decide la lovituri de departajare

Minutul 119: Ultimul minut al reprizei secunde de prelungiri

Minutul 115: Nocerino introduce mingea în poartă, după o centrare a lui Diamanti, dar mijlocaşul cu numărul 23 era deja în ofside

Minutul 112: Balzaretti centrează de pe stânga pentru Diamanti, dar mijlocaşul trage pe lângă poartă de la aproximativ 10 metri

Minutul 109: Dominare totală a Italiei, echipa lui Prandelli se află de minute bune în jumătatea engleză.

Minutul 106: Italia are lovitura de începere a părţii a doua

Italia a tras de 30 de ori la poartă, până acum.Anglia de 9 ori.

Minutul 105+1: Finalul primei reprize suplimentare

Minutul 105: Se anunţă un minut de prelungire al primei reprize suplimentare

Minutul 100: Diamanti are un şut-centrare,dar mingea loveşte bara. Este a doua oară în acest meci când Italia trimite în bară

Minutul 99: Balotelli a avut două şuturi spre poartă în 2 minute, ambele reţinute de Hart

Minutul 94: Ultima schimbare pentru Anglia: Henderson în locul lui Parker

Minutul 93: Maggio vede cartonaşul galben pentru un fault dur la Young. În cazul în care se va califica, Maggio este suspendat pentru semifinale.

Minutul 91: A început prima repriză de prelungiri

La finalul timpului regulamentar, statistica a fost net favorabilă Italiei: 25 de şuturi la poartă faţă cele 9 ale Angliei. 16 şuturi pe poartă, faţă doar 4 ale englezilor. Raportul posesiei: 62%-38% în favoarea Italiei

Minutul 90+3: Pedro Proenca fluieră finalul celor 90 de minute regulamentar. Urmează două reprize de câte 15 minute

Minutul 90+1: Ultima schimbare în echipa Italiei: Maggio în locul lui Abate

Minutul 90: S-au anunţat 3 minute de prelungire

Minutul 88: Ocazie mare pentru Italia: Nocerino este angajat în careu, mijlocaşul a preluat dar şutul său a fost respins de Johnson

Minutul 85: Mai sunt cinci minute din timpul regulamentar de joc

Minutul 81: Andrea Barzagli vede cartonaşul galben pentru o intrare dură la Young

Minutul 80: Nou-intratul Diamanti are o execuţie bună de la marginea careului de 16 metri, dar Hart a prins

Minutul 79: Încă o modificare în echipa Italiei: Nocerino în locul lui De Rossi

Minutul 77: Schimbare efectuată de Prandelli: Diamanti în locul lui Cassano

Minutul 75: Am intrat în ultimul sfert de oră

Minutul 70: Italia continuă să domine din punct de vedere teritorial şi statistic: are o posesie de 61% şi 19 şuturi la poartă, dintre care 10 pe spaţiul buturilor

Minutul 63: Mare ocazie şi pentru Anglia: după o bâlbâială, mingea ajunge la Young care trage din careul de 16 metri puţin pe lângă poartă

Minutul 60: Antrenorul Angliei, Roy Hodgson face primele modificări: Caroll în locul lui Welbeck şi Walcott pentru Milner

Minutul 51: Dublă ocazie pentru Italia! Întâi, Balotelli a ratat din 6 metri, trăgând în Hart, mingea a ajuns la Montolivo care a tras peste poartă din poziţie excelentă!

Minutul 47: Ocazie mare pentru Italia! După un corner, mingea ajunge de la Marchisio la De Rossi, dar mijlocaşul, aflat singur la 6 metri, trage pe lângă poartă

Minutul 46: Start în repriza a doua

Minutul 45: Niciun minut de prelungire.Arbitrul Proenca a fluierat finalul primei reprize

Minutul 41: Balotelli ratează încă o mare ocazie! Atacantul de culoare primeşte o pasă excelentă de la Cassano şi din 5 metri trage, incredibil, peste poartă! A fost a treia oportunitate ratată de vârful italian

Minutul 40: Italia a ajuns la un procentaj de 62% al posesiei. Echipa lui Prandelli domină finalul reprizei

Minutul 38: Cassano îl încearcă pe Hart, dar portarul englez răspunde parând şutul atacantului

Minutul 32: Anglia a răspuns imediat: Rooney i-a pasat cu eleganţă lui Welbeck, dar şutul jucătorului de culoare a trecut peste poartă

Minutul 31: Pasă excelentă a lui Montolivo pentru Balotelli, dar atacantul trage slab şi Hart prinde

Minutul 24: Ocazie mare pentru Italia! Pirlo a pasat extraordinar pentru Balotelii, atacantul a scăpat singur cu portarul dar s-a încurcat în minge şi Terry a apucat să respingă in extremis

Minutul 21: Au trecut câteva minute de dominare italiană, concretizate printr-un corner şi un şut pe lângă poartă al lui Cassano

Minutul 17: Acţiune fulgerătoare pe axa Montolivo - Cassano, dar atacantul italian este devansat de Joe Hart înainte de a prelua şi a avansa spre poartă

Minutul 14: Centrarea lui Glen Johnson a fost reluată de Rooney din 7-8 metri, dar mingea a trecut puţin peste poartă

Minutul 12: Italia este în avantaj în ceea ce priveşte posesia balonului: 55%-45%

Minutul 10: Primul corner al meciului aparţine Angliei, dar faza a rămas fără rezultat

Minutul 8: După cinci minute intense, meciul s-a domolit puţin

Minutul 4: Ocazie monumentală pentru Anglia! Johnson s-a trezit cu mingea la picior în careul de 6 metri, dar şutul său a fost respins, incredibil de portarul Buffon

Minutul 3: Bară pentru Italia! Daniele De Rossi trage de la 25 de metri, din prima, dar mingea loveşte, incredibil, bara porţii lui Hart

Minutul 2: Italia are iniţiativa şi posesia în acest început de meci

Minutul 1: A început partida

Echipele de start:

Italia: Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Balzaretti - Pirlo - Marchisio, De Rossi, Montolivo - Balotelli, Cassano.
Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Maggio, Chiellini, Ogbonna, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco.

Anglia: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole -  Milner, Gerrard, Parker,Young - Rooney, Welbeck.
Rezerve: Green, Butland, Kelly, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Oxlade-Chamberlain, Carroll, Defoe.

Pentru a ajunge în penultimul act se bat Anglia şi Italia. Două dintre superputerile Europei fotbalistice promit un meci foarte echilibrat pe Stadionul Olimpic din Kiev.

Totuşi, englezii ştiu că, dacă va fi să elimine Italia, atunci o vor face doar după loviturile de la 11 metri. Cel puţin aşa spune istoria: Squadra Azzurra a ajuns de nouă ori în această fază a competiţiei - Euro sau Mondial - şi a fost eliminată de două ori, de fiecare dată în urma loteriei penalty-urilor.

De cealaltă parte, Anglia stă mult mai rău: deşi au ajuns de 10 ori în sferturile unei competiţii majore, englezii au fost eliminaţi de şapte ori.  Mai mult, palmaresul meciurilor directe disputate într-o competiţie oficială este net favorabil Italiei: patru victorii, un rezultat de egalitate şi o singură înfrângere în faţa Angliei.

Chiar şi-aşa, încrederea este la cote maxime în tabăra reprezentivei "Three Lions". Motivul? Italia nu este Spania, iar Roy Hodgson are tot lotul la dispoziţie, inclusiv pe Wayne Rooney, care a marcat la meciul său de debut în competiţie.

De altfel, presa insulară se aşteaptă ca selecţionerul Angliei să trimită în teren acelaşi "11" care a învins Ucraina cu 1-0, în ultimul meci al Grupei D.

De cealaltă parte, Cesare Prandelli şi-a încurajat elevii spunând că Italia nu este cu nimic inferioară vreunui adversar. În contrast cu Hodgson, Prandelli are probleme de lot înainte de acest meci: puternicul Giorgio Chiellini este accidentat, în timp ce Motta este incert.

Tot la capitolul fotbalişti, este demn de remarcat că la Kiev se vor regăsi, ca adversari, patru jucători de la Manchester City: Mario Balotelli pentru Italia, respectiv Hart, Lescott şi Milner pentru Anglia.
Calificarea în semifinale va însemna un pas înainte pentru ambele echipe: atât Anglia cât şi Italia au fost eliminate în sferturile de finală la ultimele turnee finale la care au luat parte.

Italia a terminat Grupa C pe locul 2, în urma Spaniei, în timp ce Anglia a câştigat Grupa D, în faţa Franţei. Învingătoarea din acest sfert de finală va câştiga dreptul la o întâlnire cu una din favoritele competiţiei, Germania.

În primul sfert de finală al Euro 2012, Portugalia a învins Cehia cu 1-0. Lusitanii vor da piept cu Spania, echipă care a eliminat Franţa, scor 2-0. Germania s-a calificat în semifinale după ce a trecut de Grecia cu 4-2.